Mavi bir gezegende yaşıyoruz. %70’den fazla Dünya yüzeyinin tamamı su ile kaplıdır, aYakında fırlatılacak olan bir uydu tüm bu sıvıya ışık tutacak şekilde ayarlandı. daha önce hiç olmadığı gibi. bu Yüzey Suyu ve Okyanus Topografyası (SWOT) Misyon, NASA ve Fransa’nın Centre National d’Études Spatiales (CNES) ve diğer uluslararası işbirlikçiler arasındaki ortak bir projedir ve 12 Aralık’ta başlatılması planlanmaktadır.

Her şey plana göre giderse, üç yıllık uzun girişim bir dizi yüksek-uzaydan yüzey suyunun ilk küresel araştırmasını tamamlamak için teknoloji araçları. Araştırmacılar, uydunun su hacmi, konumu ve zaman içindeki hareketi hakkında ayrıntılı veriler toplamasını bekliyor. Pazartesi basın brifing.

SWOT planlanıyor %95 ölç Dünya’nın su kütlelerinin ve her 21 günde bir yüzey sularında tam bir numune toplayarak büyük araştırma boşluklarını dolduruyor, NASA’ya göre. Şu anda, dünya çapında sadece birkaç bin göl rutin olarak izleniyor, ancak yeni uydu çok daha fazla alanı kapsayacak. Tüm veriler bilim insanlarının kullanımına ücretsiz olarak sunulacak ve umarız okyanus akıntıları, deniz seviyesinin yükselmesi, kuraklıklar, seller ve su döngüsü hakkındaki anlayışımızı geliştirecektir. hızla değişen iklim değişikliği altında, dedi proje araştırmacıları.

Ayrıca, yörüngeden su verilerini iki şekilde toplayan mevcut uyduların aksine boyutlar, SWOT genişliği izleyecektir ve depoDünyanın okyanuslarının, büyük göllerinin, rezervuarlarının ve geniş nehirlerinin onda biri – aynı anda gezegenin topografyası ve en önemli kaynaklarımızdan birinin durumu hakkında yeni bilgiler sunuyor. “SWOT sağlayacaktır [hydrologists] bir çift 3D gözlükle, ”dedi NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndan Lee-Leung Fu, haber brifinginde.

Bunu yapmak için uydu, tam olarak yerleştirilmiş iki kararlı antenden oluşan Karin (KA bant radar interferometresi) adı verilen bir ölçüm sistemi kullanır. Bir insan saçı genişliği içinde hizalanması gereken bu antenlerin her biri, yansıyan radar darbelerini alır. Bu ikili okumalar, tek bir çok doğru (~1 centi içinde) nirengiye izin verir.metre) su yüksekliğinin ölçülmesi, JPL’nin SWOT proje yöneticisi Parag Vaze açıkladı. Uydu, işlevini yerine getirebilmesi için uzaydaki göreli yerini takip etmesi için dahili bir konumlandırma sistemine de güvenir.termal yönetim sistemi ve yüksekgerilim güç kaynağı.

İklim değişikliğinin yol açtığı gibi artan sel, yoğun kuraklıklarve yükselen denizler, NASA’nın JPL’sinde bir Dünya bilimcisi olan Ben Hamlington, bu değişimleri tahmin etme, izleme ve bunlara yanıt verme yeteneğinin giderek daha değerli hale geldiğini açıkladı. “Gelecekte, dünya çapında daha fazla topluluk su altında kalacak, diğer bölgelerde bazı topluluklar ise yeterli suya sahip olmayabilir. SWOT verileri, kuraklık koşullarını izlemek, sel tahminlerini iyileştirmek ve daha fazlası için kullanılacak” dedi. Hamlington, uydudan gelen bilgilerin iklim değişikliğine uyum çabalarının yanı sıra afete hazırlık ve müdahaleler konusunda bilgi sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

SWOT, yörüngeye gönderilecek SpaceX Falcon 9 roketi itibaren Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü. Fırlatmadan sonra uydunun tüm enstrümanlarının açılıp açılması iki ay sürecek ve bundan sonra SWOT fonksiyonlarının kalibrasyonu ve kontrolleri gelecek. Araştırmacılar, bilim misyonunun lansmandan yaklaşık altı ay sonra başlamasını bekliyor.genel-7