Guillermo del Toro’nun Pinokyo fragmanı çıktı. Netflix’in Eylül ayındaki yalnızca çevrimiçi TUDUM etkinliği sırasında sahne arkası tanıtımının ardından stüdyo, yakında yayınlanacak olan stop-motion animasyon filmi için tam uzunlukta bir fragman yayınladı. Kendi adını taşıyan Akademi Ödüllü del Toro ve animatör Mark Gustafson (Fantastik Bay Fox) tarafından ortaklaşa yönetilen bu müzikal uyarlama, baba-oğul çatışmasına bir dokunuş katmak için klasik peri masalını yeniden tasavvur ediyor. Proje, senaryoyu birlikte yazmak için eklenmiş Patrick McHale (Adventure Time) ile 2018’de duyuruldu. Guillermo del Toro’nun Pinokyo’su 9 Aralık’ta Netflix’te.

1930’larda, Benito Mussolini’nin İtalya’sında faşizmin yükselişi sırasında geçen Guillermo del Toro’nun Pinokyo fragmanı, gezgin kriket Sebastian J. Cricket’in (Ewan McGregor) adil bir uyarıyla da olsa tanıdık bir çocuk hikayesi anlatmasıyla açılıyor. En sevdiğimiz tahta kukla çocuğumuz canlanırken, “Bu bildiğinizi sandığınız bir hikaye ama bilmiyorsunuz,” diyor, kasabalıları şoke edecek şekilde. Öncül, yalnız ağaç oymacısı Mister Geppetto’nun (David Bradley) ölü oğlu Carlo için yas tuttuğu orijinal Carlo Collodi hikayesinden biraz farklıdır. Bir çam ağacının gövdesinden tahta bir oğul yaratan uhrevi bir ruh, atölyesini ziyaret eder ve uzun burunlu kuklayı canlandırmak için sihir kullanır.

Pinokyo (Gregory Mann) adlı tahta kuklanın kişiliği, Geppetto’nun kayıp oğlundan çok uzaktır. Bu, kabadayı, fazla meraklı ve yolu boyunca tahribat yaratıyor, aslında kendisinin gerçek bir çocuk olduğu, izleyicilerle kaynaşmaya ve yeni arkadaşlar ve düşmanlar edinmeye çalıştığı fikrinde kararlı. Guillermo del Toro’nun Pinokyo’sunda, sonuncusu, çocuğu karnaval ekibine çeken ve konuşan kuklayı bir yıldız cazibesine dönüştüren şeytani sirk ustası Kont Volpe (Christoph Waltz) şeklinde gelir. Bu versiyonda Volpe, orijinal hikayeden kurnaz antropomorfik Fox ve Cat’in bir karışımıdır – yani üç kötü adam bir araya getirilmiştir. Bununla birlikte, Volpe, kanat benzeri favorilere sahip hayvanların karakteristik özelliklerinden bazılarını taşıyor.

Guillermo del Toro’nun Pinokyo fragmanı ayrıca Gepetto’nun bir okul kitabını Pinokyo’ya teslim ettiğini ve muhtemelen yukarıda bahsedilen karnavala bir bilet karşılığında satıldığını gösteriyor. Gepetto, yaramaz davranışlarına rağmen, Pinokyo’yu kendi oğlu gibi severken, onu düzenli olarak disipline ediyor gibi görünüyor, genç çocuğun nefretle karıştırdığı bir şey. Pinokyo, Cricket’e bir gece evden çıkarken, “Ona onu sevdiğimi söyle,” dedi. “Ve artık yük olmayacağım.” Tuhaf yolculuğunda Pinokyo, hazır Faşist bir eğitim kampına gidin, Mussolini’nin kendisiyle ve Ölümün Sfenks benzeri kişileşmesi olan Wood Sprite (Tilda Swinton) ile tanışın.

Netflix animasyon filminde ayrıca zorba Candlewick rolünde Finn Wolfhard (Stranger Things), baba Podestà rolünde Ron Perlman (Drive), Cate Blanchett (Katran) Volpe’nin kötü muamele gören maymun asistanı Spazzatura ve Burn Gorman olarak (Enola Holmes) Geppetto’nun eski müşterisi olan Rahip olarak. Yardımcı yönetmen del Toro, klasik masaldaki bükümünü açıklayan hazır bir açıklamada, “Benim için herkesin bir kukla gibi davrandığı ve sadece kuklanın itaatsiz olmayı seçtiği bir dünya göstermek önemliydi” dedi. “O zaman kendi ahlakını, kendi ruhunu ve kendi insanlığını bulur.”

Guillermo del Toro’nun Pinokyo’su 9 Aralık’ta Netflix’te.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.



genel-8