Windows 7 ve 8/8.1, başka bir hayati uygulamanın gelecekteki güncellemelerde işletim sistemleri için gelecekteki güncellemeleri almayacağı haberiyle tabutlarına bir çivi daha çaktı.

Microsoft, Edge tarayıcısının önümüzdeki birkaç hafta içinde Windows 7 ve Windows 8/8.1 desteğini sonlandıracağını duyurdu ve bu, şirketin 10 Ocak 2023’te planlanan düzenli güvenlik desteğini sona erdirmesiyle aynı zamana denk geliyor.

Şirket, “Microsoft Edge tarayıcı sürüm 109 ve WebView2 Runtime sürüm 109, bu işletim sistemlerini destekleyen son ilgili sürümler olacak” dedi. Blog yazısı (yeni sekmede açılır).

Bir diğeri tozu ısırır

Microsoft, “Geliştiricileri Windows 7 ve Windows 8/8.1 desteğini sonlandırmaya da teşvik ediyoruz” diye ekledi. “Bazı geliştiriciler için bunun kolay olmayabileceğini kabul ediyoruz, ancak bu işletim sistemlerine verilen desteği sonlandırmak, son kullanıcıları potansiyel güvenlik tehditlerinden ve risklerinden korumaya yardımcı olacaktır, çünkü her iki işletim sistemi de 10 Ocak 2023’te destekten çıkacaktır.”

Hareket aynı zamanda dünyanın en popüler tarayıcısının Windows 7 ve 8.1 desteğini sonlandırdığı haberini de takip ediyor. Google Chrome, Ekim 2022’de, Windows 10 ve sonraki sürümlere odaklanmasını kolaylaştırmak için yazılımı 2023’ün başlarında bırakacağını duyurdu.

Şu anda 7 Şubat 2023’te piyasaya sürülmesi beklenen Google Chrome 110, eski yazılımı destekleyen son sürüm olacak.

Uzun bir uyarı döneminin ardından, Microsoft’un Windows 7 için genişletilmiş desteği, şirketin üç yıllık uzatılmış güvenlik güncelleştirmesi (ESU) dönemine geçmesi nedeniyle Ocak 2020’de kesildi. Windows 8.1 ayrıca Ocak 2023’te destek süresinin sonuna ulaşıyor ve bir ESU programının lansmanını göremeyecek, bu da ömrünün sonuna işaret ediyor.

Bununla birlikte, son rakamlar Microsoft’un kullanıcıların en son Windows sürümlerine geçmesini sağlamada da sorunlar yaşadığını iddia ettiğinden, sorunlar bu kadar basit bir şekilde çözülemeyebilir.

Statcounter’dan alınan veriler, Windows 11’in tüm Windows sistemlerinin yalnızca %15,44’ünü oluşturduğunu buldu – ancak kullanıcıların %70’inden fazlası hala Windows 10 kullanıyor ve Windows 7, destek eksikliğine rağmen cihazların %10’undan biraz daha az bir tahsis edilmiş kullanıcı tabanına sahip.

Aracılığıyla Ars Teknik (yeni sekmede açılır)genel-6