Bullitt Salı günü, iki yönlü uydu mesajlaşma teknolojisine sahip dünyanın ilk akıllı telefonunu piyasaya sürmek için MediaTek ile birlikte çalıştığını duyurdu. Bu açıklanmayan telefon 2023’ün ilk üç ayında piyasaya sürülecek. Akıllı telefon Bullitt tarafından üretilecek ve MediaTek’in 3GPP karasal olmayan ağ (NTN) yonga setini kullanacak. Apple’ın uydu tabanlı SOS acil servisinin aksine, bu yeni teknoloji, kullanıcıların normal ağlara bağlı diğer el cihazlarına sorunsuz bir şekilde mesaj göndermesini sağlayacak. Bullitt, bu özelliklerin başlangıçta kullanıma sunulacağı kesin bölgeleri açıklamadı.

Bullitt’in yaptığı duyuru Salı günü akıllı telefon ve OTT uydu hizmetinin 2023’ün ilk üç ayında ticari olarak kullanıma sunulacağını açıkladı. Bu teknolojiyi geliştirmek için MediaTek ile son 18 aydır birlikte çalışıyor. Bullitt, yeni nesil 5G akıllı telefonlarında doğrudan uydu iletişim teknolojisini kullanmayı planlıyor.

Bir akıllı telefonun yalnızca hücresel veya Wi-Fi bağlantısı yoksa uydu bağlantısına geçeceğini ortaya çıkardı. Bullitt akıllı telefon kullanıcıları, normal hücresel ağlara bağlı kayıtlı kişilerine sorunsuz bir şekilde mesaj gönderebilecek. Şirket, bu hizmet üzerinden mesaj göndermenin yaklaşık 10 saniye sürebileceğini iddia ediyor.

OTT uydu hizmeti, satın alma tarihinden itibaren ilk 12 ay boyunca ücretsiz olarak sağlanacak bir uydu SOS özelliğini içerecektir. Bullitt, bu teklifin Aralık 2023’ten önce yapılan satın alımlar için geçerli olacağını açıkladı.

MediaTek’in sahip olduğu meydana çıkarmak bu yılın başlarında, dünyanın ilk 5G NTN akıllı telefon iletişim teknolojisini başarıyla test ettiğini açıkladı. O zamanlar, bu teknolojinin “uydu aracılığıyla tüketici cihazlarına her yerde bağlantı” sağlama konusunda oldukça yetenekli olduğu söyleniyordu.

600km yükseklikte ve 27000km/s hızla yörüngede dönen alçak Dünya Yörüngesi (LEO) uydu takımyıldızına bir bağlantı benzetimi yaptı. Sonuç, günümüzün akıllı telefon form faktörüne sahip bir cihazın 5G NTN teknolojisini destekleyebileceği sonucuna vardı.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

En son teknoloji haberleri ve incelemeleri için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: twitter, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için abone olun Youtube kanalı.

Brezilya’nın Kripto Faturası, Mali Yürütme Organının Onayından Önce Temsilciler Meclisi’nden Onay Aldı

Eski Güven ve Güvenlik Başkanı, Elon Musk Liderliği Altında Twitter Daha Güvenli Değil

Günün öne çıkan videosu

Qualcomm’un En Hızlı Yonga Seti Piyasaya Sürüldü ve Sony WF-LS900N Kulaklıkların İncelenmesi

genel-8