Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Mir ödeme sistemine dayalı olarak yabancı gezginler için bir “Turist Kartı” oluşturulacağı bir proje uygulamaktadır.

Yabancı turistler için Mir ödeme sistemine dayalı Turist Kartı projesinin geliştirilmesi, Başbakan Yardımcısı Dmitriy Çernişenko’nun katılımıyla gerçekleşen toplantıda ele alındı. Elde edilen sonuçlara göre, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Turizm Haritası projesinin departmanlar arası koordinasyonundan ve sektörel ölçeklendirmesinden sorumlu kurum olarak atanmıştır. Dijital Finans Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Federal Güvenlik Servisi, Rosfinmonitoring, Rusya Merkez Bankası ve diğer kuruluşlara da projenin geliştirilmesinde yer almaları talimatı verildi.


Interfax muhatabıMerkez Bankası bu projenin oluşturulmasında aktif rol almaktadır. Ekonomik Kalkınma Bakanı Maxim Reshetnikov, 26 Aralık’tan önce bundan daha ayrıntılı olarak bahsedecek.

Daha önce tur operatörleri, yabancı ödeme sistemleri Visa ve MasterCard’ın ayrılması nedeniyle Rusya’da önemli ölçüde daha az turist olduğunu söyledi. Çok az insan kendi güvenliğini riske atarak yanlarında nakit para götürmek ister.genel-22