SAMSUNG az önce kazanç kılavuzunu yayınladı 31 Aralık 2022’de sona eren üç ay için ve Güney Koreli teknoloji devi için pek de iyi haberler içermiyorlar. Rakamlar, Samsung’un sekiz yılın en az kârlı çeyreğini yaşadığını gösteriyor. Reuters notlarküresel ekonomik yavaşlama şirketin ana çip yapımı ve tüketici teknolojisi işlerini vururken.

İşletme karının bir önceki yılın aynı dönemine göre üçte ikiden fazla düşerek 13,87 trilyon Kore wonundan (yaklaşık 10,9 milyar $) 4,3 trilyon Kore wonuna (yaklaşık 3,4 milyar $) düştüğü tahmin ediliyor. Satışlar yüzde 9 daha küçük bir düşüşle 70 trilyon Kore wonu (yaklaşık 55.1 milyar $) oldu.

Rakip LG’nin karı da düştü

Samsung’un işinin birçok alanı ekonomik yavaşlamadan etkilendi. Artan faiz oranları, insanların birinci sınıf akıllı telefonlara ve diğer ileri teknoloji ürünlere harcamak zorunda olduğu miktarı azaltırken, Samsung’un bellek yongası işi, sektör genelinde düşen fiyatlar ve cihaz üreticilerinin talebinin azalmasıyla darbe aldı.

Dünyanın en büyük akıllı telefon, TV ve bellek yongası üreticisi olarak Samsung’un performansı, daha geniş tüketici teknolojisi endüstrisinin sağlığının bir göstergesi olarak görülüyor. Elbette, rakip LG’nin dördüncü çeyrek kazanç kılavuzu, bugün de yayınlandı, benzer şekilde endişe verici bazı sayılar içerir. LG’nin geliri yüzde 5,2 artmasına rağmen, işletme karının dördüncü çeyrekte yüzde 91,2 gibi büyük bir düşüşle 2022 için yüzde 12,6’lık bir düşüşe katkıda bulunduğunu tahmin ediyor.genel-2