CEI Enerji ve Çevre Merkezi Direktörü Myron Ebell, 2017.

CEI Enerji ve Çevre Merkezi Direktörü Myron Ebell, 2017.
Fotoğraf: Leon Neal (Getty Resimleri)

İklim inkarcıları yine iş başında.

Aralık ayı sonlarında, muhafazakar bir düşünce kuruluşu olan Rekabetçi İşletme Enstitüsü, adını verdiği şeyi yayınladı. “İklim Gerçek Kontrolü” raporu. Rapor, olan Fox News tarafından nefes nefese ele alındı, 2022’de “iklim alarmcıları ve medya müttefikleri” tarafından “gerçeklik ve bilimle çelişen” iddiaları ifşa etme iddiasında. (Spoyler uyarısı: kapsanan tüm “iddialar” aslında bilimsel fikir birliğine uygundur. Haydi anlayın.)

CEI’nin iklim inkarını sürdürme konusunda uzun bir geçmişi vardır -Küresel Isınma ve Uluslararası Çevre Politikası Direktörü Myron Ebell, ABD’deki en yüksek profilli inkarcılardan biridir- ve bu rapor da bir istisna değildir. Rapor, New York Times, Washington Post ve BBC gibi yayın organlarının 2022’deki iklimle ilgili felaketlerle ilgili haberlerini gözden düşürmeye yönelik pek çok denenmiş ve doğrulanmış iklim inkar taktiği içeriyor. Retorik tekniklerin çoğu o kadar eskidir ki, akademik kağıtlar ve kitabın onları yazdı. Rapordaki her yanlış iddiayı, bilimsel yanlış yönlendirmeyi ve anlamsız ardışıklığı ayrıntılı olarak açıklamayacağım, ancak işte öne çıkan birkaç nokta:

  • rapor diyor ki o, Avrupa 1500’lerde “kömürle çalışan termik santraller, SUV’ler ve çizburgerlerden önce” büyük bir kuraklık yaşadığı için, bu yıl yaşadığı cezalandırıcı kuraklığın iklim değişikliği tarafından sulanması mümkün değildi. Çağlarda kötü kuraklıkların varlığı Geçmişin, iklim değişikliği sayesinde bu kuraklıkların artmasında hiçbir etkisi yok. A hızlı ilişkilendirme analizi Ekim ayında yayınlanan rapor, iklim değişikliğinin Avrupa’daki kuraklığı üç ila dört kat daha kötü hale getirdiğini ortaya koydu.
  • “New York Times, kayıtların başladığı 1865’ten bu yana görülen en aşırı kuraklık olduğu varsayılan Çin’deki kuraklığı ‘rekor’ olarak nitelendirirken, araştırmalar Çin’de 1637’de, Küçük Buz Devri denen bir dönemde şiddetli mega kuraklık rapor ediyor.” kargaları bildir. Yine, modern kayıtlardan önce ciddi hava olaylarının varlığının, bu kuraklığın bağlamda şaşırtıcı derecede kötü olup olmadığı üzerinde hiçbir etkisi yoktur, ki öyleydi. New York Times, resmi tarihten bu yana kaydedilen en kötü kuraklık olarak nitelendirerek gerçekçi davranıyordu. Çin’deki kuraklık kayıtları 1637’ye kadar gitmiyor.
  • Rapor, “Ulusal İklim Değerlendirmesine göre, ABD’de son 90 yılda ısı dalgalarının sıklığı ve süresi açısından önemli ölçüde azaldığını” iddia ediyor. 90-yıllık rakam anlatıyor: ABD’nin Dust Bowl sırasında yaşadığı aşırı ısıyı da içeren verilerin genişletilmesi, Ulusal İklim Değerlendirmesinin kendisi açıklıyor, kuraklık ve zarar verici arazi kullanım uygulamaları yaz sıcaklıklarını yoğunlaştırdı. CEI’deki iyi insanlar, belirli bir dizi istatistiği rastgele seçmek yerine raporun tamamını okumuş olsalardı, iklim değişmeye devam ettikçe ısı dalgalarının ABD genelinde “daha yoğun” hale geleceği sonucunu göreceklerdi.

