Geçen yıl, Fransız girişimi Qonto Edinilen Alman rakibi Penta. Her iki şirket de küçük ve orta ölçekli şirketler ile serbest çalışanlar için ticari banka hesapları sunuyor. Qonto bugün entegrasyon süreciyle ilgili bazı detayları paylaştı.

Satın alma sırasında Penta, Almanya’da 50.000 şirkete hizmet verirken, Qonto’nun Fransa, İspanya, İtalya ve Almanya’da 300.000 müşterisi vardı. Penta artık yeni müşteri kabul etmese de, banka hesabı arayan yeni Alman şirketleri doğrudan Qonto’ya kaydolabilir.

Mevcut müşterilere gelince, Qonto şimdi tüm Penta müşterilerini 2023’ün sonuna kadar Qonto’nun bankacılık platformuna taşımayı planlıyor. Bu yapıldığında, şirket tek bir marka olan Qonto altında faaliyet gösterecek.

Benzer şekilde, bazı iç değişiklikler de var. Qonto ve Penta ekipleri, Qonto’nun yeni Almanya Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Penta’nın kurucu ortağı Lukas Zörner ile birleşecek. Ve böylece Qonto, platformuna on binlerce müşteri katacak.

“Almanya, hem 2021 hem de 2022’de Qonto’nun en hızlı büyüyen pazarıydı ve 2023’te bu ivmeyi artırmaya devam edeceğiz. Qonto ve Penta’nın birleşmesi, Avrupa fintech endüstrisinde yeni bir konsolidasyon dönemi için bir başlangıç ​​sinyali. Qonto’nun kurucu ortağı ve CEO’su Alexandre Prot yaptığı açıklamada, Penta’yı entegre ederek, Qonto’nun Avrupalı ​​KOBİ’lerin ve serbest çalışanların beklediği ve ihtiyaç duyduğu dijital iş finansmanı lideri konumunu güçlendirmek için iki şirketin güçlerini birleştiriyoruz.

Bu nedenle, bir Penta müşterisiyseniz, hesabınızı Qonto’ya taşımanız için bir davetiye alacağınız için bir gözünüz e-posta gelen kutunuzda olsun. Müşterilerin yine de bir Alman IBAN’ı olacaktır. Qonto ayrıca sanal ve fiziksel kurumsal kartlar, banka ekstrelerinizi dışa aktarmanın ve muhasebe çözümünüzle (Datev desteği dahil) senkronize etmenin çeşitli yollarını, anında SEPA transferlerini ve daha fazlasını sunar.

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda, hem Penta’nın hem de Qonto’nun planları ayda 9 €’dan başladığı için, serbest çalışanlar aşağı yukarı aynı abonelik ücretini ödemelidir. Penta’nın kurumsal planı ayda 49 €’ya 15 kart sunduğundan, birden fazla kullanıcısı olan daha büyük şirketler daha fazla ödeme yapmak zorunda kalabilir. En ucuz Qonto planını (ayda 29 €) kullanan şirketler, ikiden fazla kart almak için kart başına ayda 5 € daha ödemek zorundadır.

Ocak 2022’de Qonto, 486 milyon Euro’luk devasa bir D Serisi finansman turunu duyurdu (bugünün döviz kuruyla 522 milyon ABD Doları). Teknoloji endüstrisi için farklı bir zamandı çünkü çok daha az geç aşama turu var.

Bu satın alma muhtemelen uzun bir fintech satın alma serisinin ilki. Girişim fonlamasındaki mevcut yavaşlama ve 2021 ile 2022’nin başlarındaki aşırı agresif genişleme planları nedeniyle 2023’te fintech endüstrisinde daha fazla konsolidasyon hamlesi olacak.genel-24