Meksikalı Oscar ödüllü yönetmenler Alejandro G. Iñárritu, Guillermo del Toro ve Alfonso Cuarón’dan oluşan üçlünün takma adı olan Üç Dost, Cuma gecesi Akademi Müzesi’nde uzun süredir arkadaşların şakalaştığı ve daldığı 90 dakikalık nadir bir sohbet için oturdu. birbirlerinin son filmlerinde.

Iñárritu (ile Bardo, Bir Avuç Gerçeğin Yanlış Tarihçesi) ve del Toro (ile Pinokyo) her ikisi de Netflix projeleri için bu yıl ödül yarışında; Cuarón, Ted Sarandos tarafından yapılan bir girişin ardından sohbetin moderatörlüğünü yaptı.

Gecenin başında del Toro, “Üçümüzün ortak noktası, filmografi ve biyografi arasında bir farkımızın olmamasıdır” dedi. “Hayatımızı yansıtan filmler yapıyoruz. [of] başlangıçta neredeydik ve bence 16 yıl önce nerede olduğumuzdan bahsetmek gerçekten güzel olacak. Gerçekten ilginç bir dönemdi, bir şekilde çığır açıyorduk.” Del Toro, 2007 yılında Oscar’a aday gösterildi. Panın labirentiaynı yıl Iñárritu aday gösterildi Babil ve Cuarón için Erkeklerin çocukları.

Del Toro, “İlk evliliğimdeydim ve Yeni Yıl taahhüdüm 20 pound kaybetmekti – 200 pound kazandım ve ikinci evliliğimi yapıyorum” diye şaka yaptı. “Yani o 16 yılda ne olduğunu söylemek son derece önemli?” Iñárritu, sırasında nasıl olduğunu açıkladı Babil “Bir bakıma keşfettiğim bir şeyi, keşfedebileceğim şeyin sonuna kadar bitirmenin iyi bir an olduğunu biliyordum… Filmin ilgi görmesi ve aday gösterilmesi bir bakıma paradoks bir andı. , ama içimde derinlerde, bunun hikayenin sonu olduğunu biliyordum.

Iñárritu’nun filmlerinden önemli anları gösteren bir klipten sonra Cuarón, mecazi ve gerçek ölümü sık sık keşfetmesi hakkında yorum yaptı. siyasi inanç, hepimiz öleceğiz” filmleriyle kendi ölümünü daha derin bir şekilde hayal etmenin bir yolu.

Ayrıca eski filmlerinden sahneleri izlemekte zorlandığını da itiraf etti ve “duygusal olarak bazen fark edemediğim bir yoğunlukları var” diyerek del Toro hemen araya girdi, “Bu yoğunluğu tanıyorum. Söylediği her şey yoğun.” Bu, Iñárritu’nun şakayla karışık “Kapa çeneni!” diye bağırmasına neden oldu.

“Guakamole yapmaktan bahsettiğinde, ‘Sonra avokadoyu alırsın ve onu dilimlersin! Ve sonra limon size hayatını verir! Ve sonra soğanları doğrarsınız ve avokado doğar!

Şakalar, del Toro her ikisinden de sonra nasıl olduğunu açıkladığında devam etti. Suyun Şekli ve Panın labirentionlara çok şey kattığı için yapacağı son filmler olduklarını düşündü.

Cuarón, “Sürekli ‘Sadece bir tane daha yapacağım ve o kadar’ diyorsun ve aniden, ah, bir tane daha hazırlıyorsun,” dedi, Iñárritu’nun da eklediği gibi, “Guillermo her zaman derdi ki bu son ve bugün bana zaten üç projeden bahsediyordu. Sana beni güldüren bir şey söyledim çünkü Meksikalılar gibi, ‘Tamam, son içki, son içki’ deriz. Arkadaşın oturduğunda, sıradakinin iki şişe olduğunu biliyorsun.”

Del Toro, kariyerinin öne çıkan videolarının ardından, çalışmaları boyunca iki tema gördüğünü açıkladı: “Bunlardan biri, hayati olduğunu düşündüğüm itaatsizlik erdemidir. İtaatsiz olmak, düşünen bir insan olmaktır. Diğeri de bence kesinlikle devredilemez hak olan mahvolma, kusurlu olma hakkı, ben bunu savunuyorum.” Iñárritu gibi, tüm hayatı boyunca ölüme odaklandığını, hatta kendisine “ölüm hayranı” dediğini açıkladı.

Del Toro, “Sanki herkes David Bowie’nin şehre gelmesini bekliyor ve ben ölümü bekliyorum” diye ekledi, “Hayat mantıklı geliyor, buna gerçekten inanıyorum.” Cuarón’un bir keresinde ona çok Katolik olduğunu çünkü filmlerindeki her karakter mutlu olmak için öldüğünü söylediğini hatırladı ve canavarlara olan hayranlığı hakkında yorum yaptı: “Kendimi tamamen onlar olarak tanımlıyorum… Frankenstein’ı gördüm, işte bu benim İsa’m dedim; buna inanıyorum, bu benim azizim.”

