Fentanyl in a flakon stok fotoğrafı

ABD’de devam eden opioid krizi, kısaltılmış yaşam beklentisi ve tarifsiz acılara neden oldu. Sentetik uyuşturucu fentanil özellikle yıkıcıdır, çünkü diğer opioidlere kıyasla çok güçlüdür. Bununla birlikte, farelerde yapılan yeni araştırmalar bir umut ışığı sunabilir: Bilim adamları, deneysel bir aşının, kan dolaşımında ilaca bağlanan antikorlar üreterek fentanilin davranışsal ve fizyolojik etkilerini önleyebileceğini buldular. Çalışma ayrıntılı olarak bir çalışma Ekim ayı sonlarında Pharmaceutics dergisinde yayınlandı.

Bu değil mi ilk araştırma hayvanlarda başarılı bir opioid bloke edici aşı göstermek. Ve aslında, en az bir oksikodon aşısı bunu yaptı. insan klinik deneylerinin ilk aşamaları Columbia Üniversitesi’nde. Ancak Ekim çalışması, opioid krizine yönelik bu yeni yaklaşıma destek ekliyor; bağımlılığın tıbbi doğası.

Fentanil nedir ve sorun nedir?

Fentanil, eroinden 50 ila 100 kat daha güçlü olan sentetik bir opioiddir. Başlangıçta bir ilaç olarak geliştirildi ve şimdi genellikle eğlence amaçlı kullanılıyor. Yüksek bir değer elde etmek için yalnızca küçük bir miktar gereklidir (yine de olumsuzluk çok küçük ilk müdahale ekiplerinin yalnızca dokunmakla risk altında olduğu). Etkinliği nedeniyle, ilaç kaynağı daha ucuz eroin, MDMA ve kokain gibi diğer uyuşturucularda kasıtlı karıştırma veya kazara bulaşma yoluyla yaygın bir safsızlık haline geldi. Fentanil kullanımı bir yüksek doz aşımı riski.

opioid aşırı dozları % 75’ini oluşturdu CDC’ye göre 2020’deki tüm aşırı dozda uyuşturucu ölümlerinin oranı. Bu ölümlerin %80’inden fazlası fentanil gibi sentetik bir opioid içeriyordu. Hemen hemen her eyalette aşırı doz ölümleri artan olmuşturşimdiye kadarki en yüksek seviyelerine ulaşarak 2020’deki sayılar ve daha sonra 2021’de tekrar, fentanil 71.000’den fazla insanı öldürdüğünde. Opioid bağımlılığı ABD’de bir sağlık felaketidir ve fentanilin yaygınlığı durumu daha da kötüleştirmektedir. Dahası, şu anda yönetmek için yeterli donanıma sahip olmadığımız bir kriz.

Esas olarak Houston, Teksas’ta bulunan yeni çalışmanın yazarları, “fentanil kullanımı ve aşırı doz, mevcut ilaçlarla yeterince ele alınmayan özel bir tedavi sorunudur” diye yazdı. Mevcut bağımlılık tedavileri metadon gibi genellikle her gün bir doz almak için bir klinikte görünmeyi gerektirir. Ve çoğu insan, destek alsa bile sonunda nüksediyor. Ayrıca, aşırı dozda opioid için tercih edilen tedavi olan naxolone, genellikle etki etmesi için birden fazla doz gerektirir ve yetersiz tedarik edildi Geçenlerde. Daha uzun ömürlü bir aşı ise çok daha uygun ve etkili bir seçenek olabilir.

Bir fentanil aşısı nasıl çalışır?

Bir grip aşısına benzer şekilde, bir fentanil aşısı, bir bağışıklık sistemi tepkisini harekete geçirerek çalışmayı amaçlar. Yeni çalışmada, araştırmacılar aşılarını, halihazırda birden fazla FDA onaylı aşıda kullanılan devre dışı bırakılmış bir difteri proteini, fentanile benzer bir molekül, ikisini birbirine bağlayan bir moleküler köprü ve diğer aşılarda bağışıklık tepkisini artırdığı bilinen bir bileşik kullanarak yaptılar. Fikir, vücudu fentanili bir tehdit olarak algılaması ve ilaca karşı antikorlar oluşturması için eğitmektir.

