Teknoloji endüstrisini daha çevre dostu hale getirmek ve tüketiciler için hayatı kolaylaştırmak amacıyla AB, Perşembe günü şarj cihazları ve konektörler için yeni kurallarını resmen yayınladı. Dolayısıyla bu kurallar yıl sonundan önce yürürlüğe girecek. Bu, 2024’ün sonuna kadar AB’de satılan tüm mobil cihazların, Apple cihazları da dahil olmak üzere bir USB Type-C şarj bağlantı noktası ile donatılacağı anlamına geliyor.

Ortak şarj cihazı kuralları kapsamında, akıllı telefonlar, tabletler, hoparlörler ve kameralar gibi tüm küçük ve orta ölçekli cihazlar aynı şarj cihazına ve bağlantıya ihtiyaç duyacak, bu da doğru kabloyu daha kolay bulmanızı sağlayacak ve satın almanız gereken şarj cihazı sayısını azaltacaktır. ve taşıyın. 2026 baharından itibaren bu gereksinim dizüstü bilgisayarlar için de geçerli olacaktır.

Avrupa Birliği, elektronik atıkları azaltmak ve daha sürdürülebilir uygulamaları empoze etmek için on yıldır bu konuyla ilgileniyor. Uzun zamandır beklenen Şarj Yasası çıktı. ilk olarak Ekim ayında onaylandıancak bu hafta resmi olarak AB Resmi Gazetesinde yayınlanarak etkin bir şekilde uygulanmasına olanak sağladı.

“On yılı aşkın süredir bu kuralları bekliyoruz”

“Bu kurallar için on yılı aşkın bir süredir bekledik, ancak sonunda mevcut çok sayıda şarj cihazını bir kenara bırakabiliriz.” Parlamento raportörü Alex Agius Saliba. Geleceğe dönük bu yasa, yenilikçi şarj çözümlerinin geliştirilmesini sağlıyor ve hüsrana uğramış tüketicilerden çevremize kadar herkese fayda sağlayacak.”

Samsung ve Google gibi birçok üretici, şimdiden USB-C şarj bağlantı noktalarına sahip cihazlar üretmeye geçti. Ancak, tescilli Lightning bağlantı noktasına sahip Apple gibi, yasa istisnasız tüm üreticiler için geçerli olacağından, bunu yapmayan üreticiler yeni gereksinimleri karşılamak zorunda kalacaklar.

Apple’ın pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Greg Joswiak, Wall Street Journal’a, “hükümet bu kadar kuralcı olmasaydı yaklaşımın çevre ve müşterilerimiz için daha iyi olacağına inandığımız” halde şirketin yasalara uyacağını söyledi.

Bu politikanın uygulanması tüketicilere yılda 250 milyon Euro tasarruf sağlayacaktır. Ayrıca, AB’de üretilen yılda 11.000 ton elektronik atığın azaltılmasına da katkıda bulunacaktır.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15