Android cihazınızın ağ trafiğinin genellikle şifresiz olduğunu ve üçüncü taraflarca kolayca görüntülenebileceğini biliyor muydunuz?

Özel DNS kullanmak gibi bundan kaçınmanın birçok yolu vardır. Ancak bağlantınızı korumanın en iyi yollarından biri VPN kullanmaktır. Pixel 7’de Android 13’te yerleşik bir tane bulunur.

VPN nedir? Basitçe söylemek gerekirse, VPN’ler cihazınızdan çıkan ağ trafiğini şifreler ve anonimleştirir, bu da üçüncü tarafların müdahale etmesini ve okumasını zorlaştırır. VPN’ler ayrıca coğrafi konumunuzu da gizler.

VPN kullanmak, cihazınızın bağlantısını biraz yavaşlatır. Bunun nedeni, giden trafiğin farklı ülkelerdeki farklı sunuculara yönlendirilmesidir. Günümüzün ağlarının yüksek hızları göz önüne alındığında, trafiğiniz yine de kabul edilebilir bir hızı koruyacağından, bu yönetilebilir bir değiş tokuştur.

Ücretsiz, yerleşik bir VPN hizmetiyle ilgileniyorsanız ve bir Pixel 7’niz varsa, size bundan nasıl yararlanacağınızı göstermeme izin verin.

Önkoşullar

Google One VPN’i kullanmak için Aralık 2022 Güncellemesi ile Android 13 çalıştıran bir Pixel 7 veya 7 Pro’ya ihtiyacınız var. Aralık Güncellemesinin yüklü olup olmadığından emin değilseniz, gidin Ayarlar, Sistem, Sistem güncellemesi ve dosyanın mevcut olup olmadığını kontrol edin.

Google One VPN’i etkinleştirme

1: Google One uygulamasını açın

Yapmanız gereken ilk şey, Android uygulama çekmecenizi açmak ve ilgili simgeye dokunarak Google One uygulamasını başlatmaktır.

2: VPN işlevini açın

Google One page uygulamasında VPN kutucuğuna dokunun. Görüntülenen sayfada, ON/OFF kaydırıcısına basarak ON konumuna getirin.

Google One VPN etkinleştirme/devre dışı bırakma anahtarı.

Resim: Jack Wallen/ZDNET.

3: VPN’yi etkinleştirin

Bağlantı isteğini kabul etmenizi isteyen bir açılır pencere görünecektir. İstendiğinde, basın tamam aşkım. Daha sonra uygulamayı kapatabilirsiniz.

Android 13'te bağlantı isteği açılır penceresi.

Resim: Jack Wallen/ZDNET.

VPN’yi devre dışı bırakın ve yeniden etkinleştirin

VPN’i açıp kapatmanın en hızlı yolu, bildirim panelindeki hızlı ayar kutucuklarını kullanmaktır. Bununla birlikte, VPN kutucuğu varsayılan olarak orada değildir. Eklemek için, iki kez aşağı kaydırarak ve sağ alt köşedeki kurşun kalem simgesine dokunarak kısayol bölmelerine erişin. Döşeme sayfasında, görene kadar sayfayı aşağı kaydırın. Google One VPN’i. Bu kutucuğa dokunup sayfanın üst kısmına sürükleyin, ardından düzenleme penceresinden çıkmak için sağı gösteren oka dokunun.

Android 13 Hızlı Döşemeler.

Resim: Jack Wallen/ZDNET.

Şimdi, hızlı ayarlar kutucuklarını açarsanız, VPN’yi etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için öğesine dokunabilirsiniz.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15