Bilinmeyen numaralardan aramalar gelmeye devam ediyor. Arka planı çok az olan spam çağrılarının bunun arkasına saklanması alışılmadık bir durum değildir. TECHBOOK, şu anda özellikle sık sık sorun yaratan telefon numaralarını listeler.

Spam telefon numaralarının arkasındaki şirketler ve çağrı merkezleri gece gündüz her saat arıyor. Genellikle art arda birkaç kez. Sebebi: Bilgisayarlar genellikle diğer uçtan bir yanıt alana kadar bir numarayı test eden aramaları devralır. Sonuç olarak, bu kadar bilinmeyen bir numaradan gelen aramayı kabul eden kişiler, genellikle bir çalışanla bağlantı kurmadan önce hattan çıtırtı ve tıslama sesleri duyarlar.

Arayanlar genellikle çağrı merkezlerinde oturuyor ve tek bir görevleri var: aranan kişiden veri istemek ve onları dayanıksız çekilişlere veya şüpheli sözleşmelere çekmek. En kötü durumda, böyle bir arama alıcı için gerçekten pahalı hale gelir. Ancak bu tür ticari aramalar, aranan kişi açıkça izin vermediği takdirde yasal olarak yasaktır. Tabii bunu firmalar ve çağrı merkezleri de biliyor. Bu nedenle, dikkatlerini dağıtmak ve sorun yaşamamak için aradıkları numaraları düzenli olarak değiştirirler. Bazen telefon numarasının tamamını, bazen sadece son birkaç hanesini değiştirirler.

Bu nedenle, belirli bir süre boyunca etkin olan spam telefon numaralarının listesi sürekli değişmektedir. Bu nedenle, birçok mağdurun spam numaralarını Federal Ağ Ajansına bildirmesi iyidir. Ceza verme ve hatta telefon numaralarını bloke etme seçeneklerine sahipler. Ancak her durumda, o anda özellikle aktif olan numaraların bir listesini oluşturur.

Ayrıca ilginç: Numaramın telefon rehberinde olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim?

Bu spam telefon numaraları şu anda özellikle aktif

“Clever Dialer” uygulama operatörü de benzer bir yaklaşım benimsiyor. Uygulamayı kullanarak, kullanıcılar dilerlerse kendilerini rahatsız eden telefon numaralarını girebilir ve engelleyebilirler. Clever Dialer, verilere dayanarak, şu anda özellikle sık sık sorun yaratan spam telefon numaralarının güncel bir listesini oluşturur.

Reklam çağrıları, yarışmalar ve maliyet tuzakları Clever Dialer tarafından buna göre kategorize edilir. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, Almanya’da aranan kişiler özellikle aşağıdaki telefon numaralarından sık sık şikayet ettiler:

069244375048 geçen ay listede dördüncü sırada yer aldı. Ancak Aralık ayında toplam 5.890 bildirim ve 4.411 engelleme ile en sinir bozucu spam telefon numaraları listesinde ilk sıraya geriledi. Arayanlar telefon teröründen ve cevap verdiğinde sadece bilgisayarların cevap verdiği çağrı merkezlerinden şikayetçi. Bu numaranın acısı şu ki, dolandırıcılar engellemeye tepki gösterdiler ve ikinci bir numara ile aranan kişinin bilgilerini almaya çalışıyorlar. İlk sayıya çok benzer, yalnızca son iki basamakta farklılık gösterir. Telefonunuzda 069244375048’i bloke ederseniz aynı anda 069244375049’u da bloke etmelisiniz.

Tanınmış bir numara da iki numaraya kadar yükseldi. 01635844545 daha önce üçüncü sıradaydı ve arayanları çekilişlerden kazandığı iddiasıyla rahatsız ediyor. Yalnızca son 30 gün içinde burada 4200 rapor vardı.

Mevcut büyük dolandırıcılığa dikkat edin

TECHBOOK, dolandırıcıların özellikle kullanıcı verilerini almak için sıklıkla kullandıkları dolandırıcılıkları defalarca rapor ediyor. Bunlardan biri de birkaç aydır üst üste sorun yaratan Europol dolandırıcılığı. Dolandırıcılar, hassas bilgileri elde etmek amacıyla kolluk kuvvetleri adına kullanıcıları arar. Bir TECHBOOK editörü de sözde bir Europol çalışanı tarafından birkaç gün üst üste arandı. Telefonda, daha sonra iddia edilen bir kimlik hırsızlığı hakkında bilgi verdi. Bu durumda, dolandırıcıların aradığı numara +49 176 23816914 idi. Ancak bazı durumlarda, polisin gerçekten telefonda olduğu izlenimini vermek için teknik olarak Europol’ün gerçek numarasını da iletmeyi başarıyorlar. Bu nedenle, Europol sizinle sözde uyarılarla iletişime geçerse dikkatli olun.

Ayrıca okuyun: Europol soygunu – BKA bile bu çağrılara karşı uyarıyor!

İstenmeyen aramaları engelle

Neyse ki, tüketiciler telefon spam’ı hakkında bir şeyler yapabilir. Dayanma güçleri varsa, bilinmeyen numaralardan gelen aramaları görmezden gelebilirler. Ancak kökenlerini internette bulmak daha da iyidir. Bunu yapmak için, telefonlarında sürekli olarak beliren bir spam telefon numarasını tarayıcılarının arama çubuğuna girerler. Bu genellikle aramaların arkasında kimin olduğunu ortaya çıkarır.

Numara şüpheliyse, çoğu yönlendirici ve akıllı telefon kullanılarak kolayca ve ücretsiz olarak engellenebilir. Küçük bir püf noktası: Ne yazık ki, engelleme yalnızca belirli bir numara için işe yarar. Şirketler spam numaralarını değiştirirse, engellenen bağlantılar listesine eklenmelidir.

Ayrıca okuyun: Bilinmeyen bir cep telefonu numarasının sahibini kolayca bulma

sabit hat ile

Netgear, D-Link, AVM’den Fritz kutuları ve diğerlerinden birçok yönlendirici, “Telefon” veya “Sabit Ağ” sekmesi altındaki menüde telefon numaralarını engelleme seçeneği sunar. Bu bağlantılardan gelen aramalar artık telefona aktarılmaz. Daha sonra basitçe çalmayı durdurur ve abone artık rahatsız olmaz.

Android akıllı telefonlarda

Android telefon sahipleri, spam telefon numaralarını Google hesapları aracılığıyla da engelleyebilir. Bunu yapmak için akıllı telefonunuzdaki telefon uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki üç noktalı sembole tıklayın. İstenmeyen tüm numaralar artık “Spam” veya “Engelle” altına girilebilir. İsterseniz, bilinmeyen tüm telefon numaralarını bile görmezden gelebilirsiniz. Ardından, cep telefonu yalnızca adres defterinde kayıtlı olan kişilerden gelen aramaları yanıtlar.

iPhone’da

Elbette, belirli telefon numaralarını engellemek Apple’ın iPhone’unda da çalışır. Bunu yapmak için, kullanıcılar çağrı listelerine gider ve uygun çağrıyı seçer. Daha fazla bilgi için düğmeye tıklayın, ardından altta görüntülenen “Arayan kişiyi engelle” komutuyla yeni bir sayfa açılacaktır.

Devamını oku: iPhone’da Bilinmeyen Aramaları Sessize Alma

Firmalar engellenen bir numaradan ararlarsa sesli mesaj bırakabilirler ancak aranan kişiye bu konuda herhangi bir bildirim gönderilmez. Ayrıca alıcı tarafından engellendiğini de öğrenmezler.

kaynakgenel-25