John Deere yıllardır onarım hakkı tartışmasının merkezinde yer alıyor ve bu hiç de iyi bir şekilde değil. Şirket, ekipmana yalnızca yetkili satıcıların devre dışı bırakabileceği yazılım kilitleri koyarak, çiftçilerin veya bağımsız bir tamir atölyesinin bir makineyi teşhis edip tamir etmesini engelliyor. Ayrıca herhangi bir zamanda makineleri uzaktan kapatabilir (geçen yıl Rusların Ukrayna tarım ekipmanlarını çaldığında gösterdiği gibi). Bu sınırlamalar yol açtı bıkmış bazı çiftçiler traktörlerini hacklemek içinbu yeni anlaşmanın düzeltmesi gereken bir şey.

Mutabakat zaptı, John Deere’in yazılımlarını, araçlarını ve belgelerini hem çiftçilerin hem de bağımsız tamir atölyelerinin kullanımına sunmasını sağlar. Ayrıca, sahiplerin ve üçüncü taraf teknisyenlerin modifikasyonlar yoluyla bir makinenin güvenlik özelliklerinden ödün veremeyeceğini belirtir ve John Deere’in telif hakkıyla korunan yazılımının, muhtemelen bilgisayar korsanlığı yoluyla yapılan değişiklikler yoluyla “yasa dışı ihlallere karşı tamamen korunduğunu” garanti eder.

Bu, doğru yönde atılmış bir adım gibi görünse de, John Deere’in federal veya eyalet onarım hakkı mevzuatını atlamasına izin verecek şekilde yazılmıştır. Anlaşmada AFBF, “eyalet Çiftlik Bürosu kuruluşlarını bu taahhütleri tanımaya” ve “federal veya eyalet ‘Onarım Hakkı’ yasasını getirmekten, teşvik etmekten veya desteklemekten kaçınmaya” teşvik edeceğini söylüyor. Herhangi bir onarım hakkı yasası geçerse, AFBF ve John Deere sözleşmeden çekilebilir. Başka bir deyişle, John Deere onarım hakkını tüketiciler için potansiyel olarak sağlamlaştırabilecek ve genişletebilecek yasalar aracılığıyla değil, kendi koşullarına göre onarım hakkına katılmak istiyor gibi görünüyor.

John Deere, politikalarına yönelik yaygın eleştirilere yanıt olarak ekipmanının tamir edilebilirliği üzerindeki kısıtlamaları yavaş yavaş gevşetiyor ve kullanılabilirliği genişletme sözü verdi teşhis araçlarının 2023’te. 2021’de kod çözücü röportaj, John Deere CTO’su Jahmy Hindman, şirketin “müşterilerin satın aldıkları ürünleri onarmalarını sağlamaya kararlı olduğunu” ve müşterilerin bir John Deere ekipmanındaki sorunların çoğunu onarabileceğini savundu:

Bunları yapmalarını engelleyen hiçbir şey yok. Anahtarları bizim anahtarlarımızla aynı boyuttadır. Hepsi işe yarıyor. Biri bir traktörün dizel motorunu tamir etmek isterse, onu söküp tamir edebilir. Servis kılavuzlarını kullanıma sunuyoruz. Parçaları kullanılabilir hale getiriyoruz, onları yerle bir edip tekrar inşa etmeleri için nasıl yapılır bilgilerini kullanıma sunuyoruz.

Anlaşmanın bir parçası olarak, John Deere ve AFBF, ekipman üreticisinin operasyonel endişeleri nasıl ele aldığını değerlendirmek ve mutabakat zaptı için güncellemeler önermek ve ayrıca kullanım hakkıyla ilgili her şeyi tartışmak için “en az altı ayda bir” bir araya gelecek. -ABD genelinde ısınmaya başlayan onarım hareketi.

Geçen yılın sonlarında New York, tüketicilere ve bağımsız teknisyenlere cihazları kendilerinin onarması için orijinal ekipman üreticilerinden ihtiyaç duydukları kılavuzları, şemaları, teşhisleri ve parçaları alma hakkı veren bir yasa olan Dijital Adil Onarım Yasasını çıkaran ilk eyalet oldu. Bununla birlikte, tartışmalı bir düzenleme, faturayı ciddi şekilde sınırlayarak OEM’lerin tek tek parçalar yerine parça takımları satmasına izin veriyor. Ayrıca, onları yazılım kilitlerini atlamak için gerekli bilgileri sağlamaya da zorlamaz.

John Deere’nin satış ve pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı David Gilmore yaptığı açıklamada, “Müşterilerimizin yatırım yaptığı makine, ekipman ve ürünler büyük bir yatırımdır” diyor. “Ve bu ekipmanın çalışma süresini en üst düzeye çıkarma ve arıza süresini en aza indirme fırsatı, kuruluşumuz ve sektör için önemli bir odak alanıdır.”genel-2