Bu makaleyle ilgili önemli olan, eski bir haber olan arsız iklim inkarı değil, daha çok bunun nasıl bir işaret olarak hizmet edebileceğidir. iklim inkarcıları bu yorgun taktikleri aşmaya çalışabilirler. Raporun ilk sayfasında CEI, 8 milyon $’lık bir fon ayırdığını belirtiyor. Associated Press geçen yıl aldı Rockefeller Foundation ve Wal-Mart’ın kurucularının özel aile vakfı olan Walton Family Foundation gibi kuruluşlardan dünya çapında iki düzineden fazla iklim raporlama pozisyonu kurmak için. bir Fox News ile röportajUzun süredir inkarcı ve Fox News yorumcusu olan Steve Milloy, AP’yi bir “propaganda grubu” olarak adlandıracak kadar ileri gitti.

Milloy, “İklim söyleminin yalnızca bir tarafını bildirmeniz için para alıyorsanız, bunun haber olduğunu iddia etmek zor,” dedi. (Bu, CEI’de bir pozisyona sahip olmasının yanı sıra, her ikisi için de bilim karşıtı saçmalıklardan kurtulmak için uzun bir geçmişe sahip olan Milloy’dan gelen özellikle zengin bir ifadedir. tütün ve petrol şirketleri.)

Geçtiğimiz birkaç yıl, iklim inkarının iyi finanse edilen kaynaklarına ilişkin habercilikte bir patlama gördü; bu, Donald Trump seçildikten sonra daha da alakalı hale geldi ve bu kara parayla finanse edilen inkarcılardan bazılarını gerçek iktidar pozisyonlarına getirmeye başladı (Myron Ebell Trump’ındı EPA için geçiş kafası). CEI raporun eş-sunucuları olarak Heartland Enstitüsü, Enerji ve Çevre Hukuk Enstitüsü, Yapıcı Bir Yarın için Komite ve Uluslararası İklim Bilimi Koalisyonu’nu listeler; tüm bu grupların iklim inkarını sürdürmek için uzun özgeçmişleri var. Bu örgütler ayrıca petrol ve gaz şirketleri ve diğer kara para biçimleriyle olan bağlantıları nedeniyle defalarca çağrıldı.çoklu zamanlar tarafından çok medya şimdi yapmaya çalışıyorlar finansman sayesinde önyargılı olmakla suçlanıyor.

Açık olmak gerekirse, haber kuruluşlarının hayırsever finansmanı, genellikle yazı işleri personeli ile finansman kaynağı arasında bir tür katı editoryal güvenlik duvarı ile birlikte gelir. AP’nin sahip olduğu 2010’ların başından beri hayırsever para aldı dinden su konularına kadar değişen konularda rapor veren çeşitli personel pozisyonlarını finanse etmek.

AP’den CEI raporu hakkında yorum yapmasını istediğimizde, bir sözcü bir e-postada AP’nin CEI tarafından atıfta bulunulan raporunun “gerçeklere dayalı ve bilime dayalı” olduğunu ve medyanın bu raporun yanında olduğunu yazdı. Sözcü, ” Associated Press, bağımsız gazeteciliğini desteklemek için kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve vakıflar da dahil olmak üzere çeşitli kuruluşlarla birlikte çalışıyor” diye yazdı. “Her durumda AP, alınan herhangi bir dış finansmanın kaynağı konusunda şeffaftır ve tüm içerik üzerinde tam bir editoryal kontrole sahiptir.”

Bu rapor açıkça bir “yakaladım” anı arıyor. Ancak partizan olmayan bir haber kuruluşunun iklim hakkında haber yapmak için Walton ailesinden para alması arasında büyük bir fark var.– ki, tartışmalı bir şekilde, daha çok bir bastırmak için teşvik hakkında gazetecilik doğrudan bilinmeyen hayırseverlerden ve petrol şirketlerinden para almaya karşı tüketiciliğin iklim değişikliğini nasıl etkilediği.

Sonuç olarak, bu rapor ve diğer pek çok inkar iddiası, doğru bilimi sürdürmede bir şekilde bir avantaj elde edileceğine dair kusurlu varsayım altında işliyor – onlarca yıllık araştırma ve çalışmalar üzerinde hemfikir olan bilim adamlarının büyük çoğunluğu gerçekten sadece çizgiyi arıyor. kendi cepleri. Ancak dünyanın en saygın haber kuruluşlarından birinin bilimsel bir fikir birliği hakkında haber yapmak için hibe alması ile kara para ve petrol ve gaz çıkarlarıyla beslenen kuruluşlardan tam anlamıyla fışkıran yorgun, eski retorik kestaneleri sürdürmesi arasında büyük bir fark var. Birisi Fox News’e söylemek isteyebilir.genel-7