Yarışma afişi Özgür Yazılım Oyuncuları

CNLL (2010’daki eski kısaltmasını koruyan Özgür Yazılım ve Açık Dijital Şirketler Birliği), altıncı yarışması için 35 başvuru dosyası aldığını belirtiyor. özgür yazılım aktörleri. Bu yıl, ikisi yeni olmak üzere altı kategorisi var: Avrupa Ödülü ile işbirliği içinde APELL (European Professional Association of Free Software, 2020’de oluşturuldu), “yarışmayı Fransa’da faaliyet gösteren ancak merkez ofisi başka bir Avrupa ülkesinde bulunan şirketlere açıyor ve merkezi ve merkezi olmayan yönetimlere yönelik kararlı kamu hizmeti ödülü veriyor”.

Ve kazananlar…

Paris’te düzenlenen Açık Kaynak Deneyimi fuarında verilen ödüller ve kazananlar şöyle:

• Ücreti en iyi açık kaynak stratejisi: Turuncu Fransa “2017’den beri uygulanan önemli araçlar ve “topluluk açık kaynak programı” aracılığıyla elde edilen sonuçlar için. DSİ’ye bağlı olan bu program, açık kaynak şirketlerinden yazılım satın alımlarını yöneten kuruluşla birlikte, “Önce Topluluk Açık Kaynak” yazılım edinme politikası için bir kılavuz uygular. Açık kaynak ekosistemiyle (örneğin, Atos’un açık kaynak bölümü, Smile ile ve hatta yayıncılarla) ortaklıkların gelişimini desteklemek için, performans göstergeleri, analitik bir muhasebe kodu gibi özelliklerle birlikte gerçek finansal mühendislik uygulamaya konur. , elde edilen kazanımların takibi vb. 2022’den bu yana, çeşitli yan kuruluşlardaki OSPO’larla Orange grubu düzeyinde de yeni bir yönetişim uygulamaya konulmuştur.

• Fiyatı açık ve etik dijital: kooperatif Coop Devreleriağa bağlı bir kurum Açık Gıda Ağı. “CoopCircuits, kısa devrelerin hizmetinde dijital müşterekler inşa ediyor ve açık kaynağa özgü yeniden dağıtım mekanizmalarını anlaması ve şirket tarafından iletilen değerler nedeniyle ödüllendiriliyor. Açık Gıda Ağı ücretsiz yazılımında dağıtılan pazarlama platformunu sağlama ve geliştirme faaliyeti, yerel üreticilere büyük destek sağlar, bölgelerde erişilebilirliği ve sosyal bağları geliştirir. CoopCircuits ayrıca, dijital yönetim portallarının sağlanması için temel oluşturan açık kaynaklı yazılımların geliştirilmesine de katkıda bulunuyor.”

Jüri Özel Ödülü: şirket Cerberus testi test otomasyon platformu için. “Birkaç doğrudan çalışanla geliştirilen bu proje, 40 katılımcı ve düzenli etkinlikler düzenleyen dinamik bir toplulukla açık kaynak modelini başarıyla uyguladı. Çok sayıda indirmeden (2021 ile 2022 arasında yaklaşık %55 büyüme) yararlanır ve özellikle yazılım yaşam döngüsünün tam kapsamı ve uygulanabilir testlerin kapsamı konusunda rakiplere kıyasla çözümün sağladığı teknolojik atılımın kanıtıdır. Jüri, La Redoute çözümünün kullanım durumunun kalitesini ve ilgisini de takdir etti.”

• Ücreti İş Geliştirme: Axelor, “güçlü büyümesi ve açık kaynak topluluğunda tanınan bir yayıncı olarak mevcut konumu için. Eksiksiz ERP’sini açık kaynak ve destek ve hizmetlere sunmaya dayalı net bir iş modeliyle Axelor, çok sayıda farklı sektörde mevcuttur ve güçlü bir uluslararası varlıktan yararlanır (yurt dışında 50 ve Fransa’da 60 çalışan). Şirket, 2022 için %100 satış artışı beklentisi gösteriyor.

• Ücreti adanmış kamu hizmeti: Varlığının ilk yılı için, İçişleri Bakanlığı’na verilir. Doğal eğitim ve Gençlik / Dijital Eğitim Dairesi Başkanlığı’na ve özellikle “Video konferans için egemen ve sorumlu hizmet” projesi için Dijital Üs alt müdürlüğüne. Bu proje, Big Blue Button (BBB) ​​yazılımının bakanlık genelinde yaygın olarak konuşlandırılmasını sağladı ve başta ESN Arawa ile olmak üzere çeşitli teknolojik ortaklıkları tetikledi. Diğer yönetimler daha sonra yapılan çalışmalardan (örneğin Yüksek Öğrenim için DGESIP) faydalanmak istediklerini ifade ettiler. Böylece bu proje, egemen bir bulut üzerinde esnek bir altyapı kullanarak ve dijital ve enerji ayıklığı açısından sorumlu bir hizmet geliştirerek sağlık krizine bir yanıt sağlamıştır.

Avrupa fiyatı (APELL ile işbirliği içinde): Susa “bir yandan yadsınamaz ticari başarısı ve topluluğa aktif katılımı nedeniyle verilen” birinci Avrupa ödülünü aldı. Dünya çapında 2.000’den fazla çalışanı, çift haneli büyümesi, yarım milyar cirosu ve 2021’de Avrupa’daki en büyük BT şirketlerinin halka arzıyla Suse, açık kaynak modeline dayalı bir başarı öyküsü reklamıdır. Şirket, birçok ortakla işbirliği yapıyor ve verimli bir döngü oluşturmak için açık kaynak felsefesini destekliyor. Böylece Suse, hem SUSE müşterilerine hem de açık kaynak topluluğuna fayda sağlayan daha iyi, daha kararlı ürünler yaratmasını sağlayan topluluk katkılarından yararlanır. SUSE Linux Enterprise Server 15 SP2 aynı zamanda EAL 4+ seviyesi sertifikalıdır.”

the CNLL 8 bölgesel kümeyi bir araya getirir ve özgür yazılım ve açık kaynakta uzmanlaşmış veya önemli faaliyetlere sahip 300’den fazla şirketi temsil eder: yayıncılar, bütünleştiriciler, danışmanlık şirketleri vb.

Ayrıca oku

Açık kaynak pazarının yükselişi Fransa’da devam ediyor – 10 Kasım 2022

Ulusal Dijital Konsey, Özgür Yazılım’a desteğini teyit ediyor – 23 Ekim 2022

Avrupa dijital müşterekleri desteklemek istiyor – 23 Haziran 2022

Milli Eğitim: 12 ücretsiz dijital proje – 3 Nisan 2022

genel-15