MMORPG’nin hit oyunu World of Warcraft’ın ortak geliştiricisi olan Activision Blizzard’a ait stüdyo Proletariat’ın yöneticileri, yeni bir sendikayı gönüllü olarak tanımayı reddettiler. Bunun yerine, çalışanların tanınması için Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB) ile resmi bir oylama sürecine katılmaları gerektiği konusunda ısrar ediyorlar. Bu, her ikisi de Activision Blizzard’a ait olan Call of Duty ortak geliştiricisi Raven Software ve Diablo 2 Resurrected stüdyosu Blizzard Albany’nin de gönüllü sendika tarafından tanınmaması, ancak bir NLRB oylamasından sonra başarılı bir şekilde örgütlenmesini takip ediyor.

ABD iş kanunlarına göre, önerilen bir sendikanın pazarlık birimindeki işçilerin çoğunluğu bir sendikanın kurulması gerektiğini kabul eden kartları imzalarsa, bir işverenin bu sendikayı gönüllü olarak tanıma seçeneği vardır. Ocak ayının başlarında, Microsoft’un 2020’de başarılı bir şekilde satın aldığı Fallout ve Starfield geliştiricisi Bethesda’nın ana şirketi olan ZeniMax Media’da kalite güvence çalışanları için bir sendikayı gönüllü olarak tanıdığında olan buydu.

Stüdyoda sendika kurulması için kampanya yürüten Proletarya İşçi İttifakı, Dijital Çalışanları Organize Etme Kampanyası aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Proletarya liderliği ve Activision üst yönetimi, tarafsızlık konuşma taleplerimizi reddetti ve bizi zorluyor. pazarlık birimimizin üstün çoğunluğu sendika kartlarını imzalamış olsa da, bir NLRB seçimi yoluyla. İttifak, Proletarya liderliğinin eylemlerinin “Activision ve diğer pek çok kişi tarafından kullanılan sendika bozucu oyun kitabından çıktığını” ve “bir sendika isteyip istemediğimize kendimiz karar verebileceğimizi” söylüyor. Yönetimin yardımına ihtiyacımız yok.”

İttifak devam ediyor: “Saygıya ve tarafsızlığa ihtiyacımız var ve bunu hak ediyoruz. Ekibimiz tarafından doğru olanı yapmak ve çekişme olmadan yönetimle işbirliği yapmak istiyoruz.” Bununla birlikte, “Proletarya Liderlik Ekibi” tarafından imzalanan bir bildiri, sendikalaşmayı NLRB oylamasına sunmanın “en adil seçenek” olduğunu söylüyor.

Açıklamada, “Çalışanlarımızın çoğunun isimsiz oy kullanmayı tercih ettiğini anladık” denildi. diyor. “Bu amaçla, bugün erken saatlerde Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na resmi pozisyonumuzu sunduk ve isimsiz bir oylama sürecinin gerçekleşmesini talep ettik.

“En adil seçenek olmasının yanı sıra, bu aynı zamanda çalışanların tüm bilgileri ve çeşitli bakış açılarını elde etmelerini sağlıyor. Bu önemli bir karar, herkesin bunu işlemek ve potansiyel etkilerini daha iyi anlamak için biraz zamanı hak ediyor.”

Bildiride ayrıca, Proletarya liderliğinin “çalışan yanlısı olduğu ve her zaman olduğu” ve “neler olduğu hakkında ekip üyeleriyle gönüllü açık tartışmalar yapmaya kararlı olduğu” belirtiliyor.

Mayıs 2022’de Call of Duty’yi birlikte geliştiren Raven Software’deki QA çalışanları, bir NLRB oylamasının ardından başarılı bir şekilde sendikalaştı. Diablo 2 Resurrected’ın arkasındaki stüdyo olan Blizzard Albany’deki QA çalışanları da Activision-Blizzard’ın “düşmanlığını” kınadıktan sonra Aralık ayında sendikalaşma yönünde oy kullandı.

Her iki durumda da Activision-Blizzard, yalnızca QA sektörlerindekilerin değil, ilgili stüdyolardaki tüm çalışanların katılması gerektiğini savunarak oylamaya itiraz etti; her iki durumda da NLRB, Activision-Blizzard’ın isteklerini reddetti.

ZeniMax’taki QA çalışanları için sendikayı gönüllü olarak tanıyan Microsoft, Federal Ticaret Komisyonu ve Call of Duty oyuncularının antitröst yasalarını ihlal edebileceği ve rekabetin azalmasına yol açabileceği yönündeki iddialarına rağmen, Activision-Blizzard’ı 69 milyar ABD Doları değerinde satın alma teklifini hâlâ sürdürüyor. oyun endüstrisi.

oyun-2