Microsoft, ekran yakalama aracı Snipping Tool’u, kullanıcıların ekran oturumlarını kaydetmesine olanak tanıyan yeni bir özellikle genişletiyor.

Yeni ekran kayıt özelliği, Dev kanalında Windows Insider’ları seçmek için kullanıma sunuluyor, ancak ana akım kullanıcılar için nihayet Windows 11’e gelmeden önce daha fazla Insider’a ulaşacak. Ekran kaydedicili uygulamanın güncellenmiş sürümü 11.2211.35.0 sürümüdür.

Microsoft’un Ekran Alıntısı Aracı uygulaması, Hesap Makinesi, Posta ve Takvim uygulamalarıyla birlikte Windows 11’e özgüdür. Microsoft’ta Gelen Kutusu Uygulamaları olarak adlandırılırlar.

Windows hayranları tarafından beğenilen bir araç

Bu uygulamada, kendi video kamera simgesine sahip ekran kayıt düğmesi, orijinal yakalama düğmesinin yanında yer alır. Kullanıcılar, kayıt oturumu başlamadan önce odaklanmak için ekranın bir bölümünü de seçebilir. Kaydedilen içerik, kaydedilmeden veya paylaşılmadan önce önizlenebilir.

Windows Gelen Kutusu Uygulamaları Kıdemli Ürün Müdürü Dave Grochocki, önizleme özelliğinin “‘Başlat’ı tıklatmanız ile kaydın başlaması arasında hafif bir gecikme” dahil olmak üzere birkaç hataya sahip olduğunu belirtiyor. Ayrıca, uygulamadan yeni bir yakalama başlatıldığında araç penceresi sıfırlanmaz.

Ekran görüntüsü aracı, Microsoft’un Windows 11 Dev ve Beta kanal önizlemelerini test eden Windows hayranlarının favorisidir.

Araç, kısayol kullanılarak bir klavyeden başlatılabilir. Kazanç + Vardiya + S. Ayrıca dikdörtgen modu, pencere modu, tam ekran modu ve serbest biçim modu sunar. Birkaç yıl önce Windows 10’da Microsoft, Snipping Tool’un adını Screen Sketch ve ardından Snip & Sketch olarak değiştirme fikriyle oynadı. Ancak araç sonunda orijinal adına geri döndü.

Microsoft, yeni kayıt özelliğinin Windows 10 kullanıcıları tarafından kullanılabilir olup olmayacağını söylemedi.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15