Google, Android cihazınızda Uçak modunu ilk etkinleştirdiğinizde Bluetooth ve Wi-Fi’nin kapatıldığını söylüyor. Daha önce Google, Bluetooth destekli kulaklıklarının veya akıllı saatlerinin Uçak modu her açıldığında kapanmasını önlemek için kullanıcıların Bluetooth’u Uçak modunda bile çalışır durumda tutmasına izin veriyordu. Başka bir deyişle, sadece uçtuğunuz için Bluetooth giyilebilir cihazlarınızı kullanma yeteneğinizi neden kaybedesiniz?

Şimdi, Google aynı özelliği Wi-Fi için sunuyor. Uçak modu etkinken Wi-Fi açıksa, telefonunuz bunu hatırlayacak ve Uçak modunu bir sonraki etkinleştirdiğinizde Wi-Fi açık kalacaktır. Bugünlerde Wi-Fi sunan çok sayıda havayoluyla, Uçak Modu hücresel telsizlerinizi kapatırken bile bir sinyale bağlanabilirsiniz.

Uçak modunu açmak için şu adrese gidin: Ayarlar > Ağ ve internet > Uçak modunu açın veya kapatın. Bunu etkinleştirmenin başka bir yolu da, ekranınızın üst ortasından aşağı kaydırarak Hızlı Ayarlar’a gitmektir. Tekrar aşağı kaydırın ve Uçak modunu açıp kapatacak düğmeyi görmelisiniz. Bir Wi-Fi ağına bağlanmak için şu adrese gidin: Ayarlar > Ağ ve internet > Wi-Fi’yi açın. Listeden doğru Wi-Fi ağını seçin ve bir şifre ile korunuyorsa şifreyi yazmanız gerekecektir. Bluetooth’u açmak için şu adrese gidin: Ayarlar > Bağlı cihazlar > Bağlantı tercihleri > Bluetooth. Bluetooth’u açın veya kapatın.

Bluetooth ve Wi-Fi’nin hem açık hem de kapalı olması veya birinin etkinleştirilip diğerinin devre dışı bırakılması fark etmeksizin, Android telefonunuzun, Android modunun en son etkinleştirildiğinde ayarlara nasıl sahip olduğunuzu hatırlayacağını unutmayın. Uçak modunu bir sonraki açışınızda, telefon bu yapılandırmaya geri döner.

Google’ın destek sayfasını yazma şekline bakılırsa, bu özellik tüm Android telefonlarda mevcut olmalıdır. Yine de şu anda, bu yazarın bunu Pixel 6 Pro’sunda aldığını doğrulayabiliriz.telefon-1