Görünüşe göre Twitter artık bir ‘mikro’ blog sitesi olmayacak. Elon Musk, tweet’lerin karakter sınırının mevcut 280 karakterden yükseleceğinin sinyalini verdi.

Twitter sahibi, bir kullanıcının karakter sayısıyla ilgili sorusuna yanıt verdikten sonra yine kaşlarını kaldırdı.

Bir kullanıcı, “Elon, Twitter’ın karakter sayısını 280’den 4.000’e çıkaracağı doğru mu?”

Milyarder buna “Evet” yanıtını verdi.

Bir tweet’in karakter limitini artırmak, Musk’ın daha önceki tweet’lerinden görünen mikroblog sitesini devralmasından sonra hep kartlardaydı.

28 Kasım’da bir kullanıcı karakter sınırının 1000’e çıkarılmasını önerdiğinde Musk da benzer şekilde yanıt verdi.

Tesla CEO’su bunun “yapılacaklar listesinde” olduğunu söylemişti.

Bir gün önce bir kullanıcı, “Twitter 2.0 o can sıkıcı 280 karakter sınırı yerine 420 karakter sınırlaması yapmalı” dediğinde Musk, “İyi fikir” demişti.

Elon Musk, odağı yeniden Twitter’ın karakter sınırına koyarken, tarihi şimdiye kadar ne oldu? Tweet limitinin artırılması önerisine halk nasıl tepki verdi? Hadi bir bakalım.

Twitter’ın karakter sayısının kısa tarihi

2006: Daha sonra Twttr olarak adlandırılan Twitter, kısa mesajlar yoluyla arkadaşlara güncellemeler göndermek için bir platform olarak hizmete girdi. 160 karakterlik SMS sınırına bağlı olarak, bir tweet 140 karakterle sınırlandı ve güncellemelerin çoğu sadece bazı kelimeler veya kelime öbeklerinden oluşuyordu. Örnek vermek, TechCrunch‘ den Michael Arrington, ortalama bir tweet’in “aç” veya “dairemi temizliyorum” şeklinde olduğunu söyledi.

2007: Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey, 140 karakter sınırını artırmanın ipuçlarını veriyor. Tweet atıyor, “Bazı şeyler 140 karakterin altında söylenemez. Özellikle biraz şampanyadan sonra.”

2009: Twitter, retweet seçeneğini sunar. Karakter limitinde değişiklik yok.

2011: Twitter, bir tweet’teki herhangi bir URL’yi 19 karaktere indirgeyen kendi bağlantı kısaltıcısını sunar.

Twitter, TweetDeck’i 2012’de satın aldı. AP (Temsili Görsel)

Tweet’leri yönetmek için üçüncü taraf bir hizmet olan TweetDeck, diğer TweetDeck kullanıcılarına tweet atarken Twitter’ın 140 karakter sınırlamasından kaçınabilen Deck.ly’yi kullanıma sunuyor. Hızlı Şirket dergi. Bir yıl sonra Twitter, TweetDeck’i devraldı ve Deck.ly’yi öldürdü. kablolu.

2013: Twitter, önceki bağlantı kısaltıcısını değiştiriyor. Yenisi, bağlantıyı 19 yerine 22 karaktere indirerek kullanıcıların rant yapması için 118 karakter bırakıyor.

2015: Sosyal medya platformu, direkt mesajlardaki 140 karakter sayısını 10.000 karakter sınırına çıkarıyor. Şirket, bir blog yazısında, “Twitter büyük ölçüde halka açık bir deneyim olsa da, Direkt Mesajlar, Twitter’da ortaya çıkan memler, haberler, hareketler ve olaylar hakkında özel konuşmalar yapmanıza izin veriyor” diyor.

Ancak, tweet’ler için tavan 140 karakter olmaya devam ediyor.

2016: Twitter, fotoğrafları, GIF’leri, anketleri ve alıntılanan tweet’leri 140 karakter sınırının dışına çıkarmaya başlayarak insanlara tweet atmak için daha fazla alan sağlar.

140 karakter sınırını savunan o zamanki Twitter CEO’su Dorsey, şöyle diyor: Bugün Gösteri saymanın “bizim için iyi bir kısıtlama” olduğu bildirildi TechCrunch.

2017: Başka bir değişiklikle, artık bir kişinin tweet’ine yanıt verirken kullanıcı adı karakter sınırlamasına dahil edilmiyor.

Aynı yılın Eylül ayında, Twitter nihayet karakter sınırını 140’tan 280’e ikiye katladığını duyurdu.

başına olarak TechCrunch 2018 raporunda, karakter sınırının kaldırılmasından bir yıl sonra, insanların tweet atma davranışlarında pek bir değişiklik görülmedi.

Twitter tarafından yayınlanan verilere atıfta bulunan raporda, tweetlerin yalnızca yüzde birinin 280 karakter sınırına ulaştığı, tweetlerin yalnızca yüzde 12’sinin 140 karakteri aştığı belirtildi.

Kullanıcıların kısa formata alışık olduğunu gösteren Twitter verileri, tweetlerin yalnızca yüzde 5’inin 190 karakterden uzun olduğunu gösterdi.

4.000 karakter sınırındaki kullanıcılar

Musk’ın karakter sayısının 280’den 4.000 karaktere çıkmasıyla ilgili kısaca ‘evet’ cevabına tepki gösteren kullanıcılar pek hevesli görünmedi.

Bir kullanıcı, “Bu büyük bir hata olur. Twitter’ın amacı hızlı haber vermektir. Bu olursa, birçok gerçek bilgi kaybolur”.

Bir başkası, “4.000 mi? Bu bir makale, tweet değil”.

“Şahsen ben 500 karakterden fazlasını önermem. Twitter’ın yaptığı birkaç şeyden biri, insanları verimli bir şekilde bir fikri nasıl aktaracaklarını öğrenmeye zorlamasıdır” dedi bir kullanıcı.

Bir kullanıcı, Twitter’ın bir mikroblog sitesi olma kimliğini kaybetmesinden duyduğu endişeyi de dile getirdi.

“Bu bir hata olur, miniblogların gizemini yok eder, Twitter olmaktan çıkar!” başka yazdı

Bu arada, Musk’ın karakter sınırıyla ilgili alayı, Twitter’ın bugün (12 Kasım) ücretli doğrulama özelliğini yeniden başlatmasının ortasında geldi.

Twitter Blue hizmeti aylık 8 ABD dolarına mal olacak, ancak Apple cihazlarında sosyal medya uygulamasını kullananların aylık 11 ABD doları ücret ödemesi gerekecek.

Twitter Blue’nun özelliği, üzerinde tartışılan bir diğer fikir olan düzenle butonunu da içerecek.

Ajanslardan alınan girdilerle

hepsini oku Son Haberler, Trend Olan Haberler, Kriket Haberleri, Bollywood Haberleri,
Hindistan Haberleri ve Eğlence Haberleri burada. Bizi takip edin Facebook, twitter ve instagram.

genel-5