Andor'un Luthen Rael İsyanın Maliyetine Derin Bir Bakış başlıklı makale için resim

resim: Lucasfilm

İnsanlar isyan adına ölüyor Yıldız Savaşları her zaman. Ölüm Yıldızı’nın üzerinde alev topları halinde yanıp sönen X-Wings, sCrait’in tuzunu parçalayan çişler. Amiral Holdo gibi kahramanca son direnişler, Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker veya Kanan Jarrus. Fakat bu haftanın Andor bu ölümlerin herhangi birinden daha trajik olmasa da, muhtemelen trajik bir kurban görünümü sunuyor.

Andor'un Luthen Rael İsyanın Maliyetine Derin Bir Bakış başlıklı makale için resim

Kurban, “One Way Out”taki oyunun adıdır. Narkina 5’teki hapishaneden kaçış, bir kaos ve ölüm telaşı içinde patlarken. Bu son üç bölümde tanıdığımız karakterler Andor sinekler gibi düşersin, üzülmek için zaman verilmez, onları düşünmek için zaman verilmez. Cassian ve Kino kırbaçtüm hapishaneyi radikalleşmiş bir güce dönüştürdü hesaba katmak. Coruscant’ta Mon Mothma’dan farklı bir fedakarlık: tkızının eli evlilikte gizli bir anlaşmayı imzalamak için Chandrilan gangster bu olacak İsyan’a yardım etmesi için ihtiyacı olan finansal likiditeyi ona sağlayın. Maarva’nın Ferrix’teki düşüşüne kısa bir bakışla, ödediği bedelleri görüyoruz – kendi sağlığı, davaya katılmak için kendi yolunda güç bulabilmesi için tedaviyi reddetmesi onun içinde uyandı Aldhani tarafından.

Ve daha sonra bölümün son sahnelerinde, Biz mecazi olarak ve kelimenin tam anlamıyla derinliklerine dalmak Yıldız Savaşları‘ dünya-bir şey Andor“One Way Out”un devrimin maliyeti üzerine en akılda kalıcı düşüncesini sunması için. Coruscant’ın yeraltı dünyasının derinliklerinde bir ISB dönek ile karşılaşan Luthen Rael, kararsız adamı kendi tarafında tutmak için umutsuz bir girişimde bulunur;İstihbarat operasyonu ve şimdi, Luthen’in onunla en son tanıştığı yıldan beri, bir koca ve küçük bir çocuk babası. Luthen’in hem ISB’yi hem de isyancıları geride bırakmasına izin vermesi karşılığında bir miktar bilgi takası yapmayı umarak, muhbir Lonni gözyaşları içinde sorar: “Kurbanım… bu senin için hiçbir şey ifade etmiyor, değil mi?”

Luthen’den şu sonuç çıkıyor – Lonni masaları çevirip muhtemelen kendisininkiyle kıyaslamak için neyi feda edebileceğini sorduğunda – kelimesi kelimesine yazıya döktü, çünkü gerçekten bütünlüğü içinde görülmeye değer:

Sakinlik. Nezaket, akrabalık. Aşk. İç huzuru bulma şansımdan vazgeçtim, zihnimi güneşsiz bir alan haline getirdim. Hayallerimi hayaletlerle paylaşıyorum. Her gün 15 yıl önce yazdığım bir denklemle uyanıyorum ve buradan tek bir sonuç çıkıyor: Yaptığım şey için lanetlendim. Öfkem, egom, teslim olma isteksizliğim, savaşma hırsım beni kaçışı olmayan bir yola soktular. Bedelini düşünmeden adaletsizliğe karşı bir kurtarıcı olmaya can atıyordum ve aşağıya baktığımda artık ayaklarımın altında yer kalmamıştı.

Ne… benim fedakarlığım nedir? Düşmanımı yenmek için aletlerini kullanmaya mahkumum. Başkasının geleceği için nezaketimi yakarım. Hayatımı yakıyorum, asla göremeyeceğimi bildiğim bir gün doğumu yapmak için. Hayır, bu kavgayı başlatan egonun asla bir aynası, seyircisi veya minnet ışığı olmayacaktır. Peki neyi feda ediyorum?

Her şey.

