PlaytikaYüz milyonlarca oyuncuyla son derece başarılı çevrimiçi kumar ve kumar oyunları serisiyle adını duyuran İsrailli teknoloji şirketi, işten çıkarmalar sarkacının son dalgasını dengeliyor. Şirket bugün, personelinin %15’ini işten çıkardığını doğruladı. Playtika şu anda 4.100 kişiyi istihdam ediyor, dolayısıyla işten çıkarmalar şirketin Avrupa, İsrail ve ABD’deki küresel ayak izinde 615 kişiyi etkileyecek.

TechCrunch’ın gördüğü çalışanlara gönderilen bir not, maliyetleri genel olarak rasyonelleştirmeye çalışırken üç başlığın da kullanımdan kaldırılacağını belirtiyor. Bunların ‘MergeStories’, ‘DiceLife’ ve ‘Ghost Detective’ olacağını anlıyoruz. Ayrıca şirketin kesintilerden etkilenen çalışanların bir kısmına alternatif roller sunacağını da anlıyoruz. Playtika’nın ‘Best Fiends’ gibi en popüler oyunları en az 100 milyon kullanıcıya ulaştı.

CEO Robert Antokol, TechCrunch’a kesintilerle ilgili sorulara yanıt olarak TechCrunch’a verdiği demeçte, “Playtika’nın başarısı, oyuncularımıza en eğlenceli mobil eğlence biçimlerini sunma konusundaki çevikliğimize, verimliliğimize, yaratıcılığımıza ve saplantımıza dayanıyor” dedi. “Stratejik planlarımızı, ekonomik ortam da dahil olmak üzere birçok faktörü dikkate alarak sürekli olarak değerlendiriyoruz. Bugün duyurulan yapının, büyümenin devam etmesi için üstün oyun içi deneyimler sunma ve mobil oyunları küresel franchise’lara ölçeklendirme konusundaki temel gücümüzü daha da artırdığına inanıyoruz. Yetenekli meslektaşlara ve arkadaşlara veda etmek zordur. Her zaman Playtika’nın zengin tarihinin bir parçası olacaklar ve bir teknoloji ve eğlence merkezi olarak itibarımızı geliştirirken parlak geleceğimizin temeli olacaklar.”

İşten çıkarmalar geçen haftadan beri İsrail basınında söylentilere konu oluyor – gerçi gerçek rakamlar açıklanandan daha yüksek. 500 numara rapor ediliyor.

Nasdaq’ta halka açık olarak işlem gören Playtika, genel olarak teknoloji sektörü için zor bir dönem olan özellikle zorlu bir yılla karşı karşıya.

Şirket, evlerine kapanan ve yüz yüze sosyal ortamlardan uzak duran pandemik tüketiciler arasındaki kullanımdaki büyük artışın desteğiyle geçen yıl halka açılan işletmeler dalgasından biriydi.

onun içinde Haziran 2021’de halka arzilk işlem gününde 14 milyar doları aşan bir piyasa değerine tırmanmadan önce, yaklaşık 1.9 milyar doları artırmak için 27 dolarlık bir hisse fiyatı ve 11 milyar doları aşan bir değerleme ile çıkış yaptı.

Ancak bu rakamlar büyük düşüşler gördü. Şu anda, piyasa değeri (12 Aralık’ta piyasa öncesi açılış) 3,1 milyar dolar ve Cuma günü piyasa kapanışı itibariyle hisse senedi fiyatı 8,61 dolar/hisse seviyesinde.

şirket ayrıca kazanç tahminlerini kaçırdı son çeyrekte. Rağmen üçüncü çeyrek gelirler, bir önceki yılın aynı çeyreğinde 635,9 milyon $’a göre hafif bir artışla 647,8 milyon $’a yükseldi, net gelir 2021’in üçüncü çeyreğinde 80,5 milyon $’a kıyasla 68,2 milyon $’a düştü.

Ve geçen hafta, hissedarlarından biri olan Joffre Capital, bir anlaşmadan çekildi yönetişim konusundaki anlaşmazlıklardan sonra şirkette çoğunluk hissesini almak. Bu, çalışanlara gönderilen notta belirtilmemiş olsa da, bunun muhtemelen şirketin ileriye dönük mali planlaması üzerinde bir etkisi olmuştur.

Henüz oyun bitmedi, ancak çevrimiçi oyunlar önümüzdeki aylarda çok daha fazla can kaybedecek.

Playtika’nın kendisi zaten Mayıs ayında 250 işçiyi işten çıkarmıştı; Electronic Arts’ın bir alıcı aradığı bildiriliyor; Unity, bu yılın başlarında yaklaşık 200 kişiyi işten çıkardı ve bazıları bunun sadece başlangıç ​​olduğuna inanıyor.

Gelmek için daha fazla.genel-24