2020’nin ortalarında, FTX’in baş mühendisi, kripto para borsasının yazılımında gizli bir değişiklik yaptı.

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’in sahip olduğu bir koruma fonu olan Alameda Research’ü, çok fazla ödünç para kaybediyorsa Alameda’nın varlıklarını otomatik olarak satacak olan ticaret platformundaki bir özellikten muaf tutmak için kodu değiştirdi.

Mühendis Nishad Singh, değişikliği açıklayan bir notta FTX’in Alameda’nın pozisyonlarını asla satmaması gerektiğini vurguladı. Singh, yazara yardım ettiğini gösteren platformun kodundaki yorumda “Tasfiye etmemeye ekstra dikkat edin” yazdı. Reuters, daha önce bildirilmemiş olan kod tabanını inceledi.

Muafiyet, Alameda’nın bu kredileri teminat altına alan teminatın değerinden bağımsız olarak FTX’ten borç almaya devam etmesine izin verdi. Koddaki bu değişiklik, Salı günü Bankman-Fried’i dolandırıcılıkla suçlayan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun dikkatini çekti. SEC, ince ayarın Alameda’nın “neredeyse sınırsız bir kredi limiti” olduğu anlamına geldiğini söyledi. Ayrıca SEC, FTX’in önümüzdeki iki yıl içinde Alameda’ya gizlice ödünç verdiği milyarlarca doların kendi rezervlerinden değil, diğer FTX müşterilerinin mevduatlarından geldiğini söyledi.

SEC ve Bankman-Fried sözcüsü bu haber için yorum yapmaktan kaçındı. Singh, birkaç yorum talebine yanıt vermedi.

Borsayı “bir kart evi” olarak adlandıran düzenleyici, Bankman-Fried’in FTX’in açıklanmayan girişim yatırımları, lüks gayrimenkul alımları ve siyasi bağışlar yapmak için müşteri fonlarını Alameda’ya yönlendirdiğini gizlediğini iddia etti. ABD savcıları ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu da sırasıyla ayrı ayrı cezai ve hukuki suçlamalarda bulundu.

Şikayetler – Reuters ve kripto borsasına aşina üç kişi tarafından görülen daha önce bildirilmemiş FTX belgeleriyle birlikte – Bankman-Fried’in nasıl müşteri fonlarına daldığına ve yatırımcıların, müşterilerinin ve çoğu çalışan.

FTX’in merkezinin bulunduğu Bahamalar’daki polis, Bankman-Fried’i Pazartesi akşamı tutukladı ve 30 yaşındaki eski milyarder için çarpıcı bir gözden düşüş yaşadı. Şirket, kullanıcıların mevduatları çekmek için acele etmesi ve yatırımcıların daha fazla finansman taleplerinden kaçınmasının ardından Kasım ayında çöktü. FTX, 11 Kasım’da iflas ilan etti ve Bankman-Fried, genel müdürlükten istifa etti.

Bankman-Fried müşterilerden özür diledi, ancak şahsen herhangi bir cezai sorumluluğu olduğunu düşünmediğini söyledi.

FTX koduna yazılan otomatik tasfiye muafiyeti, Alameda’nın kredi limitini “on milyarlarca dolara ulaşana ve fiilen sınırsız hale gelene” kadar sürekli olarak artırmasına izin verdi. Bankman-Fried’in müşteri fonlarını Alameda’ya yönlendirmesinin iki yolundan biriydi.

Diğeri, FTX müşterilerinin Alameda tarafından gizlice kontrol edilen banka hesaplarına geleneksel para birimi cinsinden 8 milyar dolardan (kabaca 64.940 Rs) fazla para yatırdığı bir mekanizmaydı. Şikayette, bu mevduatların FTX’te Alameda’ya bağlı olmayan ve sorumluluğunu gizleyen dahili bir hesaba yansıtıldığı belirtildi.

Güvenli, test edilmiş ve muhafazakar

Bankman-Fried, FTX’i dünyanın en büyük kripto borsalarından biri haline getirirken, tüketicinin korunması, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto düzenlemesi için yaptığı konuşmanın temel ilkesiydi. Bankman-Fried, müşterilere, yatırımcılara, düzenleyicilere ve yasa koyuculara yaptığı sayısız açıklamada bu temayı vurguladı. FTX’in otomatik tasfiye yazılımının herkesi koruyacağını açıkladı.

12 Mayıs’taki kongre ifadesinde, FTX’in yazılımını “güvenli, test edilmiş ve muhafazakar” olarak nitelendirdi.

Bankman-Fried ifadesinde, “Risk motoru, en riskli, en yetersiz teminatlandırılmış pozisyonları hızlı bir şekilde çözerek, aksi takdirde platformun ötesine geçerek bulaşmaya neden olabilecek kredi riskinin birikmesini önler” dedi.

Alameda’yı muaf tutmak için yapılan yazılım değişikliğinden milletvekillerine bahsetmedi. Gerçekten de SEC şikayetinde, yatırımcılara Alameda’nın FTX’ten ayrıcalıklı muamele görmediğini söyledi.

SEC şikayetinde, Bankman-Fried’in, Alameda’nın hesabında negatif bir bakiye tutmasını sağlamak için 2020’nin ortalarında yazılımı güncellemesi için astlarına talimat verdiği belirtildi. Şikayet, Alameda’daki başka hiçbir müşteri hesabının bunu yapmasına izin verilmediğini de ekledi. Bu, Alameda’nın daha fazla teminat sağlamaya gerek kalmadan daha fazla FTX fonu ödünç almaya devam etmesine izin verecektir.

Reuters’in kod tabanıyla ilgili incelemesine göre, Ağustos 2020’de yapılan yazılım düzenlemelerinde Alameda, “Birincil Piyasa Yapıcı” veya “PMM” olarak belirlendi. Piyasa yapıcılar, bir varlığı alıp satmaya hazır olarak alım satımı sağlayan satıcılardır.

Baş mühendis Singh, değişikliği açıklamak için koda bir yorum ekledi: “Alameda tasfiye ediyor, engelleniyor.” “PMM’yi tasfiye etmeme” uyarısı ekledi.

Konu hakkında bilgilendirilen üç eski yöneticiye göre, yalnızca Singh, Bankman-Fried ve diğer birkaç üst düzey FTX ve Alameda yöneticisi, yasadaki muafiyeti biliyordu. Reuters’in daha önce bildirdiği portalın bir ekran görüntüsüne ve iki kişiye göre, personel tarafından FTX müşteri varlıklarını ve yükümlülüklerini izlemek için kullanılan bir dijital pano, Alameda’nın müşteri fonlarını çektiğini dikkate almayacak şekilde programlandı.

SEC şikayetine göre Bankman-Fried’in iskambil evi Mayıs 2022’de “çökmeye başladı”.

O ay kripto paraların değeri düşerken, Alameda’nın borç verenlerinden birkaçı geri ödeme talep etti. Şikayette, Alameda’nın bu talepleri karşılayacak fonları olmadığı için Bankman-Fried, Alameda’yı milyarlarca dolarlık finansman elde etmek için FTX ile “kredi limitini” kullanması için yönlendirdi.

Nihayetinde, FTX müşterileri bu Kasım ayında paralarını çekmek için harekete geçtiklerinde, şirketin mali durumuyla ilgili basında çıkan haberlerden ürkerek, birçoğu fonlarının artık orada olmadığını keşfetti.

© Thomson Reuters 2022


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8