Bu artık haber değil, birkaç aydır teknoloji şirketleri zor bir ekonomik bağlamda gelişmek ve ayarlamalar yapmalıdır. CRM çözümleriyle tanınan yazılım yayıncısı Salesforce, bu kötü rüzgardan etkilenen 3 Ocak’ta çalışanlarına yaptığı duyuruda, işgücünün %10’unu işten çıkaracağını ve bazı ofislerini kapatacağını söyledi.. Amerikan şirketi zaten geçen Kasım ayında yüzlerce çalışanı işten çıkarmıştı ve en üst düzey yöneticilerinden ikisinin Aralık ayında istifa ettiğini görmüştü.

Sıcak koltukta 8.000 kişi

Salesforce bu teknoloji şirketlerinden biridir. covid-19 krizinden büyük fayda sağlamış olmak. Tekrarlanan sokağa çıkma kısıtlamaları, şirketleri evden çalışmak için hizmet ve yazılımları uyarlamaya ve kullanmaya zorladı. Ancak sağlık krizinin sona ermesi ve çalışma alışkanlıklarının normale dönmesiyle birlikte, Satış ekibi müşteri harcamalarında düşüşle karşı karşıya.

aynı kategoride

NFT: krizin üstesinden nasıl gelinir?

Salesforce’un kurucu ortağı Marc Benioff, ajansın danıştığı bir dahili notta çalışanlarına şunları söyledi: Reuters o ” çevremiz zorluklar yaşıyor ve müşterilerimiz daha dikkatli satın alma kararlarında “. Bunu açıklıyor” Pandemi sürecinde gelirlerimiz hızlanırken, çok fazla insanı işe aldıkşu anda yaşadığımız ekonomik durgunluğa yol açan ve bunun sorumluluğunu alıyorum “.

Ekim ayı sonunda San Francisco merkezli şirket, yaklaşık 80.000 çalışangeri dönmeyi planlıyor İşgücünün %10’unu azaltır ve gayrimenkul varlıklarını azaltır. Yeniden yapılandırma planının 2024 mali yılının sonunda sona ermesi bekleniyor ve 1,4 milyar dolar ile 2,2 milyar dolar arasında mal olabilir. Teşekkür edilenler beş aylık maaş, sağlık sigortası, işe alma yardımı ve diğer yardımları alacak.

Salesforce için zor bir yıl

Salgının ortasında, Salesforce kendisini taleplerle dolup taşmış halde buldu, onu tüm gücüyle işe almaya zorlamak. Ocak 2020 ile Ekim 2022 arasında, şirkete katılan 30.000’den fazla çalışan. Bu’%60 artış üç yıldan az bir sürede.

Bu dönemdeki konumundan güç alan Salesforce Slack’i 27.7 milyar dolara satın aldı. Ancak geçen Aralık ayında, Salesforce eş direktörü Bret Taylor ve Slack’in kurucu ortağı ve lideri Stewart Butterfield, Görevlerini bırakacaklarını açıkladı şirket içinde. Zaten istikrarsız bir iklime eklenen kalkışlar. Geçen Kasım ayında, müşteri ilişkileri yönetiminde uzmanlaşmış şirket faaliyetindeki yavaşlamanın ardından bir işten çıkarma dalgası yürütmek zorunda kaldı.genel-16