Tayvanlı yarı iletken üreticisi TSMC, şu anda Apple’ın tek çip tedarikçisidir. Mac’ler ve iPhone’lar için çipler Asya’da üretiliyor. Yeni bir rapora göre iPhone üreticisi, gelecekteki silikonu ABD’deki yeni bir fabrikadan tedarik ederek bunun bir kısmını çeşitlendirmek istiyor. Bu hamle, Apple’ın hükümetten teşvik almasına dayanabilir.

Bloomberg editörüne göre Mark Gürman, Apple’ın CEO’su, şirketin çiplerinin bir kısmını ABD’de satın alma planını kendisi açıkladı. Tim Cook, bu çiplerin Arizona’daki bir fabrikada üretileceğini ve bunun iki yıl içinde gerçekleşeceğini özellikle belirtti.

Apple’ın ortağı TSMC, Arizona’da iki fabrika kuruyor

Bahsettiği fabrikanın Tayvanlı yarı iletken üreticisi TSMC’nin şu anda Phoenix’te inşa ettiği fabrika olup olmadığı henüz doğrudan doğrulanmadı. Mevcut bilgilere göre TSMC, 2024 yılından itibaren yeni fabrikasında 4 nanometre işleminde, ancak başlangıçta yalnızca küçük miktarlarda yonga üretecek.

Apple iPhone 14 Pro arka yüzü

iPhone 14 Pro, Apple A16 Bionic ile gereğinden fazla güce sahip – kararlılık etkileyici. / © NextPit

3 nanometre sürecindeki işlemcilerin üretimi ile ilgilenecek ikinci bir fabrika da planlanıyor. Bu teknolojiden yararlanmaya en olası aday ise A17 Bionic yonga setine sahip iPhone 15 Pro. Aynı zamanda Tim Cook, şirketin aynı stratejiyi Avrupa gibi bölgeler için kullanacağını ima etti.

Bu, yakında daha ucuz iPhone’lar alacağımız anlamına mı geliyor?

Apple’ın son girişimleri, şirketin ana yonga seti tedarikçisi olarak Asya’ya olan güveninden tamamen vazgeçmeyeceği anlamına geliyor. Şirket muhtemelen jeopolitik belirsizliklerin etkisini çeşitlendirmeye ve hafifletmeye çalışıyor. Ayrıca ABD hükümeti, yerel olarak çip üreten şirketlere kapsamlı vergi indirimleri ve teşvikler sağlayacağını duyurdu.

Bunun tüketiciler için de faydalı olup olmayacağı belli değil: örn. B. bileşenler için daha düşük maliyetler yoluyla. Bunun hakkında ne düşünüyorsun? Yorumlarda bize bildirin.

genel-27