İsveçli startup Einride 2016 yılında yük taşımacılığına elektrik verme misyonuyla kuruldu. Bugün bu, kara nakliyecilerinin elektriğe geçiş yapmasına yardımcı olmak için elektrikli kamyonlar ve temel bir işletim sistemi tasarlamak anlamına geliyor. Gelecekte, elektrikli otonom nakliyenin – daha spesifik olarak, Einride’ın kendi kendine sürüş için özel olarak üretilmiş ve insan sürücüleri barındıramayan otonom bölmeleri – konuşlandırılması anlamına gelecektir.

binmek kurucusu ve CEO’su Robert Falck, bir yıl önce TechCrunch’a Volvo GTO Powertrain’de ağır hizmet dizel kamyonlar inşa ederek yıllarını harcadıktan sonra daha çevreci bir yük taşımacılığı modu yaratmak için ahlaki bir zorunluluk hissettiğini söyledi. Bunun da ötesinde, sonunda uzun mesafeli kamyon taşımacılığının rolünü otomatikleştirme ihtiyacını gördü.

Bir seri girişimci olan Falck, birçok otonom kamyon şirketinin izlediği yoldan vazgeçti – dizel araçlara sensörler ve yazılım yığınları koymak anlamına gelse bile inatla kendi kendine sürüş teknolojisini takip etmeye. Bunun yerine Falck, Einride’ı pazara sürmek için iki adımlı bir süreç seçti. İlki, elektrikli kamyonlar oluşturmak için OEM ortaklarıyla çalışmayı ve bunları dağıtmak ve gelir elde etmek için nakliyecilerle ortaklık kurmayı içeriyor. Daha sonra bu gelir, otonom bir sistemin geliştirilmesi olan ikinci adım için işletmeye geri döner. Einride otonom bölmeleriyle pazara çıkmaya hazır olduğunda, ideal olarak halihazırda bir dizi ticari nakliye ortağına sahip olacaktır.

Einride’ın İsveç ve ABD’deki mevcut nakliye müşterileri arasında Oatly, Bridgestone, Maersk ve Beyond Meat bulunmaktadır. Şirket, günde 20.000’e yakın gönderiyi temizlediğini söyledi.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde Einride, GE Appliances ile Tennessee’deki elektrikli, otonom podunun halka açık yol pilotunu tamamladı, ev aletleri devi Electrolux ile ortaklaşa elektrikli kamyonlarını Almanya’da piyasaya sürdü. yük şarj istasyonları ağı oluşturmak İsveç ve Los Angeles’ta ve ikinci nesil otonom kapsülünü tanıttı.

Falck ile ilk görüşmemizden bir yıl sonra, yollarda bağlantı olmadığında özerkliğe ulaşmanın zorlukları, Big Tech kazalarının neden endüstri için gerçekten sağlıklı olduğu ve otonom sürüş için konsolidasyonun nasıl göründüğü hakkında konuşmak için oturduk.

Taşımacılık şirketleri inşa eden kurucularla devam eden bir dizinin parçası olan aşağıdaki röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlendi.genel-24