Bu, Stellan Skarsgård’ın tüm zamanların rekorunu kıran performansıyla daha da dikkat çekici hale getirilen olağanüstü bir konuşma. Bu, daha önce gördüğümüz Luthen’in özel bir tonu değil – bir teatral, yıkıcı ve öfke adamı. Burada karizmatik bir çekişme ya da gösteri yok; Skarsgård, küçük bir turboliftte Lonni’ye giden köprü yolunda ilerler ve statik kameraya neredeyse rahatsız edici bir şekilde yaklaşır. Luthen’den koptuğumuz tek zaman, terli, ağlamaklı bir sessizlik içinde Lonni’nin kendisini yansıtmak. Skarsgård’ın performansındaki her hareket inceliklidir ve bir yorgunluk duygusuyla yüklüdür. El sallamak yok, gürleyen bir ses yok – “Her Şey!”in son kükremesine kadar. Skarsgård olsa olsa sesini mırıldanmaktan, etraflarındaki endüstrinin sesleri konusunda kararlı bir netliğe yükseltir, başka bir şey değil.

Her şey gözlerde ve Skarsgård’ın gözlerinde Dart oyunu etrafında, bir mani ya da sinir enerjisi duygusuyla değil, ama Lonni ve Bu adama gösterdiği acının derinliğini zar zor fark ediyormuş gibi ağzından dökülen kelimeleri düşünürken kendi geçmişi. Luthen’in konuşmasında duygu var ama yok duygu, Mantıklı geliyorsa. Meydan okurcasına hırlamıyor, hüzünlü hikayesi gözyaşlarına boğulmamak. Bunu söylerken onda korkunç bir boşluk var, umursamadığından değil, o kadar çok umursadığından, yaptıklarını kabul etmek için kendini kapatmak zorunda kalıyor. Orada ve her yerde titreyen gözleri, enerjilerine rağmen o perili boşluğa uyuyor.

Andor'un Luthen Rael İsyanın Maliyetine Derin Bir Bakış başlıklı makale için resim

Ekran görüntüsü: Lucasfilm

Luthen tüm bunları söylerken boş hissediyor, çünkü devrime galakside gelişme şansı vermek için yaptığı fedakarlık bu. Hayatını kahramanca bir ölümle feda etmedi, ama ölmüş de olabilir – Alliance’ın uğrunda savaşmaya devam ettiğini bildiğimiz şeyler, sevdiklerini kurtarmak, kurdukları bağlardaki birlik, güçlendirici gördüğümüz şeyler. Kino ve Cassian ve Narkina 5’teki diğer mahkumlar bu bölümde ayağa kalkacaklar. Herkesin bu şeyleri aldığı bir geleceğe giden bir yol görebilmek için, bunları kendisi için bir kenara atma seçimini yaptı. Luthen kendini bir kabuk haline getirdi, kendi geleceğini inkar etti, isyanın kendisi için bir araç haline geldi. O gerçekten her şeyi verdi – ve artık kendi başına bir hayatı olmadığında, neden kelimenin tam anlamıyla hayatını verdi, söylenmeyen şey nedir? Barıştan yoksun, akrabalıktan yoksun, sevgiden yoksun bir hayatın ne değeri var?

İnsanlar ölür Yıldız Savaşları her zaman. Başkaları için, davaları için hayatlarını verirler ve ölümde aşk ve barış için kendi şanslarını feda ederler ve bu hem kahramanca hem de trajiktir. Fakat Andormit oluşturmak için değil, düşmüşlüğünü övmek için de değil. Luthen’in trajedisi, hayatını kelimenin tam anlamıyla kaybetmek değil, onu boşaltmayı seçtikten sonra yaşamaya devam etmesi ve şans eseri etrafındaki insanların onun vazgeçtiği şeylere sahip olabileceği bir gelecek görmesidir. Ve bu aynı derecede zorlayıcı, trajik ve bir o kadar da kahramanca. herhangi biri Yıldız Savaşları‘En büyük fedakarlıklar.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret, Yıldız Savaşlarıve Yıldız Savaşları sürümler, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve James Cameron hakkında bilmeniz gereken her şey Avatar: Suyun Yolu.genel-7