Kripto fiyat çizelgeleri, 5 Aralık Pazartesi günü, kayıptan çok kripto paranın kar kaydetmesiyle yeşil ışıkta parladı. Yüzde 1,39’luk küçük kazançlarla Bitcoin, bugün 17.221 $ (kabaca 13.99 lakh Rs.) fiyat noktasında işlem görmeye başladı. Benzer şekilde mikroskobik kazanımlar da uluslararası borsalardaki BTC fiyatlarına küçük değerler ekledi. Diğer yabancı borsaların yanı sıra Coinbase, CoinMarketCap ve Binance’e de yansıdığı üzere, BTC, fiyatını uluslararası alanda da 17.000 $ (kabaca 13.80 Rs) üzerinde tutmak için yüzde iki kadar arttı.

Ether, BTC’den biraz daha fazla kar kaydetti. Yüzde 2,30’luk bir fiyat artışıyla ETH şu anda 1.288 dolardan (kabaca 1.04 lakh Rs.) işlem görüyor.

Aralık ayının ikinci haftasına yükselişle adım atan diğer kripto para birimlerinden Dogecoin ve Shiba Inu, Binance Coin, Cardano, Polygon, Polkadot ve Litecoin’e katıldı.

Kazançlar ayrıca Solana, Uniswap, Avalanche, Chainlink ve Leo’ya da geldi.

Genel kripto pazarı, son 24 saatte yüzde 1,40 büyüyerek 864 milyar dolar (kabaca 70,25,994 crore Rs) değerine ulaştı.

“Daha geniş kripto piyasası, geçen hafta içinde, çoğu kripto para biriminin yeşil renkte işlem görmesi ve haftalık kayıplarını silmesi nedeniyle gelişti. FTX’in çöküşünün neden olduğu hasarın boyutu hakkında daha fazla netlik ortaya çıkarsa, kripto piyasası toparlanıp akışı toparlayabilir. Mudrex’in CEO’su ve kurucu ortağı Edul Patel, Gadgets 360’a verdiği demeçte, o zamana kadar yükseliş fiyat hareketi sınırlı olabilir.

Bugün sadece az sayıda kripto para birimi kayıplarla kapandı.

Tether, USD Coin, Binance USD ve Ripple gibi stablecoin’leri içerir.

Tron, Monero, Bitcoin Cash ve Elrond da kayıpları netleştirdi.

Kripto piyasası, sürekli iniş ve çıkışlara rağmen büyüme göstermeye devam etti.

Dünyanın dört bir yanındaki birçok ülke şimdi kriptoyu düzenlemek ve sektörü yatırımcıların deney yapması için daha güvenli hale getirmek için yasalar hazırlıyor.

Örneğin İtalya, yakın zamanda kripto odaklı bir yasa tasarısında 2.000 $’ı (kabaca 1.62 lakh Rs) aşan kripto karlarına yüzde 26 vergi koymayı teklif etti ve bu, daha yüksek İtalyan makamlarından onay almaya uygun.


Kripto para birimi, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir, yasal bir ihale değildir ve piyasa risklerine tabidir. Makalede sağlanan bilgiler, finansal tavsiye, ticaret tavsiyesi veya NDTV tarafından sunulan veya onaylanan herhangi bir türde tavsiye veya tavsiye niteliğinde değildir ve bunları teşkil etmez. NDTV, makalede yer alan algılanan herhangi bir tavsiyeye, tahmine veya diğer bilgilere dayanan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu olmayacaktır.

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8