Ay geçidinin bir örneği.

Ay geçidinin bir örneği.
İllüstrasyon: NASA

NASA, Japon hükümeti ile Japonya’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) varlığını 2030’a kadar uzatan ve gelecekteki bir ay karakolu için bileşenlere katkıda bulunan bir anlaşma imzaladı.

Perşembe günü sanal bir toplantı sırasında iki taraf imzalı Japonya’nın NASA’nın Ay Geçidi’ne katkısını içeren Ağ Geçidi Uygulama Anlaşması. Ağ Geçidi, uzay ajansının çalışmalarını desteklemek için Ay’ın etrafında yörüngede olması planlanan bir uzay istasyonudur. Artemis programıAy yüzeyinde astronotların sürdürülebilir bir varlığını sağlamayı amaçlayan.

NASA, Ağ Geçidinin ilk iki modülünü Kasım 2024’ten önce başlatmayı planlıyor. uzay ajansına göre. Gateway, NASA, JAXA, Kanada Uzay Ajansı (CSA) ve Avrupa Uzay Ajansı’nı (CSA) içeren uluslararası bir projedir.

Bu hikaye hakkında daha fazlası: NASA’nın Gelecekteki Ay Yörüngesinde Dönen Uzay İstasyonu Lunar Gateway Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anlaşmanın bir parçası olarak Japonya’nın uzay ajansı JAXA, Çevresel Kontrol ve Yaşam Destek Sistemi (ECLSS), termal kontrol sistemi işlevleri ve kameralar dahil olmak üzere Gateway’in Uluslararası Yerleşim modülü için parçalar sağlayacak. JAXA ayrıca, şu anda en geç 2030 olarak planlanan Ağ Geçidi için bir lojistik ikmal görevi gerçekleştirmek üzere HTV-XG uzay aracını da sağlayacak.

Buna karşılık, anlaşma aynı zamanda NASA’nın gelecekteki bir Artemis görevinde mürettebat üyesi olarak bir Japon astronotu Geçidi’ne uçurmasını da içeriyor. Başkan Yardımcısı Kamala Harris yaptığı açıklamada, “Japonya’nın katkıları, bilimsel bilgiyi ilerletecek ve uzayın derinliklerini keşfeden cesur astronotlarımızı koruyacaktır” dedi. “Ve bizi bir Japon astronotunun Ay’da yürüyeceği bir güne bir adım daha yaklaştırıyor.” O NASA, Ay yüzeyine Japon astronotu indirebilir Bu yılın başlarında bir olasılık olarak ortaya çıktı, ancak henüz onaylanmadı.

NASA’nın CSA ve ESA ile benzer anlaşmaları var. Kanada, Ay’a uçacak ancak yüzeyine inmeyecek olan Artemis 2 görevinde Kanadalı bir astronot için bir koltuk karşılığında Ağ Geçidi için robotik bir kol sağlıyor. ESA, gelecekteki Artemis görevlerinde kendisine üç koltuk sağladı ve Ağ Geçidine iki modül katkıda bulunacak.

Japonya hükümeti ayrıca uzay istasyonunun yeni zaman çizelgesine uygun olarak ISS’ye katılımını 2030’a kadar uzatma niyetini açıkladı. ABD yönetimi geçen yıl Genişletilmiş ISS’deki operasyonlar 2024’ten 2030’a kadar.

Harris, “Bugün, uzayda hiç bu kadar güçlü olmayan ABD-Japonya işbirliğini kutluyoruz” dedi.

Daha: Japon Şirketi İlk Özel Ay Misyonunu Bu Ayın Sonunda İndirmeyi Hedefliyorgenel-7