Dijitalleşmenin getirdiği teknolojiler arasında sanal ikiz, endüstride özellikle yenilikçi kullanımlara katkıda bulunur. Bir makinenin özel simülasyon programlarıyla oluşturulmuş, her yönüyle gerçeğine sadık, her ayrıntıyı yeniden üreten değil, aynı zamanda kontrol yazılımlarının geliştirilmesine ve test edilmesine olanak sağlayan sanal bir kopyasıdır.

Bari Politeknik Elektrik ve Bilişim Mühendisliği bölümünde doktora öğrencisi olan Lucilla Dammacco’nun çalışması, şu anda on altıncısı düzenlenen ve organize edilen 2022 İtalyan Mekatronik Ödülü’nün üç olası kazananı arasından seçilen bu tür bir uygulamaya adanmıştır. Unindustria Reggio Emilia tarafından Nova-Il Sole 24 Ore ile işbirliği içinde ve Community tarafından ortaklaşa organize edildi.

Lucilla Dammacco

Dammacco, Bari Üniversitesi’nden Profesör Mariagrazia Dotoli’nin gözetiminde, elektrikli otomobiller için aktarma organı bileşenleri üretim hattının tasarımında otomotiv ve biyomedikal endüstri sektörlerinde faaliyet gösteren Masmec’in teknisyenleriyle birlikte çalıştı. «Dijital ikiz – diye açıklıyor – ayrıca bize sanal devreye alma tesisin», yani makineyi kurmadan önce işleyişini simüle etmek. “Proje geliştirme sürelerinde önemli bir azalma ile, genellikle sanal modelinde yapıldığı gibi, işleyen fabrika yerine yazılımı geliştirme ve test etme olasılığı büyük bir avantajdı.”

Elektrikli otomobil için çözüm

Genç doktora öğrencisi, şirketin Dijital Ekip Sorumlusu Vito Lazzazera liderliğindeki Masmec dijitalleştirme ekibinde “kelimenin tam anlamıyla mancınık” olma deneyimini son derece olumlu buluyor. Görev, elektrikli arabalarda kullanılan tahrik sistemlerinin standart bir bileşeni olan e-aksın bir üretim hattını tasarlamaktı ve süreç ve ürün dijital ikizi, tasarım ve proje incelemesi için sanal gerçeklik ve aynı zamanda tesis bakımı için de dahil olmak üzere çeşitli dijital teknolojiler kullandı. ve personel eğitimi.

“Bu sanallaştırma araçlarının gerçekte ne kadar somut bir tepkiye sahip olduğunu doğrudan sahada görmek beni hayrete düşürdü” diyor Lucilla Dammacco. Tesisin özel yazılımla oluşturulan sanal modeli, daha sonra gerçek makineyi yönetecek olan aynı PLC’ye bağlanabilir.



genel-18