C++, Java’yı geride bırakarak Tiobe programlama dili dizininde en popüler üçüncü dil oldu.

Hollandalı bir yazılım kalitesi test şirketi olan Tiobe Software’in CEO’su Paul Jansen’e göre, C++ ilk kez Tiobe endeksinde Java’yı geçti ve 2001’den beri ilk kez Java ilk 3’e giremedi.

“C++’ın artan popülaritesi Java pahasına geliyor. C++, Tiobe Dizini tarihinde ilk kez Java’yı geride bıraktı, bu da Java’nın şu anda dördüncü sırada olduğu anlamına geliyor.” Paul Jansen’in notları. “2001’de Tiobe indeksinin başlangıcından bu yana Java ilk kez ilk 3’e giremiyor.”

Objective-C 10 sıra yükseldi

Ayrıca Kotlin ve Julia’nın ilk 20 listesine girme yolunda olduğunu da belirtiyor. Java özellikli Kotlin, Android uygulama geliştirme için Google tarafından desteklenirken, 2012’de MIT araştırmacıları tarafından başlatılan Julia, bazıları arasında veri bilimi için popülerdir.

Analist RedMonk, Julia’yı Python’a olası bir rakip olarak 2018’de izlenecek bir dil olarak seçti. içinde görünmüyor en iyi 20 dilin son listesi RedMonk’tan Haziran 2022 sürümü, ancak o da çok uzakta değil.

Tiobe’s Index’te yıldan yıla yapılan bir karşılaştırmada, şu anda ilk 20’de yer alan ve dönem boyunca önemli kazanımlar elde eden diller şunlardır: Rust (27’den 20’ye), Objective- C (29’dan düştü) 19), bilim için uzmanlaşmış MATLAB (20’den 14’e düştü) ve Google’ın Go dili (19’dan 12’ye düştü).

Seçilen kriterlere göre değişen listeler

Apple, platformlarında uygulama geliştirme için Objective-C yerine Swift’i teşvik ediyor, ancak Tiobe’nin dizininde Swift’in sıralaması 10’dan düştüinci geçen Aralık ayında 15’te yerinci bugün yer. RedMonk’a göre, Swift ve Objective-C sırasıyla 11’de boyun ve boyundur.inci ve 12inci kareler. StackOverflow Swift’i 19’a yerleştiririnci durum en çok kullanılan programlama dilleri listesinde 27’de Objective-C’nin önündeinci durum.

“En iyi” programlama dillerinin listeleri, farklı kodlama platformları hakkındaki tüm hikayeyi anlatmaz ve odak ve kompozisyon bakımından farklılık gösterebilir. Örneğin Tiobe, sıralamasını hesaplamak için popüler arama motorlarındaki programlamayla ilgili belirli sorguları kullanır, ancak aynı zamanda dünya çapındaki kalifiye mühendislerin sayısına, kurslara ve üçüncü taraf satıcılara da güvenir.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15