Tibet video paylaşım uygulaması Çin kısıtlaması nedeniyle kapatılacak

popüler yaratıcısı Tibet dil video paylaşımı Medyanın bildirdiğine göre, uygulama aniden finansal nedenlerle kapattığını duyurdu.

Ancak Tibetliler için daha fazla hak savunan bir grup, Çin hükümetinin Tibetlilerin kendi dillerini kullanmalarını kısıtlama çabalarını hızlandırdığı için uygulamanın kapatılmasını emretmiş olmasının daha muhtemel olduğunu söyledi.

bu çeteyang uygulaması, video kaydetmek, canlı yayın yapmak ve çevrimiçi alışveriş yapmak için kullanılabilen kısa videolu bir sosyal medya platformudur. Çinli yetkililer, uzak batı bölgesinde yaşayan Tibetlilere kendi dillerinde bir sosyal medya uygulaması oluşturma izni verdi ve GangYang, yasal olarak kayıtlı bir sosyal medya uygulaması olarak yaklaşık 2018’de piyasaya sürüldü.

Ayrıca Oku

Bu araba çağırma uygulaması, kullanıcıların kendi arabalarını kiralamasına izin veren bir özellik sunuyor
TikTok, uygulama içi alışveriş özelliğini test etmeye başladı

Güvenlik nedenleriyle adını vermek istemeyen bir kaynak, kısmen tüm işlev tuşlarının Tibetçe olması nedeniyle uygulamanın çok popüler olduğunu söyledi.

Kapatma bildirisine göre, “Tibet topluluğuna hitap eden böyle bir Tibet uygulamasının önemine rağmen, uygulamaya ayak uydurmak için artan harcamalar nedeniyle, GangYang Uygulamasını kapatmaktan başka çarem yok.” kaynak.

Pekin, Tibetliler de dahil olmak üzere Çin’in etnik azınlıklarının baskın Han Çin kültürüne asimile edilmesi için baskı yapmaya devam ederken, Çin hükümetinin Tibet dilinin kullanımına ilişkin kısıtlamaları video hizmetlerine ve diğer çevrimiçi platformlara sıçradı.

Kaynak, “Bildirim aynı zamanda her kullanıcıya uygulamayı her zaman destekledikleri için teşekkür etti ve herkesi Tibet dilini korumaya teşvik etti” dedi.

Pema GyalLondra merkezli bir araştırmacı Tibet izleÇin hükümetinin rol oynadığına inandığını söyledi.

Gyal, “Tibet dilini eğlendiren sosyal medya platformları, Tibetlilerin kendi aralarında iletişim kurmaları için önemli platformlar haline geldiğinden, Çinli yetkililer Tibet dilini bu sosyal medya platformlarından kaldırıyorlar.” Dedi.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9