Pakistan rotasını tersine çevirdi ve Oscar’a giriş yasağını kaldırdı oyun alanıancak ülkenin başbakanının bir yardımcısının Twitter’da yaptığı açıklamaya göre film yerel sansürcüler tarafından bazı kesintiler alacak.

oyun alanı Pakistan’ın en iyi uluslararası uzun metrajlı film kategorisinde Oscar’a resmi başvurusu ve bu yılın başlarında Cannes Film Festivali’nde en büyük ödülü kazandı. Film daha önce Pakistan’da geniş çapta gösterime girmesi için onaylanmıştı, ancak Cuma günü planlanan açılışından sadece bir hafta önce, Pakistan Enformasyon ve Yayın Bakanlığı kararını değiştirdi ve bir yasak koydu.

Saim Sadiq’in yazıp yönettiği film, evli bir erkek ile trans bir kadın arasındaki, çoğunluğu Müslüman olan ülkede bazı muhafazakarlar arasında tartışmalara yol açan bir aşk hikayesini konu alıyor. Yasak, Pakistan ve İslami toplumsal değerlere aykırı olduğu iddiasıyla filmi hedef alan uyumlu bir sosyal medya kampanyasının ardından verildi.

Daha önceki yasağa muhalefetini dile getiren Başbakan Shahbaz Sharif’in yardımcılarından Salman Sufi, geri dönüşü kutlamak için Çarşamba günü Twitter’a gitti: nın-nin [Prime Minister Sharif],” o yazdı. “İfade özgürlüğü temel haktır ve hukuk çerçevesinde beslenmelidir.”

Sufi, Associated Press ile yaptığı bir sonraki röportajda Joyland’a yapılacak kesintileri “küçük” olarak nitelendirdi, ancak hangi sahnelerin değiştirileceğini ayrıntılandırmayı reddetti. Filmin başlangıçta planlanan açılış günü olan Cuma günü vizyona girebileceğini söyledi.

Trans bireyler Pakistan’da zulüm ve aşırı sosyal damgalamayla karşılaşmaya devam ediyor, ancak yakın zamanda haklarını koruyan yeni bir yasanın çıkarılması ve Yüksek Mahkeme’nin onları “üçüncü cinsiyet” olarak tanımladığı bir Yüksek Mahkeme kararıyla bazı ilerlemeler sağlandı.

Sufi, AP’ye “Trans bireyler de herkes kadar Pakistan vatandaşıdır” dedi. “Başbakanlık ofisinden onların sorunları için de bir telefon hattı açtık ve başbakan onların haklarını korumaya tamamen kararlı.”

Yasak kısaca tehdit etti oyun alanıTüm uluslararası uzun metrajlı film yarışmacılarının Akademi Ödüllerine hak kazanmak için kendi ülkelerinde en az yedi günlük bir tiyatro oyunu veya kendi ülkeleri dışında benzer bir koşusu olması gerektiğinden, Oscar şansı. Yasağa yanıt olarak Fransız distribütör Condor Films, Aralık ayında Fransa’da planlanan daha uzun süre gösterime girmesinden önce, 18 Kasım’dan itibaren filme Fransız sinemalarında bir haftalık uygun bir gösterim vereceğini söylemek için devreye girdi.

Cannes incelemesinde, Hollywood Muhabiri‘in eleştirmeni Lovia Gyarke filmi “cinsiyet ve cinselliğin acı verici bir değerlendirmesi” olarak övdü.

oyun alanı prömiyerini Cannes’da yaptı ve burada Belirli Bir Bakış’ta Jüri Ödülü’nü kazandı. Film Constellation, WME Independent ile Kuzey Amerika haklarıyla filmin uluslararası satışlarını yönetiyor.sinema-2