FTX müşterileri, azalan varlıklar üzerinde hak talebinde bulunmak için toplu dava açtı

FTX müşteriler, başarısız kripto borsasına ve eski üst düzey yöneticilerine karşı toplu dava açtı. Sam Bankman-Friedşirketin dijital varlıklarının müşterilere ait olduğuna dair bir beyan istiyor.

Dava, Bahamalar ve Antigua’daki tasfiye memurlarının yanı sıra bir başka başarısız kripto şirketi olan Blockfi’nin iflas masasıyla hali hazırda dava halinde olan FTX’in azalan varlıklarına hak iddia etmeye yönelik en son yasal çaba.

FTX, müşteri hesaplarını ayırma sözü verdi ve bunun yerine bunların kötüye kullanılmasına izin verdi ve bu nedenle, açılan davaya göre önce müşterilere geri ödeme yapılması gerekiyor. ABD İflas Mahkemesi Delaware’de.

Ayrıca Oku

Eski FTX CEO'su Sam Bankman-Fried Bahamalar'da tutuklandı
FTX'in gizlice finanse ettiği kripto haber sitesi Axios'u iddia ediyor

“Müşteri sınıfı üyeleri, bu iflas işlemlerinde, sadece şirketin azaltılmış miras varlıklarını paylaşmak için teminatlı veya genel teminatsız alacaklılarla aynı çizgide durmak zorunda kalmamalıdır. FTX Grubu ve Alameda,” diye şikayette bulundu.

FTX, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Bahamalar merkezli FTX, geçen ay para çekme işlemlerini durdurdu ve müşterilerin bir zamanlar en büyük ikinci kripto para borsası olan borsanın mali durumuyla ilgili sorular ortaya çıktıktan sonra varlıklarını geri çekmek için acele etmesi üzerine iflas başvurusunda bulundu.

Bankman-Fried, bir federal savcının “destansı boyutlarda bir dolandırıcılık” olarak adlandırdığı ve müşteri fonlarını kendi hesabını desteklemek için kullandığı iddia edilen olaydan kaynaklanan suçlamalarla karşı karşıya. Alameda Araştırması kripto ticaret platformu.

Bankman-Fried, FTX’teki risk yönetimi başarısızlıklarını kabul etti, ancak cezai sorumluluğu olduğuna inanmadığını söyledi. Henüz bir savunma yapmadı ve geçen hafta seyahatine kısıtlamalar getiren 250 milyon dolarlık bir kefaletle serbest bırakıldı.

Amerika Birleşik Devletleri ve yurt dışında 1 milyondan fazla FTX müşterisini temsil etmek isteyen önerilen sınıf, izlenebilir müşteri varlıklarının FTX mülkü olmadığına dair bir beyan istiyor. Müşteri sınıfı ayrıca, şikayete göre mahkemenin Alameda’da tutulan ve müşteriler tarafından izlenebilen mülkün Alameda mülkü olmadığını özellikle bulmasını istiyor.

Dava, mahkemeden ABD müşterileri için FTX ABD hesaplarında ve ABD dışındaki müşteriler için FTX Trading hesaplarında tutulan fonların veya diğer izlenebilir müşteri varlıklarının FTX mülkü olmadığına dair bir beyan talep ediyor. Müşteri sınıfı ayrıca, şikayete göre mahkemenin Alameda’da tutulan ve müşteriler tarafından izlenebilen mülkün Alameda mülkü olmadığını özellikle bulmasını istiyor.

Mahkeme FTX mülkü olduğuna karar verirse, müşteriler diğer alacaklılara göre geri ödemede önceliğe sahip olduklarına dair bir karar ararlar.

Kripto şirketleri hafifçe düzenlenir ve genellikle Amerika Birleşik Devletleri dışında yerleşiktir ve mevduatların ABD banka ve aracı kurum mevduatları gibi garanti edilmemesi, mevduatların şirketin mi yoksa müşterilerin mi olduğu sorusunu karmaşık hale getirir.

Şunları da izleyin:

FacebooktwitterLinkedin
genel-9