Yeni bir sızıntı, Windows 11’in, işletim sisteminin temel öğesi olan (klasörlerin ve dosyaların somun ve cıvatalarıyla uğraştığınız) Dosya Gezgini’nin büyük bir yenilemesiyle görünümünde büyük bir değişikliğe ayarlandığını gösteriyor. Peki bu, daha fazla kişinin Windows 11’i yükseltmek (veya benimsemek) için acele etmesine yardımcı olabilir mi? Bu soruya birazdan geri döneceğiz, ama önce dökülmenin kendisine bakalım.

Bir geliştirici ve sızıntı yapan Twitter’da FireCube, açıklayıcı ekran görüntüleriyle tamamlanan Dosya Gezgini yeniden tasarımının ayrıntılarını yayınladı (tarafından işaretlendiği gibi) Windows Merkezi (yeni sekmede açılır)). Bu yakalamaların, son Windows 11 önizleme yapılarında ortaya çıkarılan gizli koda dayalı olarak kullanıcı arayüzünün nasıl görünebileceğinin yalnızca maketleri olduğunu ve bu nedenle yer tutucularla doldurulduklarını (ve genel olarak çok kaba olduklarını) unutmayın.

Daha fazla gör

Bize, Dosya Gezgini’nin bir ana sayfa artı ‘İçgörüler’, ‘Öneriler’, ‘Etkinlikler’, ‘Özellikler’, ‘İlgili dosyalar’, ‘gibi bir dizi ekstra bilgi içerecek ayrıntılar bölmesiyle süsleneceği söylendi. Sohbetler’ ve ‘Paylaşım durumu’.

Bu nedenle, örneğin, ikincisi, bir belgenin paylaşılıp paylaşılmadığını ve yakın zamanda başka bir kullanıcının dokümanı düzenlediğini (sağlanan parçalarda gösterildiği gibi) size bildirir.

Windows Central’ın ayrıca işaret ettiği gibi, Dosya Gezgini’nin genel tasarımı da modernize edilecektir (halihazırda modern bir tasarıma sahip olan başlığa uyacak şekilde). Ayrıca, kardeş sitemizin kaynakları, yenilenen Dosya Gezgini’nin daha büyük isabet kutularından (tıklamaların veya daha doğrusu dokunmaların kaydedildiği alanlar) ve genel olarak daha basit ve daha temiz bir kullanıcı arayüzünden yararlanarak daha dokunmatik ekran dostu olmayı hedeflediğini söylüyor.


Analiz: Lütfen Dosya Gezgini’ni şişirmeyin…

Bu, elbette gün ışığını asla görmeyen potansiyel yeniden tasarım öğelerine bakmak için keşif çalışması olabilir. Bir ön izleme derlemesinin arka planında kodun asılı olması, onun bir sonuca varacağı anlamına gelmez. Öncelikle, yeniden tasarımın önizlemede göründüğünü gerçekten görmemiz gerekecek ve o zaman bile, geri bildirimlere göre, pekala değiştirilebilir veya önemli ölçüde ince ayar yapılabilir.

Kısacası, kendimizi aşmayalım, ancak Microsoft’un, özellikle başlık zaten değiştirildikten sonra, Dosya Gezgini’ni modern Windows 11 görünümüne uygun hale getirmesi kesinlikle mantıklı, bu yüzden şimdi bir tür kaldık. modern ve eski tasarımın karışımı – pek tatmin edici bir durum değil. (Ama elbette Windows 11’de pek nadir).

Görünüşe göre Microsoft’un buradaki amacının bir kısmı, Windows 11 ile Microsoft 365 arasında daha sıkı bir bağ sağlamak, paylaşılan dosyaların durumu ve diğer kullanıcılar onları düzenlediğinde güncellemeler bunun altını çiziyor.

Bu yeni tasarımın pek çok faydası olabilir, en bariz şekilde modern görünüm açısından Windows 11’in geri kalanıyla genel tutarlılık ve entegrasyon ve ayrıca üretkenlik cephesinde. Bu, çok daha fazla bilgiyi kullanıcıların parmaklarının ucuna getirebilir ve bu, insanların takdir edebileceği bir şeydir.

Bununla birlikte, bu bariz yön aynı derecede bariz tehlikelerle birlikte gelir. En önemlisi, yukarıda belirtilen tüm ıslıkların ve çanların Dosya Gezgini’ni aşırı bilgi yüklemesi kaynağı olmaya itmesidir. Şişirilmiş paneller kesinlikle ihtiyacımız olan şey değil, ancak umarız özellikleri kapatmak için seçenekler olacaktır (bu, Başlat menüsündeki web siteleri için test aşamasında olan ancak en son bir örneği seçmek için hurdaya çıkarılan önerilerle doğruydu) ).

Microsoft’un, insanları Windows 11’i benimsemeye ikna etmeye yardımcı olmak için açıkça hamleler yapması gerekiyor ve şirket burada yeterince dikkatli davrandığı sürece, tamamen yeni bir Dosya Gezgini’nin bu konuda yararlı bir nimet ve cesaret vermemesi için hiçbir neden yok. ön.

Ana hatları çizilen plan devam ederse – veya benzer bir şey – sonuçları bu yıl göreceğimiz iyi bir bahis. Dosya Gezgini, geçen yılın sonunda sekmelerin (tıpkı tarayıcı sekmeleri gibi çalışan) tanıtıldığı büyük bir değişiklik de dahil olmak üzere bazı önemli değişikliklerden zaten yararlandı.

genel-6