Çin, derin uzayı keşfetme, bir ay sondası başlatma ve yeni nesil fırlatma araçları yaratmaya yönelik yeni planlarını duyurdu. Görünüşe göre, 2045 yılına kadar Çin, önde gelen bir uzay gücü olma şansına sahip.Planlar şunları içerir:

  • Asteroitleri ve kuyruklu yıldızları incelemek için bir sondanın fırlatılması (2025).
  • Yeni bir fırlatma aracının ilk lansmanı (2027).
  • Güneş sistemi dışındaki yaşanabilir gezegenlerin keşfi (2030).

Ayrıca 2028 yılına kadar Uluslararası Ay Araştırma İstasyonu’nun temel yapısının inşa edilmesi planlanmaktadır. Ve önümüzdeki 10-15 yıl içinde Çin, Mars’tan numune aramak ve teslim etmek için bir misyon başlatmayı planlıyor. Jüpiter ve Uranüs hakkında da araştırma yapılması planlanıyor.

Kaynağa göre yukarıda bahsedilen fırlatma aracı, aya insanlı uçuş sağlamalıdır. 90 metre yüksekliğinde, 5 metre çapında ve yaklaşık 2187 ton fırlatma ağırlığına sahip dev bir roket olacak. Ay transfer yörüngesine (LTO) 25 tona kadar veya Dünya yörüngesine 70 tona kadar faydalı yük fırlatabilecek.

Süper ağır fırlatma aracı “Changzheng-9″un yeni bir modeli de geliştiriliyor. 10 metre çapında ve 110 metre yüksekliğinde üç aşamalı bir roket olacak. Dünya yörüngesine 150 tona, LTO’ya 50 tona ve Mars’a fırlatmak için 35 tona kadar kaldırma kapasitesine sahip olacak. 2030 yılına kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ayrıca Çin planlarında yeniden kullanılabilir füzeler de yer alıyor ancak bunlarla ilgili henüz bir detay yok.

Son olarak Çin, geleceğin araştırmacılarının doğrudan uzaydan sosyal ağlarda veri yayınlayabilmesi için bir “ay interneti” oluşturmayı planlıyor.

Daha önce Çin, gemide üç taikonot bulunan Shenzhou-15 uzay aracını fırlattı.genel-22