Pazartesi günü Adobe, içerik oluşturucular için yeni yönergeler belirledi yapay bir zeka tarafından oluşturulan görüntüleri devasa sanatsal pazarına göndermek isteyenler.

Adobe Stock kıdemli içerik yöneticisi Sarah Casillas bir blog gönderisinde “Erken üretken AI teknolojileri, bunları kullanmanın doğru yolu hakkında soruları gündeme getirdi” dedi. “Adobe bu sorunları inceledi ve içeriğimizin yaratıcılar ve müşteriler tarafından sorumlu bir şekilde AI teknolojisini kullanmasını sağlayacağına inandığımız yeni bir gönderim politikası uyguladı. »

“Yapay” sanatçılar mı?

AI tarafından oluşturulan sanat, aşağıdakiler gibi eğlenceli ve modaya uygun uygulamalarla hızla halkın dikkatini çekti: Uydurmak ve AI Zaman Makinesi.

Bu uygulamalar, kullanıcıların kendi resimlerine veya metin istemlerine dayalı olarak orijinal sanat eserleri oluşturmayı mümkün kılar. Bununla birlikte, bu teknoloji – aşağıdakiler gibi üretici yapay zeka modellerine dayalıdır: Döşeme ve İstikrarlı Yayılmaİnternetten toplanan içerikler üzerine eğitilmiş olan bu kurslar, sanatın doğası ve sanatçılara nasıl tazminat ödendiği gibi yasal sorunlar hakkında birçok soruyu gündeme getirdi.

adobeaiart.png

Görüntüler: Adobe Stock/Art Master (solda), Adobe Stock/Robert Kneschke (ortada), Adobe Stock/Spirit of the Forest (sağda).

“Yaratıcılar için ileriye doğru büyük bir adım”

Sarah Casillas, üretken AI’yı “yaratıcılar için ileriye doğru büyük bir adım” olarak nitelendirdi. Onun için bu teknoloji, portföylerini ve kazanç potansiyellerini genişletmelerine olanak tanıyor. Adobe, üretken AI teknolojisini “sanatçıları güçlendiren, asla insan hayal gücünün yerini almaya çalışmayan bir araca” dönüştürmeye yardımcı olmayı amaçlıyor.

Adobe Stock platformu müşterilerinin ne bekleyeceklerini bilmeleri için, Adobe’nin yeni üretici yapay zeka politikası katkıda bulunanların AI tarafından oluşturulan içeriklerini bu şekilde belirtmelerini gerektirir.

Ayrıca, katkıda bulunanların, insanlara, yerlere, mülklere veya gerçek bir sanatçının stiline atıfta bulunan metin istemleri gibi üçüncü taraf içeriğine dayalı çalışmaları göndermeden önce izin almasını gerektirir.

Telif hakkı sorunları

Adobe, üretici yapay zekayı benimsemeye çalışırken, diğer içerik platformları diğer yolu izleyerek yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği kısıtlıyor veya yasaklıyor. Örneğin Getty Images, Eylül ayında şunu belirtmişti: yapay zeka tarafından oluşturulan katkıları kabul etmez.

Getty Images CEO’su Craig Peters, The Verge’e “Bu modellerin sonuçları hakkında gerçek telif hakkı endişeleri ve görüntüler, görüntü meta verileri ve görüntülerde yer alan kişilerle ilgili çözülmemiş hak sorunları var” dedi.

Bu arada, bazı çevrimiçi sanat toplulukları AI tarafından oluşturulan görüntüleri yasaklarplatformlarının bu üretimi kolay içerikle dolup taşacağından korkuyor.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15