Bekleyen Activision Blizzard satın alımından önce Microsoft, Call of Duty oyunlarının Nintendo platformlarında yeniden yayınlanmasını sağlayacak 10 yıllık bir taahhüdünü duyurdu. Anlaşmayı bir tweet ile duyuran Phil Spencer, Call of Duty oyunlarının Xbox ile eş zamanlı olarak Steam’de de PC oyuncularına sunulmaya devam edeceğini ekledi.

Spencer’ın tweet’i ayrıntılar konusunda hafif, ancak Xbox başkanı bir röportajda bazı ayrıntıları detaylandırdı. Washington posttüm Call of Duty portföyünün potansiyel bir Switch sürümü için değerlendirileceğini söyleyerek. İlk Call of Duty unvanını Switch’te görmemizin biraz zaman alabileceğini ve geliştirmenin yalnızca düzenleyiciler tarafından onaylanması halinde Haziran 2023’te yapılması planlanan birleşme anlaşması kapatıldıktan sonra başlayabileceğini öne sürdü.

“Bunun ritmine girdiğimizde, planımız şu olurdu: [a Call of Duty game] Spencer, PlayStation, Xbox ve PC’de aynı anda Nintendo’da da bulunacağını duyurdu.

Call of Duty oyunlarını Switch’e taşımanın zor olup olmayacağı sorulduğunda Spencer, Microsoft’un Minecraft’ı el konsoluna gönderme deneyimine işaret etti. “Minecraft ve Call of Duty farklı oyunlar,” diye ekledi, “Ancak oyunları Nintendo’ya nasıl getirdiğinizden, birden fazla platformu hedefleyen bir geliştirme ekibini nasıl yönettiğinizden edindiğimiz deneyim bu.”

Nintendo ile mevcut anlaşma 10 yıllık bir süreyi kapsıyor olsa da Spencer, Microsoft’un bu sürenin ötesinde şirketle çalışmaya devam edeceğini söylüyor. “Bu sadece bir son kullanma tarihi seçmekle ilgili, hiçbir zaman sona erme hedefiyle değil, tıpkı bir belgenin hukukçunun bunun bir tarihten geçtiğini söylemesi gibi,” diye açıkladı.

Microsoft’un Activision Blizzard ile birleşmesi FTC tarafından onaylanmadan önce geçmesi gereken bazı düzenleyici engeller var, ancak diğer bölgelerde zaten temizlenmiş durumda. Rakip Sony, birleşmenin onaylanmaması için Call of Duty’nin ayrıcalıklı hale gelme potansiyelini öne sürdü, ancak şirketin PlayStation’da 10 yıl boyunca franchise’ı elinde tutacak bir anlaşmayı kabul etmediği bildirildi. Spencer, “Sony ile ilerleme kaydedemedik,” dedi. Washington post bu anlaşma sorulduğunda.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şeyi satın alırsanız, GameSpot gelirden pay alabilir.

oyun-1