Bu antikorlar, sentetik opioid beyne girmeden önce kan dolaşımında fentanil ile bağlanır. Daha sonra, ilacın tüm standart etkilerini tetiklemesi yerine, vücuttan filtrelenebilir ve böbrekler tarafından inert bir biçimde elimine edilebilir (yani, sadece işeyebilirsiniz).

Geçmişte yapılan araştırmalar, bazı insanların bağışıklık sistemlerinin opioidlere karşı antikor ürettiğini gösteriyor. kendi başlarına, ilaca tekrar maruz kaldıktan sonra. Etkili bir aşı, bu süreci hızlı bir şekilde başlatabilir.

Araştırmacılar aşılarını nasıl test ettiler?

Tedavilerini test etmek için bilim adamları, aşının 60 farede antikor üretip üretmediğini ve fentanil beyin seviyelerini düşürüp düşürmediğini değerlendirdi. Ayrıca aşılama sonrası ilacın etkilerini test eden takip deneyleri için 32 ve 28 sıçandan oluşan daha küçük örneklem boyutları kullandılar.

Araştırmacılar, normal davranışlarını ve fizyolojilerini değerlendirmek için fareler üzerinde bir dizi kontrol ve başlangıç ​​testi yaptı. ve f sırasındaki yanıtlarını belirlemek içinentanil ve bir dizi başka opioid. Testlerden birinde, bilim adamları farelerin acı verici bir ısı kaynağından kuyruklarını ne kadar hızlı uzaklaştırdıklarını ölçtüler. Bir diğerinde, eğitimli farelerin yiyecek ödülü için bir kolu çekmesinin ne kadar sürdüğünü ölçtüler. Ayrıca kalp atış hızı ve oksijen seviyeleri gibi fiziksel verileri de topladılar. Temel değer belirlendikten sonra, araştırmacılar her fareye bir başlangıç ​​aşı dozu uyguladılar ve ardından üç haftalık aralıklarla iki takviye uyguladılar. İlk dozdan altı hafta sonra, çalışma yazarları fentanil antikorlarını kontrol etmek için kan örnekleri topladılar. Ve 10. haftada farelerin davranışını ve fentanil tepkisini yeniden test etmeye başladılar.

Araştırmacılar, tüm testlerinde aşılarının işe yaradığını buldu. Sıçanlar doğru anti-fentanil antikorlarını ürettiler, fentanil verildiğinde davranışsal tepkileri daha hızlı oldu. aşılama, fentanile fizyolojik tepkileri aşılama sonrası azaldı ve beyinlerindeki fentanil seviyeleri deney sonunda bir kontrole kıyasla daha düşüktü. Artı, araştırmacılar, antikorların fentanile özgü olduğunu ve morfin gibi diğer opioidlere bağlanmadığını, yani aşılanmış kişilerin hala ağrı kesici ilaç alabileceğini buldu. gerekirse. Bazılarını da not ettiler Erkek farelerin dişi farelerden daha fazla antikor ürettiği gibi cinsiyete özgü bulgulars çalışmanın belirli zaman noktalarında – ki bu dikkate alınması önemlidir, kadınların çoğu zaman olduğu gibi yeterince temsil edilmemiş içinde ilaç denemeleri. Son olarak, araştırmacılar sıçanlarda aşılamanın herhangi bir olumsuz yan etkisini gözlemlemediler.

İnsanlar için ne anlama geliyor?

Sıklıkla, kemirgenlerde başarılı sonuçlar veren deneyler sonuç vermiyor insanlarda. ABu çalışma sonucunda ortaya çıkan herhangi bir onaylı aşı,de en az, yıllar uzakta. Bununla birlikte, araştırma gelecekteki tedavilerin geliştirilmesinde yararlı olabilir. ve opioidler, bağımlılık ve aşırı doz anlayışımıza katkıda bulunur.

“Bu bulguların toplumu rahatsız eden çok ciddi bir sorun üzerinde önemli bir etkisi olabileceğine inanıyoruz” dedi. Colin HaileTeksas’taki Houston Üniversitesi Uyuşturucu Keşif Enstitüsü’nde bir bağımlılık araştırmacısı ve çalışmanın baş yazarı olan Dr. Bir basın açıklaması. Ve bu önemli etki hemen gelmeyecek olsa da, ortasında hoş bir umut ışığı var. karanlık ve kötüleşen bir eğilim.genel-7