Bir akıllı telefonun kilidini kişinin yüzüyle güvenli bir şekilde açmak, çok kullanışlı ve çok aranan bir özelliktir. Ancak, çeşitli yüz kimliği uygulamalarında yer alan teknolojiler nedeniyle parmak izleri veya uzun parolalar kadar güvenli değildir.

Bir kişinin yüz hatlarına 2D kamera ile bakmak, basılmış bir fotoğraf kadar basit bir şeye aldanmaya müsaittir ve bunu geçmişte gördük.

Kişinin yüzünün 3 boyutlu olarak yakalanmasını kullanan daha karmaşık yöntemler, basılı fotoğrafı yener, ancak yine de daha karmaşık bir 3B baskılı maske tarafından kandırılabilir. İlk günden itibaren geçerlidir. En sofistike maskeler, günümüzün en pahalı telefonlarının kilidini açabilir.

Test için ultra gerçekçi 3D maskeler. Modern telefonların yüz kilidi açma sistemlerini yenebilirler

trinamiX GmbH yeni bir paradigma getiriyor bu da atlamayı çok daha zorlaştırır. Sistemi bunu kontrol eder gerçek, canlı bir insan sensörlere bakıyor ve hepsi bir telefonun altında gizli oled ekran, hiçbir çentik dahil değildir. Artık yalnızca OLED ekranlarla çalışır, bu nedenle IPS LCD kullanan daha uygun fiyatlı ekranlar uyumlu olmayacaktır.

Sistem o kadar performanslıdır ki kullanıcılar tarafından zaten görülmektedir. FIDO İttifakı, Android Biyometrik Güvenlikve IIFA (International Internet Finance Authentication Alliance) tarafından yeni mobil biyometrik güvenlik “altın standardı” olarak belirlendi.

trinamiX’e göre sistem bir IR kamera, bir nokta projektör ve bir projektörden oluşur. Esasen bu üçlü, iki tür yüz tanımayı paralel olarak çalışır: ilki, günümüzdeki diğer sistemlerin yaptığı gibi yüzü algılar. Ancak ikinci (canlı) insan derisinin varlığını görür.

Ve bu cilt tespiti, günümüzün en iyi maskelerini etkili bir şekilde yenen şeydir. Bu 3 boyutlu baskılı maskeler, geometri ve renk açısından son derece doğru olabilse de, zayıf bir noktaları var: yüzeyleri ışığı insan derisi gibi yansıtmaz.

Bu geçmişten gelen bir patlama çünkü eski meslektaşlarımdan biri gerçek zamanlı dış görünüm oluşturma üzerinde çalıştı (bkz. Gerçekçi Gerçek Zamanlı Dış Görünüm Oluşturma için Gelişmiş Teknikler bölümü GPU Mücevherleri 3 kitap). İnsan derisinin, bazıları hafif saydam olan birden fazla katmandan oluştuğu gerçeğiyle ilk kez o zaman tanıştım.

Gelen ışık cilde girer, içeride sıçrar ve bir kısmı dışarı yansıtılarak hepimizin bildiği tipik cilt yumuşak görünümünü verir. trinamiX’in donanım tasarımı, tam olarak bu insan derisi yüzey altı yansıma imzasını algılar.

Bunu, nokta projektörü sayesinde ve ışığın her noktanın etrafında nasıl dağıldığını analiz ederek yapar. Diğer her malzeme tamamen farklı bir şekilde yansıyacaktır ve bu, 3 boyutlu baskılı maskeler, trinamiX’in yüz kimlik doğrulamasını kandıramaz. Merak ediyorsanız, sistemleri yüz maskeleriyle çalışacak kadar esnektir ve yazılım (veya yapay zeka) aracılığıyla çeşitli durumlar için ayarlanabilir.

Temel olarak trinamiX, ​​potansiyel bilgisayar korsanlarının canlılık tespitini atlayabilecek bir 3B maske oluşturmasını çok daha zorlaştırdı. Birisi, insan derisinin yansımasını mükemmel şekilde taklit eden “imkansız görev” tipi bir maske yaratabilir, ancak bunun kanıtlanması gerekiyor.

Ek olarak, trinamiX tasarımının inşa edilebileceğini söylüyor mevcut ultrasonik parmak izi okuyucularla aynı maliyet zarfısatıcı tercihlerine bağlı olarak OEM’lerin aralarından seçim yapabileceği farklı uygun fiyatlı sensör setleri kullanarak.

Qualcomm Snapdragon Zirvesi 2022’de trinamiX Yüz Kimlik Doğrulaması

Son olarak, bu yüz kimlik doğrulama sistemi, biyometrik verilerin tam gizliliğini ve güvenliğini sağlayan Snapdragon Güvenilir Yürütme Ortamı bloğunu kullanan Qualcomm’un en son Snapdragon 8 Gen 2 platformuyla zaten gösterildi.

Umarız 2023’te ultra güvenli yüz kilidinin açıldığını görürüz. Hem yüz hem de parmak izi okuyucularını OLED ekranların altına gizleyeceğimizi içtenlikle umuyorum çünkü her ikisi de farklı koşullar altında inanılmaz derecede kullanışlı. Yüz ile kilit açma güvenliği söz konusu olduğunda Android üstün gelecek gibi görünüyor.

dosyalanmış Cep telefonları. Android, Güvenlik ve Snapdragon Zirvesi hakkında daha fazlasını okuyun.genel-1