Twitter, doğrudan mesajlar için uçtan uca şifreleme (E2EE) getirmeye çalışıyor gibi görünüyor. Sosyal medya platformu, bu özelliği daha önce 2018’de test etmişti ancak hiçbir zaman finali yapamadı. Twitter, Twitter’ı “çok daha fazla mühendislik odaklı” hale getirmek amacıyla şirketin 7.000’den fazla çalışanının yarısını işten çıkaran Elon Musk’ın yeni liderliği altında çalkantılı bir dönem yaşadı. Şirketin şu anki odak noktası Twitter Blue’nun 29 Kasım’da yeniden lansmanına odaklandığı için E2EE’nin ne zaman piyasaya sürüleceği belli değil.

Araştırmacı Jane Manchun Wong (@wongmjane), Android için Twitter uygulamasında doğrudan mesajlar için E2EE’nin çalışma aşamasında olduğunu gösterebilecek bir kod satırı tespit etti. Özellikle, Elon Musk, cevap verdi Wong’un orijinal tweet’ine, bu özelliğin geliştirilmekte olduğunu onaylayan göz kırpan bir emoji eklendi.

Musk daha önce savunulan mesajlar için E2EE sunan Twitter fikri. Sosyal medya platformu, geçmiş bir rapora göre 2018’de bir ‘gizli konuşma’ özelliğini test ediyordu. Wong, Twitter’ın kullanıcılara şifreli mesajlaşma hakkında bir eğitim göstermek ve Gizli bir konuşma başlatmak için seçenekler üzerinde çalıştığını iddia etmişti. Ek olarak, güvenli bir bağlantıyı doğrulamak için her iki tarafın şifrelemesini görüntüleme seçeneği olduğu söylendi.

Twitter, Twitter Blue’nun yeniden lansmanına odaklanmış gibi göründüğünden, E2EE özelliğinin gelişi için resmi bir tarih belirlenmedi. Abonelik hizmeti, platformun mavi onay doğrulamasında değişiklikler getirir. Bu özellik başlangıçta kullanıcıların, yüksek profilli kişilikleri ve şirketleri taklit eden birkaç sahte hesaba yol açan doğrulamayı satın aldıktan sonra hesap adlarını değiştirmelerine izin vermişti. Platformda ortaya çıkan kargaşa, Twitter’ı şimdilik ‘resmi’ etiketi geri yüklemeye zorladı.

Yakın tarihli bir rapora göre, Twitter çalışanları Musk’ı liderliği nedeniyle alenen eleştirdiler. Görünüşe göre Twitter çalışanlarından Perşembe akşamına kadar “yeni Twitter’ın bir parçası olmak istediğinizi” onaylayan bir bağlantıya tıklamalarını istedi. Aykırı olanlardan üç aylık maaşlık bir kıdem paketi almaları istenecek, geri kalanların ise “yüksek yoğunlukta uzun saatler çalışmayı” taahhüt etmesi gerekecek.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

En son teknoloji haberleri ve incelemeleri için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: twitter, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için abone olun Youtube kanalı.

OnePlus 11, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 SoC’ye Sahip Olacak: Rapor

Günün öne çıkan videosu

Samsung Akıllı Telefonunuzda ‘Panik Modu’nu Etkinleştirin: Bunu Nasıl Yapacağınız İşte

genel-8