Oyun ilk duyurulduğundan beri bir Diablo 4 oynanış ön izlemesine erişmeyi bekliyorum. Lilith’e karşı belli belirsiz bir kült saplantım var (D4 kampanyasına tam olarak uyacağımı söylediğimde bana güvenin) ve ayrıca Diablo ile ilgili her şeyle ilgili kapsamlı bir geçmişim var. Bu aksiyon RPG serisi, şimdiye kadar yapılmış en iyi PC oyunlarından bazılarını kapsayan tüm zamanların favorim olmaya devam ediyor ve Diablo 4’ün ürkütücü dünyasına sadece kısa bir bakış atmış olsam da, henüz hiçbir şey görmedim. heyecanımı azalt. Fısılda, ama Blizzard’ın elinde bir vuruş olabilir – Tanrı biliyor ki buna ihtiyacı var.

Diablo 4 açılırken, eski, budaklı ağaçların arasından ıslık çalan rüzgarın sesiyle karşılaşıyorsunuz. Oldukça bitkin bir ata binen karakteriniz, donmuş ağaçların arasında sefil atından inerek farklı ortamlardan oluşan bir montajın içinden geçiyor. Siz dalları yüzünüzden uzaklaştırırken, atınız dehşet içinde çığlık atarak geceye doğru koşar, kişnemeleri kısa süre sonra uğursuz çıtırtılar ve acınası kişnemelerle kesilir. Daha sonra canavarın içinin parçalandığını, bağırsaklarının tamamen özelleştirilmiş karakterinizin altındaki donmuş zemine dağıldığını keşfedersiniz. Meşaleniz kar fırtınasına yenik düşmeden önce son bir kez çıtırdayarak sizi tamamen ve tamamen yalnız bırakıyor.

Bu bir niyet beyanı. Bu Diablo 4: kıyamet ve kasvet; Diablo’nun olması gereken her şey bu. Diablo 2’yi bu kadar özel yapan karanlık ve cesaret var ve her gölgenin sizi öldürmek isteyen bir şeyle dolu olduğu hissi var – kelimenin tam anlamıyla onun (veya onların) susturucu, hırıltılı ve planlı sesini duyabilirsiniz. Sanctuary’nin çorak ovalarında bir kez daha gezinirken, zamanda geri gidip Diablo ve Diablo 2’nin eski güzel günlerine gitmiş gibi hissediyorsunuz. – bu oyun umut ve zaferle ilgili değil, ölüm, yıkım ve kaosla ilgili.

Ve en başından beri gördüğün şey bu. Başlangıç ​​alanı olan Fractured Peaks, hem güzel hem de acımasızdır. Karakteriniz, yüksekliği bölgeye göre değişen karda güçlükle ilerliyor; o kadar derine inebilir ki, karakterinizin neredeyse içinden geçtiğini görürsünüz. Sarkıt dolu mağaralar nemle ve genellikle taze kanla parlarken, birçok ormanın yükselen ağaçları ürkütücü bir şekilde baskıcı hissettiriyor – maceranızın her adımını çerçeveleyen kederli müzikle zenginleştirilmiş bir izlenim.

Şehir devletleri hiç de dostça değil. Önsözden sonra yolcunuzu karşılayan acımasız kale Kyovashad kirli, kaos ve umutsuzlukla dolu. Koyu kırmızı halısının ve altın eserlerinin ihtişamına rağmen, her zaman kutsal olan kilisenin sağladığı sığınak bile yetersiz geliyor. Bir kasabın masasında yatan ölmekte olan bir domuza dair özellikle canlı bir anım var. .

Şehrin kötü olduğunu düşünüyorsanız, köyleri görene kadar bekleyin. ‘Günahkârların’ bedenlerinin bir tür bükülmüş totem direği gibi devasa bir merkezi yapıya asıldığı küçük bir köye rastlıyorsunuz. Yerel bir yan görev, ondan zevk alman için bağıran sadakatsiz bir kocanın parçalanmış gövdesiyle karşılaştığını görüyor. Evet, belli belirsiz yara izi var.

Kısacası, her şey umutsuz hissettiriyor ve kesinlikle muhteşem.

En sevdiğim bölge (şimdiye kadar) Kara Göl. Vücut korku oyunu Scorn’u anımsatan sahnelerde, bir zamanlar gururlu harabelerin etrafında kıvrılan ve sızan dokunaçlar onları aşağılıklarıyla lekelediğinden, tüm alan biraz canlı hissediyor.

Yine de bir hayal kırıklığı, bu hayal gücünün hiçbirinin onu isteğe bağlı kiler örneklerine dönüştürmemiş olmasıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi bunlar, canavarları temizlemek ve ekipman kazanmak için terk edilmiş çukurlara daldığınız mini zindanlardır. Ne yazık ki bunların hepsi aynı – sol tarafta büyük kare bir odası olan yıkık eski bir mahzen. Bunlarda bir çeşitlilik görmedim ve baştan sona Dragon Age 2 gibi biraz: tekrar, tekrar ve biraz daha tekrar. Bunlardan yüzlerce olacak gibi görünüyor, bu yüzden her birinin benzersiz olmasını beklemiyorum, ancak birkaç varyasyon bile iyi olurdu.

