Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA) başlattı Broadcom’un sanallaştırma yazılımı devi VMware’i satın almak için önerdiği 61 milyar dolarlık anlaşmaya ilişkin sözde “1. aşama” soruşturması.

haber az sonra gelir haber çıktı Avrupa Komisyonu’nun (AK) da tüm zamanların en büyük teknoloji satın almalarından biri olacağına dair bir soruşturma başlattığını söyledi. Bu arada şirketlerin yerel ABD pazarında Federal Ticaret Komisyonu (FTC) geçen ay araştırmasını daha derin bir ikinci inceleme aşamasına doğru ilerletti, bu da FTC’nin ilk analizi sırasında daha kapsamlı bir incelemeyi garanti edecek kadar yeterli gördüğü anlamına geliyor.

Anlaşmanın özü, çip devi Broadcom’un kurumsal altyapı yazılımı mücadelesini daha da derinleştirerek çeşitlendirmeye çalışması. VMware’in hissedarları ise yeşil ışıklı Birkaç hafta önceki teklife göre, bu büyüklükte bir anlaşma her zaman düzenleyici inceleme toplayacaktı, bu nedenle birden fazla yetkilinin anlaşmayı incelediğini görmemiz pek şaşırtıcı değil. Broadcom daha önce anlaşmayı Ekim 2023’e kadar tamamlamayı umduğunu belirtmişti, bu nedenle bunun uzun bir yolculuk olacağının farkındaydı.

Broadcom, 2018’de, rakip Qualcomm’u 130 milyar dolara satın alma planlarının, Başkan Trump’ın ulusal güvenlik gerekçeleriyle yaptığı müdahalenin ardından nihayetinde iptal edildiğinde, önceki bir mega anlaşmasını bozmuştu. Bu sefer hem siyasi hem de rekabet ortamı farklı, bu yüzden tüm bunların nasıl gelişeceğini tahmin etmek zor, ancak Birleşik Krallık’ın CMA’sı şimdi “ilgili taraflardan” yorum davet ettiği iki haftalık istişare dönemini başlattı.

Buradan elde edilen bulgular bundan sonra ne olacağını belirleyecek ve CMA bu satın almanın herhangi bir Birleşik Krallık pazarında “rekabetin önemli ölçüde azalmasına yol açacağını” düşünürse, daha fazla önlem alabilir.genel-24