Amazon Web Services (AWS), kullanıcıların bulutta şehir ölçeğindeki ortamlarda farklı durumların gerçek zamanlı simülasyonlarını çalıştırmasına olanak tanıyan yeni bir hizmet olan AWS SimSpace Weaver’ı tanıttı.

AWS’ye göre yeni hizmet SimSpace Dokumacı şehir yöneticilerinin ve etkinlik planlayıcılarının tüm şehirler veya ülkeler için trafik, toplu taşıma veya tedarik zinciri altyapısı gibi şeylerin simülasyonlarını yürütmesine olanak tanır.

Örneğin, şehir planlamacıları müdahale sistemlerini test etmek için doğal afetlerin simülasyonlarını çalıştırabilir. Etkinlik planlayıcıları, yakındaki trafik koşullarını nasıl etkileyeceğini görmek için büyük bir spor etkinliğini simüle edebilir.

Hesaplama Zorluğu

Uzay simülasyonları genellikle tek bir donanım parçasıyla sınırlandırılmıştır. Daha büyük bir bilgisayar gerektirdiğinden, daha dinamik varlıklarla daha büyük dünyaları simüle etmek uzun zamandır bir sorun olmuştur. Bu nedenle simülasyon geliştiricileri, içerdiği bağımsız varlıkların boyutu ve sayısından ödün verdi.

Ortamların simülasyonu, insanlar ve araçlar gibi çeşitli unsurların modellenmesini gerektirir. Ve bir dünyada dolaşırken ve diğer varlıklarla etkileşime girerken, tüm farklı davranışlarının hesaplanması gerekir.

AWS, bu hesaplama zorluğunun üstesinden gelirken büyük kalabalıkları simüle etmenin ve araçlar, insanlar ve diğer nesnelerle dolu akıllı şehirleri simüle etmenin yararlı olduğunu öne sürüyor.

SimSpace Weaver ile kullanıcılar, 10 adede kadar Çok Büyük EC2 C5 Intel Xeon bulut sunucusunda simülasyon çalıştırabilir. Hizmet, bir milyondan fazla bağımsız ve dinamik varlığı destekler. Kullanıcılar, gereken örnek sayısını ve simülasyonun nasıl bölümlenmesi gerektiğini belirtir ve SimSpace Weaver, varlıkları bölümler arasında taşırken kaynakları otomatik olarak yönetir.

Avrupa’da üç açık bölge

AWS’den Marcia Villalba bir blog gönderisinde “SimSpace Weaver, EC2 bulut sunucularının sağlanmasını üstlenir, simülasyon uygulamalarını başlatır ve simülasyonun sonunda ortamı temizler” diye açıklıyor.

C++ için SimSpace Weaver Uygulama SDK’sı, geliştiricilerin bir simülasyondaki varlıkları kontrol etmek ve dünyadaki olaylara yanıt vermek için kullanabilecekleri API’ler sağlar. Uygulama daha sonra Amazon S3 depolama alanına yüklenir ve bir kullanıcının eşgörünümlerinde çalışan SimSpace Weaver yazılımıyla arayüz oluşturmasına izin verilerek bir simülasyonda kullanılabilir.

Motorları kullanan geliştiriciler Gerçek Olmayan Motor 5 Neresi Birlik kullanıma hazır SimSpace Weaver eklentilerini de kullanabilir.

SimSpace Weaver, bulut sunucusu başına saat başına 6,09 ABD Doları tutarındadır. AWS Bölgeleri ABD Doğu (Ohio), ABD Doğu (Kuzey Virginia), ABD Batı (Oregon), Asya Pasifik (Singapur), Asya Pasifik (Sidney), Avrupa (İrlanda), Avrupa (Frankfurt) ve Avrupa’da (Stockholm) mevcuttur ).

Kaynak : ZDNet.comgenel-15