Kızamık döküntüsü olan bir çocuk.

Kızamık döküntüsü olan bir çocuk.
Fotoğraf: Doğrulanmış (Doğrulanmış)

Columbus, Ohio’da kızamık salgını 80’den fazla çocuğu hasta etti ve düzinelercesini hastaneye kaldırdı. Bu vakaların çoğu, yine de aşılama için uygun olan aşılanmamış çocukları içermektedir. En son vaka geçen hafta tespit edildiğinden, salgının ne kadar süreceği henüz belli değil.

Önce Columbus Halk Sağlığı yetkilileri bildirildi Kasım ayı başlarında salgın, ancak bilinen ilk vakaların artık Ekim ortasında başladığına inanılıyor. CPH’lere göre halka açık veriler, Salı sabahı güncellenen verilere göre bölgede 82 doğrulanmış kızamık vakası varken 32 çocuk hastaneye kaldırıldı. Nbiri öldü

Kızamık, genellikle grip benzeri hastalığa ve belirgin bir kızarıklığa neden olan inanılmaz derecede bulaşıcı bir viral hastalıktır. Çoğu vaka hafif olmasına rağmen, çok küçük çocuklarda ciddi, yaşamı tehdit eden komplikasyon riski daha fazladır. Etipik bir vakanın sahip olabileceği geniş kapsamlı etkiler, çünkü kızamık virüsü bir kişinin diğer enfeksiyonlara karşı bağışıklığını sıfırlayabilir. Şans eseri, ABD dahil birçok ülkede kızamığın yerel dolaşımdan çıkarılmasına yardımcı olan güvenli ve oldukça etkili iki dozluk bir aşı (kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (MMR) kombinasyonu) var.

Ne yazık ki, dünyanın birçok bölgesi kızamığa ve virüse karşı yeterince aşılanmamıştır. devam ediyor çoğu beş yaşın altındaki çocuklar olmak üzere yılda 100.000’den fazla insanı öldürmek. Nadiren, diğer ülkelerden ithal edilen vakalar, ABD’de büyük ölçüde aşılanmamış bireyler ve topluluklar arasında yayılan salgınlara neden olabilir ve burada olan da bu gibi görünüyor.

Şimdiye kadar belgelenen 82 vakadan en az 74’ü aşılanmamış çocuklarda görüldü. Kısmen aşılanmış çocuklarda dört, aşılanma durumu bilinmeyen çocuklarda dört vaka daha bildirilmiştir. Bazı vakalar aşı olmak için çok küçük çocukları kapsıyor, ancak vakaların %66’sı bir ila beş yaş arasındaki çocukları kapsıyor, bu da aşı olmaya uygun oldukları anlamına geliyor. Bu nedenle, bu çocukların birçoğunun veya çoğunun, onlara aşı yaptırmayı reddeden ebeveynleri olması muhtemeldir.

Salgının ilk birkaç yılı, hem ABD’de hem de dünya çapında bildirilen kızamık vakalarında bir düşüş gördü. Ancak virüs, büyük ölçüde kesintiye uğrayan çocukluk çağı aşılama programları ve dünya çapında artan aşılama karşıtı duyarlılık sayesinde bu yıl büyük olasılıkla şiddetli bir geri dönüş yaptı. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kızamık akılda tutulmalı yakın bir halk sağlığı tehdidi dünyanın her bölgesine.

Kızamık, ABD’de yerel olarak ortadan kaldırılmaya devam ediyor, ancak burada da endişe verici eğilimler var. Örneğin, bir güncel araştırma Kaiser Vakfı tarafından yapılan araştırmalar, MMR aşısı ve diğer pek çok aşıyı kapsayan devlet okullarına girmek için çocukluk çağı aşılama kurallarına katılmayan yetişkinlerde bir artış olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bu artışın çoğunlukla Cumhuriyetçi eğilimli yetişkinler arasında yoğunlaştığı görülmektedir. Toplamda, 2019’da aynı şeyi söyleyenlerin oranı %16’ya kıyasla, başkalarını tehlikeye atma pahasına da olsa çocukların bu rutin aşıları yaptırıp yaptırmamasına ebeveynlerin karar vermesi gerektiğini söyleyenlerin oranı artık toplamda %28’dir. Özellikle MMR aşısı olması gereken çocuklara yönelik kamu desteği bu süre zarfında da %82’den %71’e düştü.

Ohio’da yeni bildirilen vakalar son haftalarda azalmış olsa da salgın henüz bitmemiş olabilir.. CPH verilerine göre, bir kişinin belirgin döküntü geliştirmesi olarak tanımlanan en son vaka 19 Aralık’ta meydana geldi. kızamık tipik olarak en bulaşıcı Döküntünün ortaya çıkmasından dört gün önce ve dört gün sonra ve yeni bir vakanın semptomlarının ortaya çıkması iki hafta kadar sürebilir.genel-7