Sohbeti şuraya getirmek Bardo – ünlü bir Meksikalı gazeteci ve belgesel film yapımcısının eve dönmesini konu alıyor – Iñárritu bunun çok içe dönük, kişisel bir proje olduğunu ve beş veya 10 yıl önce yapmaya hazır olmayacağını söyledi.

“Bu film şnorkelli yüzme – diğer filmler, insanları her zaman karanlıkta, dalış türünde bir şeye soktum ve çok baskı yapıyordum” diye açıkladı. “Sanırım bu filmde, şnorkelli yüzmek istedim, şnorkelle yüzebilir ve derinliği görebilirsin ama ışıktan ve güvenlik ağından, sudan ve güneşi, sonra zarafeti ve sonra karanlığı görebilirsin, ama bu bakış açısı, bence hayat böyle. Acının içinden geçebiliriz ama bence her zaman ışık vardır.” Del Toro, arasındaki benzerliklere dikkat çekti. Bardo ve Pinokyoher ikisi de baba ve oğul olmayı yansıtıyor ve klasik masalı yeniden anlatmanın ana önceliği olduğunu ekliyor.

“Bu tek Pinokyo Filmi öğrenenin Geppetto olduğunu biliyorum” dedi. “Pinokyo’nun gerçek bir çocuk olmayı öğrenmesi değil, Geppetto’nun gerçek bir baba olmayı öğrenmesi. Ve bu benim için çok önemliydi.”

Cuarón’un kendi kariyerine dalması için sohbeti yeniden yönlendirmeyi defalarca denedikten ve başarısız olduktan sonra (“‘Üç Arkadaş’ notunu almadım mı ve bu pislik hiçbir şey söylemedi”), del Toro ayrıca Animasyonun şu anki durumu, “Animasyonun çocuklara yönelik bir tür olduğu ve bir araç olarak güzellik ve film yaratmak için olmadığı, film işindeki birçok insanın zihninde inanılmaz, inanılmaz bir şekilde yerleşmiştir. sanat. Bence bu yıllar alacak bir savaş ama bunun gibi şeylerin herhangi bir Miyazaki filmi ya da filmi kadar mükemmel olduğunu gördüğünüzde. Kızıl Kaplumbağamutlak bir şaheser olan veya Bedenimi Kaybettimve bu ortamın tüm potansiyeliyle kullanılmadığını biliyorsunuz.”

Film yapımcısı nasıl olduğunu düşündü Pinokyo fikir, 10 yıl boyunca her stüdyo tarafından reddedildi ve “Ben çocuklar için bir film yapmıyorum ama çocuklar izleyebilir” sözleriyle kötü bir satıcı olduğu şakasıyla reddedildi.

Iñárritu, iki yıl boyunca aynı düzeyde reddedilmeyi deneyimlemeye çalışırken yaşadığını söyledi. Bardo, “olağan şüphelilere gitti ve bazı ödülleriniz ve bazı Oscar’larınız olduğu için yeşil ışık yakacağınızı düşünüyorsunuz – kötü haber şu ki, böyle bir şey yok.” Del Toro araya girdi, “Zevkiniz olsun, bu sabah filmlerimden biri reddedildi. Hiç durmadı.”

Cuarón’un dikkati arkadaşları üzerinde tutma konusundaki ısrarından sonra del Toro’nun adını “İki Dost” olarak değiştirdiği etkinliği kapatmak için – Pinokyo yönetmen, film yapımcılarına, “İkinize de bayılıyorum. ‘Peki, bu ne hakkında?’ Bence bu aşkla ilgili çünkü seni seviyorum ve bu hayranlıkla ilgili çünkü sana hayranım. Hayatımın her yılında bana ilham veriyorsun. Kariyerimizin başından beri profesyonel olarak birlikteyiz ve bana her zaman ilham verdiniz ve her zaman bir yol arkadaşı, bir öğretmen ve bir kardeş oldunuz.”

Iñárritu, kariyerinin başlarında yardım ve tavsiyeleri için Cuarón’a özel bir takdirini iletti, “o zamandan beri, genel olarak, cömertçe, temelde bir patron ve benim için, böylesine ayrıcalıklı bir işte bir film yapımcısı olarak hayatımdaki nimet oldu. , ama bu yolda yürümek çok zor ve bazen çok yalnız. Devam etti, “Hayatında asla yalnız değilsin, her zaman seni başarısızlıkta tutabilecek ve başarını seninle kutlayabilecek iki arkadaşın var. Bu iki adam – onlar olmasaydı ben olmazdım.sinema-2