Corning, Gorilla Glass malzeme serisine en son eklenen Gorilla Glass Victus 2’yi tanıttı. Bu yeni cam, beton veya asfalt gibi pürüzlü yüzeylerde düşmelere daha iyi dayanacak şekilde tasarlandı.

Corning’e göre, tüketicilerin %84’ü dayanıklılığı akıllı telefon satın alırken ana kriter olarak görüyor. Gorilla Glass Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü David Velasquez, “Akıllı telefonlar dijital hayatımızın merkezinde yer alıyor ve çizilmeye ve düşmeye karşı olağanüstü dayanıklılık talebi yalnızca ekranlara olan güvenimizin artmasıyla arttı” dedi.

Test için kullanılan beton analog bloklardan biri. Corning

Şirketin yeni Victus 2 camı üzerinde yaptığı testler, camın “beton benzeri bir yüzeye” 1 metreye kadar düşmelere karşı dayanıklı olduğunu gösterdi. Corning, “diğer üreticilerin rakip alüminosilikat camlarının yarım metre veya daha az düşüşle bozulduğunu” iddia ediyor. Daha ileri testler, Gorilla Glass Victus 2’nin 2 metreden (selfie yüksekliğinin biraz üzerinde) analog bir asfalt yüzeye düşmeye de dayanabileceğini gösterdi. Ayrıca çizilmelere karşı rakiplerinden “dört kata kadar daha iyi” direnebilir.

Daha büyük ve daha ağır akıllı telefonlar

Bay Velasquez, Victus 2’nin günümüzün daha büyük ve daha ağır akıllı telefonları düşünülerek tasarlandığını belirtti: “Daha sofistike ve çeşitli tasarımlarla, günümüzün akıllı telefonları yaklaşık %15 daha ağır ve ekran boyutları dört yıl öncesine göre %10’a kadar daha büyük – giderek artıyor hem kapak camındaki stres hem de hasar olasılığı.”

Corning, Gorilla Glass Victus 2’nin şu anda “birden fazla müşteri tarafından değerlendirildiğini ve önümüzdeki aylarda piyasaya çıkmasının beklendiğini” söyledi.

Gorilla Glass’ın önceki sürümleri bugüne kadar 8 milyardan fazla cihazda piyasaya sürüldü; birinci nesil Victus Glass, Google’ın Pixel 7 Pro, Samsung’un Galaxy Note 20 Ultra ve diğer birçok cihazında bulunuyor.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15