Bu yıl sert bir ivme kazanan misli olmayan token (NFT’ler) pazarının, önümüzdeki yıl popülaritesinin artması bekleniyor. Sektörlerde daha fazla marka, yeni nesil alıcıları cezbetmenin, ödüllendirmenin ve elde tutmanın bir yolu olarak NFT’leri benimseyecek ve onlara metaverse deneyimleriyle sarmalanmış sürükleyici deneyimler sunacak. Meta ve Reddit’in, her ikisi de bu yıl düşüşlere tanık olan NFT ve metaverse sektörleriyle ilgili küresel ürünleri ve tartışmaları yönlendirmesi bekleniyor.

WazirX kripto borsası Başkan Yardımcısı Rajagopal Menon, Web3’e dayalı yeni bir sanal etkileşim teknolojisi biçiminin 2023’te dünya çapında endüstriyel rekabeti ve tanıtım faaliyetlerini yoğunlaştıracak şekilde öngörüldüğünü söyledi.

“Markalar, kripto yerli kitlesi arasında görünürlük için birbirlerini gölgede bırakmaya çalışacak. Menon, büyük ölçüde etkileşim kurma eğiliminde oldukları markalar aracılığıyla sanal dijital varlıklara dolaylı olarak maruz kalmalarından kaynaklanan kriptonun perakende olarak benimsenmesi de bir artış görecek” dedi.

Geçen haftaki bir raporda, Bloomberg söz konusu NFT satışları, DappRadar’a atıfta bulunarak, FTX kripto borsasının düşüşünün ardından 16 ayın en düşük seviyesini kaydetti.

NFT işlem hacimleri bildirildiğine göre Ocak ayından bu yana yüzde 97 düştü.

Ancak gelecek yıl, dijital koleksiyon sektörünün güçlü bir geri dönüş yapması bekleniyor.

Ana sebep, yatırımcılar için bir güvenlik katmanı olacak olan kendi yasalarını çerçeveleyen daha fazla ülke olacaktır.

Akıllı telefon şirketleri gibi donanım üreticilerinin de ürünlerini gelecek yıldan itibaren daha ‘Web3 dostu’ hale getirmek için ayarlamaları bekleniyor.

Bu teknolojik trenddeki değişim, küresel sanatçı topluluğu tarafından sürdürülecek ve bundan yararlanılacaktır.

“Dijital sanatçılar jeton çıkararak bir veya daha fazla sınırlı sayıda NFT teklifi satabilirler. Sonuç olarak satışları artırabilecekler ve bu da tahmin yılı boyunca pazarın genişlemesini hızlandıracak. Dijital sanata yönelik artan talebin bir sonucu olarak pazar genişliyor. NFT, dijital sanat uygulamalarında daha popüler hale geldi. Colexion NFT pazarının CEO’su ve Kurucusu Abhay Aggarwal, Gadgets 360’a verdiği demeçte, bu faktörler dünya çapındaki NFT pazarının genişlemesini hızlandıracak.

Pazar araştırma firmasına göre, küresel NFT pazarının boyutunun 2022 ile 2027 arasında 113.933 milyon $ (kabaca 940 crore) artması bekleniyor. Technavio.

Önümüzdeki dört yıl içinde, NFT pazarının yüzde 35,02’lik bir YBBO ile büyümesi bekleniyor.

Rapor ayrıca, projeksiyon döneminde küresel pazardaki büyümenin yüzde 39’unun Asya-Pasifik Ülkelerine (APAC) atfedilebileceğini söyledi.


Kripto para birimi, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir, yasal bir ihale değildir ve piyasa risklerine tabidir. Makalede sağlanan bilgiler, finansal tavsiye, ticaret tavsiyesi veya NDTV tarafından sunulan veya onaylanan herhangi bir türde tavsiye veya tavsiye niteliğinde değildir ve bunları teşkil etmez. NDTV, makalede yer alan algılanan herhangi bir tavsiyeye, tahmine veya diğer bilgilere dayanan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu olmayacaktır.

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

CES 2023 merkezimizde Gadgets 360 ile ilgili Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.genel-8