Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın belirtilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Nükleer füzyon vaadine benzer şekilde, finans medyasını düzenli olarak vuran yarı yeni güncellemeler akışına bakılırsa, çok beklenen Apple Car çok da uzak olmayan bir olasılık olmaya devam ediyor gibi görünüyor.

Bloomberg şimdi Apple Car’ın 2026’ya kadar piyasaya çıkmayabileceğini bildiriyor. EV’nin daha önce 2025’te piyasaya sürülmesinin beklendiğini unutmayın.

Başlangıçta, Apple Car – veya projenin Apple’da kendi içinde bilindiği şekliyle Titan – direksiyon simidi veya pedalları olmayan tamamen otonom bir elektrikli araç olarak tasavvur edilmişti. Bununla birlikte, Bloomberg’in haberine göre, Apple son birkaç ay içinde özerklikle ilgili hırslarını kısıtlamış görünüyor. Bildirildiğine göre, EV şimdi otoyollar için ayrılmış otonom sürüş özelliği ile bir direksiyon simidi ve diğer insan liderliğindeki sürüş gereçleriyle donatılmış olarak gelecek. Bu, Apple Car’ın şu anda L2 özerkliğine sahip bir dizi diğer EV’den çok farklı olmayacağı anlamına gelir. EV, tipik bir Tesla’dan bile daha aptal olabilir.

Apple Car projesi, yıllarca süren gecikmeler ve ekip üyelerinin yüksek profilli ayrılmalarıyla gölgelendi. Projenin şu anki lideri Kevin Lynch, elektrikli aracın özerklik taahhütlerinin ölçeğini küçülterek, projeyi teknolojik sınırlamaları açısından temellendirmenin önemli bir parçası olarak Titan’ın yüce emellerine çok ihtiyaç duyulan istikrarı getirmeye çalıştı.

Öte yandan, Apple Car, dahili kod adı Denali olan güçlü bir yerleşik bilgisayara sahip olacak. Bloomberg, Denali’nin, performansı Apple’ın en üst düzey Mac yongalarının yaklaşık dördüne eşit bir işlemciye sahip olduğunu bildirdi. İşlemci üretime hazır, ancak Apple maliyetleri azaltmak için EV’nin lansmanından önce özelliklerini azaltabilir.

Tesla yalnızca görüş tabanlı Otomatik Pilot sistemine güvenirken, Apple Car’ın navigasyon için LiDAR, radar ve kameralar da dahil olmak üzere bir dizi sensörden ipuçları araması bekleniyor.

EV ayrıca, iPhone üreticisinin bu barındırma hizmeti için Amazon Web Services’e yılda 125 milyon dolar ödediği bulut tabanlı yapay zeka işleme özelliğine de sahip olacak.

Başlangıçta Apple, EV’sini 120.000 doların üzerinde bir fiyata satmayı planlamıştı. Ancak şimdi iPhone üreticisi, Apple Car’ı 100.000 doların altında bir fiyat noktasında satmayı planlıyor. Apple, otomobilin tasarımını 2023’e kadar tamamlamayı ve 2025’te kapsamlı testler yapmayı planlıyor.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17