Kasım 2017’de geri döndü realite İşletim Sistemi (rOS) adından ilk kez bir hikayede bahsettiğimizde. Bir sızıntı, bunun Apple’ın akıllı gözlüklerini çalıştırmak için kullanacağı yazılımın adı olacağını ortaya çıkardı. O zamanlar, 2.000 ila 3.000 $ arasında bir fiyata mal olması beklenen bir karma gerçeklik kulaklığı hakkında hiçbir söylenti yoktu.

Apple’ın karma gerçeklik kulaklığı için geliştirdiği yazılımın adını değiştirdiği bildirildi

Yıllar sonra yazılımın kullanılması beklendiği için rOS adı geri döndü. Apple’ın Reality One olarak adlandırılabilecek Karma Gerçeklik kulaklığı için. Cihaz Ocak ayında tanıtılabilir ve gelecek yılın ikinci çeyreğinde piyasaya sürülebilir. Hem Sanal Gerçekliği (VR) hem de Artırılmış Gerçekliği (AR) kullanacak. İlki, kulaklık takan bir kişiye gerçek görünecek şekilde tasarlanmış tamamen uydurma bir ortamı gösterir.

Artırılmış Gerçeklik, gerçek dünyadaki bir görüntünün üzerine yerleştirilen bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülerin (CGI) kullanılmasıdır. Buna iyi bir örnek, AR tabanlı navigasyonla bir varış noktasına yürüyenlere yol tarifleri sunan Google Haritalar’ın Canlı Görünümüdür. Telefonunuzdaki arka kamerayı kullanarak, CGI tarafından oluşturulan oklar size hangi yöne yürümeniz gerektiğini söylerken, önünüzdeki şeyin gerçek dünya görüntüsünü görürsünüz. Bu özellik ayrıca belirli yer işaretlerinden ve ikonik binalardan ne kadar uzakta olduğunuzu da gösterecek.

Güvenilir analist Ming-Chi Kuo diyor ki Apple’ın kulaklığı, VR ve AR arasında yumuşak geçişler sunacak. Kafa izleme sensörlerinin, Apple’ın güçlü M2 SoC’si tarafından desteklenebilecek ve 15 kameraya kadar spor yapabilecek cihazın bir parçası olacağı bildiriliyor. Ayrıca, AirPods Pro’da surround ses veya 3D ses sağlamak için kullanılan teknoloji olan uzamsal sesi de içerecek. Bu, dinleyicinin bir sesin üstünden mi, arkasından mı, yanlarından mı yoksa altından mı gelmesi gerektiğini belirlemesine olanak tanır.
Bugünün büyük haberi Bloomberg’den Mark Gurman Apple’ın yakın zamanda Reality One için kullanılacak işletim sisteminin adını realite İşletim Sisteminden (rOS) Extended Reality İşletim Sistemine veya “xrOS”a değiştirdiğini söylüyor. Sızıntı, Apple içindeki isimsiz çalışanlardan geliyor ve Genişletilmiş Gerçeklik adının kullanılması, kulaklığın hem VR hem de AR desteğini göstermesi gerekiyor.

Apple’ın Reality One kulaklığından sonra Apple Glass üzerinde de çalışması bekleniyor.

İronik bir şekilde, Apple’ın kulaklık pazarındaki rakiplerinden biri olan Meta, aynı adı taşıyan bir karma gerçeklik işletim sistemi geliştiren 300 mühendise sahipti. Ancak Bloomberg, isim için en son ticari marka başvurularının Meta’dan gelmediğini belirtiyor. Apple, uygulama geliştiricilere kulaklık için uygulama geliştirmelerine yardımcı olacak bir yazılım geliştirme kiti sunacak. Yazılım ayrıca Mesajlar gibi temel iOS uygulamalarının yeni sürümlerini de içerecek ve FaceTime’ın VR sürümünü görmeliyiz.

Karma gerçeklik başlığından sonra, Apple’ın bir sonraki büyük şeyinin geliştirilmesine başlaması bekleniyor. Bu, bazı analistlerin sonunda iPhone’un yerini alacağını (şimdi oturun) beklediği bir çift akıllı gözlük olurdu. Google Glass’ın 2013’te piyasaya sürüldüğünde aldığı tepkiyi göz önünde bulunduran Apple, Google’ın izinden gitmemeye özen gösterecek. Kullanıcılar, konuları bilmeden başkalarının fotoğraflarını çekebildikleri için, Google Glass kullanıcıları Glassholes olarak bilinmeye başlandı ve bazı barlar müşterilerin cihazı takmasını yasakladı.

Google’ın Google Glass’ı tüketicilere satmaya yönelik iddialı programı başarısız olsa da, cihaz hala işletmeler tarafından kullanılıyor. Her şey yolunda giderse tüketicilerin akıllı telefonlarını akıllı gözlüklerle değiştirmesi bekleniyor. Bununla birlikte, cihazın ilk sürümlerinde, gözlüğün belirli karmaşık görevleri yerine getirmesine yardımcı olmak için kullanıcıların yanlarında bir iPhone taşımaları gerekebilir. Apple’ın sonunda akıllı gözlüklerini tıpkı Apple Watch’ta olduğu gibi iPhone’dan çıkarması bekleniyordu. Gözlüklerin bileşenleri daha güçlü, daha küçük ve daha ucuz hale geldikçe, teknik özellikler bağımsız bir cihaz haline gelecek.telefon-1