Güvenlik araştırmacıları Tommy Mysk ve Talal Haj Bakry, Apple cihaz analiz verilerinin, Apple’ın aksini iddia etmesine rağmen, bir cihazın nasıl kullanıldığı, performansı, özellikleri ve daha fazlasıyla ilgili bilgileri doğrudan belirli bir kullanıcıya bağlayabilen bilgiler içerdiğini iddia ediyor.

Tommy Misk ve Talal Hai Bakri, Apple cihaz analiz verilerinin bir dsId veya Dizin Hizmetleri Tanımlayıcısı içerdiğini keşfetti. Analiz, dsId’nin her iCloud hesabı için benzersiz olduğunu ve adı, doğum tarihi, e-posta adresi ve iCloud’da depolanan diğer bilgiler dahil olmak üzere belirli bir kullanıcıyla doğrudan ilişkilendirilebileceğini gösterdi.

Apple’ın cihaz analizi ve gizlilik sayfasında şirket, bir cihazdan analiz amacıyla toplanan hiçbir bilginin belirli bir kullanıcıya kadar izlenemeyeceğini söylüyor.iPhone Analytics, donanım ve işletim sistemi özellikleri hakkında bilgiler, performans istatistikleri ve cihazlarınızı ve uygulamalarınızı nasıl kullandığınızla ilgili verileri içerebilir. Toplanan verilerin hiçbiri sizi kişisel olarak tanımlamaz.


Elma

Apple, gizliliği “temel bir insan hakkı” olarak gördüğünü defalarca söyleyerek, kullanıcı gizliliği konusunda her zaman sert bir duruş sergilemiştir. Apple’ın gizlilik iddiaları son aylarda giderek daha fazla inceleme altına alındı ​​ve şimdi şirket, kullanıcıları izinleri olmadan takip ettiği için bir toplu dava ile karşı karşıya.

iPhone gizliliği bir efsane mi?  Apple'ın sarsılmaz ilkesi sorgulanıyor

Apple, yorum talebine henüz yanıt vermedi.genel-22