2019'da Mauna Loa Gözlemevi.

2019’da Mauna Loa Gözlemevi.
Fotoğraf: Susan Cobb/NOAA Küresel İzleme Laboratuvarı (AP)

bu püskürme Hawaii’deki Mauna Loa atmosferdeki CO2 emisyonlarını takip etmemiz gereken en önemli araçlardan birini geçici olarak kesintiye uğrattı.

UC San Diego’daki Scripps Oşinografi Enstitüsü salı dedi yanardağın lav akıntılarının Mauna Loa Gözlemevi’ne giden yolu etkilediğini ve tesisin Pazartesi akşamı güç kaybettiğini söyledi. Sonuç olarak, Gözlemevi’nin karbondioksit ölçümlerini sürdürmek için kullanılan Keeling Eğrisi olarak bilinen ekipman geçici olarak devre dışıdır.

Scripps’te araştırmacı olan Ralph Keeling, ölçümlerin çevrimdışı hale gelmesi “büyük bir mesele” diyor ve aracın yaratıcısının torunu, CNN’e söyledi. “Bu, iklim sorununun mevcut anlayışının merkezi kaydıdır. Muhtemelen bundan sağ çıkabiliriz, ancak yine de kaybetmekten nefret ettiğimizin gerçekten önemli bir göstergesi.

bu Keeling Eğrisi iklim biliminin en tanınmış simgelerinden biridir, insan faaliyetinin atmosferi nasıl değiştirdiğinin sert ve rahatsız edici bir hatırlatıcısı. Eğrinin adı 1958’de Mauna Loa’da karbondioksit ölçümleri yapmaya başlayan Scripps Enstitüsü’nde araştırmacı olan Charles Keeling; Tesisin binlerce fit yükseklikteki konumu ve nispeten ıssız çevresi – volkanik kaya ve birkaç bitki – onu ideal kılıyor. genel olarak gezegenin geri kalanını temsil eden CO2 ölçümlerinin alınması. Başlangıçta, ölçümler mevsimler boyunca rutin atmosferik kalıpları kaydetmeyi amaçlıyordu, ancak, yıllar geçtikçe, Araştırmacılar, yukarı doğru açık bir eğilim fark ettiler. Mauna Loa’daki karbondioksit seviyeleri sürekli olarak bozuldu kayıtlar üzerinde Son birkaç yıl.

Ölçümler 1958'de başladığından beri tam Keeling Eğrisi.

Şimdi, Keeling Eğrisi çarpıcı bir İçine attığımız devasa miktardaki CO2 sayesinde atmosferin ne kadar değiştiğinin görsel kaydı. Scripps Enstitüsü, web sitesinde günlük atmosferik CO2 okumasının yanı sıra CO2 seviyelerini gösteren grafikler yayınlar. zaman içinde çeşitli aralıklarla.

Bu, Mauna Loa’nın Keeling Eğrisi ölçümlerini bozduğu ilk sefer değil. 1984 yılında yanardağ patladı ve Gözlemevinin elektriği kesildi ve bir jeneratör getirilene kadar bir ay boyunca CO2 ölçümü yapılmadı. 1960’lardaki bütçe kesintileri de okumaları geçici olarak durdurdu. Volkanın öngörülemezliği göz önüne alındığında, ölçümlerin ne zaman devam edeceği belli değil; Keeling belirsizliği söyledi bu elektrik kesintisini Gözlemevi tarihindeki diğer noktalardan “çok daha kötü” hale getirdi.

“Uzun vadede tekrar ayağa kalkacağız; Keeling, CNN’e verdiği demeçte, bulunduğumuz yere geri döneceğiz, ancak vekil verilerle doldurulması gerekebilecek bir tür boşluğumuz olacak. “Şu anda hiçbir veri yok. Geçmişte birkaç aydır boşluklar gördük, bundan hoşlanmıyoruz, bu yüzden bir şeyleri mümkün olan en kısa sürede nasıl geri alabileceğimizi bulmak için gerçekten herkes güvertede.genel-7