Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı ABD değil. Heck, ABD iki numara bile değil. Çin’i bir numarada Hindistan ve üçüncü sırada ABD izliyor. Ancak Çin akıllı telefon pazarı harika bir 2022 geçirmedi ve analistlere göre bu yıl da büyüme beklenmiyor. Tedarik zincirindeki sorunlar ve zayıf tüketici harcamaları nedeniyle Çin pazarı 2024 yılına kadar herhangi bir büyüme göstermeyebilir.

Araştırma şirketi IDC, Çin’deki akıllı telefon sevkiyatlarının 2022’de %10 düşüşle 285 milyon adede gerilediğini tahmin ediyor. İngilizce diline göre Güney Çin Sabah Postası (SCMP), IDC analisti Will Wong (Singapur merkezli), zengin Çinli tüketicilerin bu yıl telefonlarını yükseltme zahmetine girmediğini ve denizaşırı seyahatle daha çok ilgilendiğini görüyor. Çin’deki diğer tüketiciler sadece harcamalarını kısmak istiyor. Wong, “Çin akıllı telefon pazarının yalnızca 2024’te tüm yıl büyümesini görmesi bekleniyor” diyor.

Bekarlar Günü tatilinde bile Çin’de akıllı telefon satışları zayıf kaldı

Çin akıllı telefon pazarındaki zayıflık birdenbire ortaya çıkan bir şey değil. Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi’ne (CAICT) göre, geçen yılın ilk 11 ayında akıllı telefon satışları yıldan yıla %23,6 düştü. İkincisi, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından yürütülen bir bilimsel araştırma enstitüsüdür.

Geçen Kasım’ın Bekarlar Günü bile bir fiyaskoydu. Bu, 11 Kasım’a denk gelen resmi olmayan bir Çin tatili ve akıllı telefon fiyatlarında indirimlerle bilinen bir sezonu başlatıyor. Tatil, Çin’de ilişkisi olmayanları kutluyor. Tipik olarak, ülkedeki telefon satışları bu tatil sırasında zirveye ulaşır. 2022 için, Bekarlar Günü akıllı telefon satışları yıllık bazda %36 düşerek 22,2 milyon telefona ulaştı.

CINNO Research’ten ayrı bir rapor, Çin’deki Kasım 2022 satışlarının 2015’ten bu yana en kötü ay olduğunu söyledi. Araştırma firması, bunun Çin akıllı telefon satışlarında yıldan yıla art arda 10. ay daha düşük büyüme olduğunu söylüyor. Bu trend Şubat 2022’de başladı ve halen devam ediyor.
CINNO analisti Charlie Zhou, “Bekarlar Günü ve diğer promosyon faaliyetlerine rağmen, pazarın önceki yıllara göre çok daha az hevesli olduğuna” dikkat çekti. Çin’deki ilk beş akıllı telefon markasının tümü, Kasım ayında yıllık satışlarında büyük düşüşler yaşadı. En iyi marka olan Apple, o ay 4,8 milyon adet iPhone satarken, Bekârlar Günü’nde satışlardaki en büyük düşüş, beşinci sıradaki Vivo’nun %36,2’lik düşüşle 3,2 milyon adede düşmesi oldu.

CINNO’ya göre 2022’de Çin akıllı telefon satışları toplam 250 ila 260 milyon adet olacak. Bu, 2015’ten bu yana dünyanın en büyük pazarında akıllı telefon satışları için en kötü yıl olacak. CINNO’dan Zhou, bu yıl Çin akıllı telefon pazarında hızlı bir toparlanma beklemiyor. “Endüstriyel üretim ve pazar tüketiminin kademeli olarak toparlanması zaman alacak ve (Çin’in Covid politikalarının) etkisinin 2023’ün ilk yarısına kadar devam etmesi bekleniyor.”

Akıllı telefon inovasyonu Çin’den geliyor

Ve süre Huawei, amiral gemisi Mate 50 serisine yönelik güçlü taleple kükreyerek geri geldi. Xiaomi geçtiğimiz günlerde, bu yılın başlarında 900 işçiyi işten çıkardıktan sonra işgücünün %10’unun işten çıkarılacağını duyurdu. Görevden alınanlar arasında grup başkanı Wang Xiang ve bir çift şirket kurucu ortağı da vardı.
Akıllı telefon endüstrisinde yer alan yeniliklerin çoğu Çin’de oluyor ve bunların bir kısmı BBK Electronics’in sahibi olduğu markalardan geliyor. Bu şirket, Oppo, Vivo, Realme dahil olmak üzere Çin’deki en iyi beş akıllı telefon markasının sahibidir. OnePlus ve iQOO. Örneğin Realme’nin önümüzdeki ay GT Neo 5’i tanıtması bekleniyor. 240W hızlı şarj sunacak. Bu, USB-C şarj bağlantı noktalarını kullanan cihazlarda bulunan en yüksek şarj hızıdır.

240W şarjlı Realme GT Neo 5 varyantında ışık tutacak 4600mAh batarya (5000mAh batarya ve 150W şarjlı başka bir model var) sadece dokuz dakikada %0’dan %100’e şarj olabiliyor. Telefonunuzun pilini 10 dakikadan kısa sürede doldurabildiğinizi hayal edin.telefon-1