iPhone 14 serisindeki Çarpma Tespiti ve Uydu üzerinden Acil SOS özellikleri, ciddi bir kazanın ardından Salı günü öğleden sonra iki kişinin kurtarılmasına yardımcı oldu. tarafından tweetlendiği gibi Montrose Araştırma ve Kurtarma Ekibi (aracılığıyla MacSöylentiler), olay, Kaliforniya’daki Angeles Ulusal Ormanı’ndaki Angeles Ormanı Otoyolu üzerinde bir aracın bir dağın yamacından 90 metre aşağı düşerek uzak bir kanyona inmesi sırasında meydana geldi.
Çarpışma Tespit özelliği, tek araçlı kazayı tespit etti ve hücre servisi kullanılamadığı için, Uydu servisi Acil SOS sayesinde aracın konum bilgisi kurtarıcılara gönderildi. Kurbanlar, ikincisini, LA County Şerif departmanına bir arama yapılan Apple’ın aktarma merkezlerinden birine bir metin mesajı göndermek için kullanabildiler. Kurtarma videoya kaydedildi.

İki kurban, Montrose Araştırma ve Kurtarma Ekibi tarafından fark edildikten ve yerel bir hastaneye götürüldükten sonra bir helikopterle kanyondan çıkarıldı. Orada, hafif ila orta dereceli yaralanmalar için tedavi edildiler. Montrose Araştırma ve Kurtarma Ekibi, Apple’ın aktarma merkezlerinden birinden olayla ilgili bilgileri nasıl elde ettiğini doğrularken, “kurbanlar için doğru bir enlem ve boylam” aldığını söyledi.

Apple’ın Kilitlenme Algılama sistemi, iOS’un en son sürümünü çalıştıran iPhone 14 serisinde mevcuttur. Ayrıca watchOS’un en son sürümünü çalıştıran Apple Watch Series 8, Apple Watch SE (2. nesil) ve Apple Watch Ultra’da bulunur. Crash Detection sistemi, bir kazadan kaynaklanan ciddi bir darbeyi algılamak için tasarlanmıştır. Wi-Fi ve Hücresel bağlantı olmadan uydu özelliği, yolda yardım gönderebilmeleri için Apple’ın aktarma merkezlerinden birine mesaj göndermek için kullanılır.

Uydu üzerinden Acil SOS özelliği Kuzey Amerika, Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık’ta mevcuttur Şimdi olay çetesi, Apple bu hizmeti iki yıl boyunca ücretsiz sunuyor ve ne kadar olduğu belli değil Apple gelecekte bunun için ücret alacak. Birinin hayatına bir fiyat koyamazsınız ve Apple bunu kesinlikle biliyor.

telefon-1