Neyse ki, Dungeon Yapımcısı Ash Sweetring, piyasaya sürüldüğünde “kesinlikle daha fazla varyasyon görmeyi bekleyebilirsiniz” konusunda bana güvence veriyor ve “belki sınıfla veya kampanyayla biraz iç içe geçecek kadar çeşitlilik görebilirsiniz” diyor. Rahat bir nefes alın millet, mahzenler daha da ürkütücü olacak.

Diablo 4 oynanış önizlemesi: Üç adam bir üçgende sohbet ederken soğuk sisle kaplı bir şehir

Neyse ki mücadele, bu örneklerin çok bayat hissetmesini engelliyor. İlk oyunumda Rogue olarak oynadım – bir keşiş olarak, yakın dövüş/menzilli DPS hibritine olabildiğince yakınım – ve dövüşün akıcılığı, Diablo 4 sınıflarının en gizemlisini mutlak bir keyif haline getiriyor. Yine, bu erken bir yapıdır, ancak beceri ağaçları zaten oldukça kapsamlıdır ve karakterinizi oyun tarzınıza göre uyarlamanıza olanak tanır. Yakın dövüş ve menzilli saldırıların bir karışımını seçtim ve ‘onları uzaktan parçala, sıkıştır ve bitir’ oyun tarzını benimsedim. Yetenekleri zincirlemek kolaydı, etrafta dolanmak saldırılardan kaçmayı kolaylaştırdı ve tüm sınıf çok eğlenceliydi.

Düşmanlar yeterince zorlu. Bu testte hardcore dışında mevcut olan en yüksek seviye olan World Tier 2’de oynadım ve birkaç kez kendimi tamamen ezilirken buldum. Genellikle bu, yeni patron mekaniği üzerinde çalışmak zorunda olmanın bir sonucuydu, ancak belirli bir iblis arenası dinlenmiş gibi görünüyor, bu da kapalı alanın belirli bir bölümüne kaçarsanız karakterinizin sabitlendiği ve hareket edemediği anlamına gelir. Sonunda Rogue’un hareketliliğini kullanarak bundan kurtulmuş olsam da, ideal olmayan oynanabilir alanı etkili bir şekilde azaltıyor. Ayrıca, beni ikinci patronu yenmekten alıkoyacak kadar kötü olan oldukça kötü bir kekemelikle (çok Callisto Protokolü) karşı karşıya kaldım. Erken kurulum ve tüm bunlar ve oyun bir gün sonra tamamen iyi çalıştı ve ilerlemeyi başardım, ancak gelecekte oyunla ilgili herhangi bir zamanda hatalara karşı kesinlikle göz kulak olacağım.

YouTube Küçük Resmi

Benim için diğer küçük hayal kırıklığı, karakter yaratıcısıydı. Bu yapının tüm özelleştirme seçeneklerine sahip olduğu konusunda bilgilendirildik, ancak eğer öyleyse, oldukça ince görünüyorlar. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli işaretler ve dövmeler var, ancak karakterinizi gerçekten kişiselleştirmenize izin verecek çok fazla saç modeli veya yüz seçeneği yok.

Yine de, oyunun izometrik doğası ve savaşa odaklanma göz önüne alındığında, benim için büyük bir sorun değil. Sahip olduğunuz seçenekler, oynadığınız karakterin ‘sınıf fantezisine’ çok uygun, bu nedenle Blizzard’ın işleri aşırı karmaşık hale getirerek bu duyguyu feda etmeme arzusunu anlayabiliyorum. Bu fantazi saç, göz ve zırh renk paletlerinde de taşınıyor – neon pembeler veya parlak sarılar yok, bu yüzden her şey karanlık, kanlı ve yırtık pırtık kalıyor.

Yine de, Blizzard’ın oyunun karakter yaratma yönünü ne kadar desteklediği göz önüne alındığında, bir parçam biraz daha fazlasını istedi. Oyun canlı hizmet yolculuğunda ilerledikçe (özellikle mağaza açıldığında ve kozmetikler satın alınabilir olduğunda) şüphesiz daha fazla seçenek yayınlanacak, ancak bekleyip görmemiz gerekecek.

Diablo 4 oynanış önizlemesi: Karakter yaratıcısı menüsünde dövmeleri, yüz işaretleri, mohwak'ı ve piercingleri olan bir kadın duruyor

Bu gerçekten küçük sorunlara rağmen, Diablo 4, sadece ima ettiği yön nedeniyle oynadığım en heyecan verici Diablo deneyimi. Serinin önceki oyunlarının kanlı ihtişamına geri dönüyor, ancak Diablo 3’ü bu kadar harika yapan akıcı dövüşte yenilikler yapıyor. Aslında her iki dünyanın da en iyisini alıyor olabiliriz.

Diablo 4 sayısız kez “son derece olgun bir oyun” olarak tanımlandı ve evet, kesinlikle öyle. Bu, en iyi haliyle, karanlık ve umutsuzlukla gençleşmiş Diablo gibi görünüyor – ve bu, olacakların sadece bir anlık görüntüsüydü. Diablo 4’ün çıkış tarihi yaklaştıkça oyunun nasıl gelişeceğini görmek için sabırsızlanıyorum ama o zamana kadar sizi meşgul edecek Diablo gibi en iyi oyunlara göz atmayı unutmayın.oyun-2